Slušaj vest

Dok izborna pobeda Donalda Trampa približava izglede za pregovore o okončanju ruskog rata u Ukrajini, Kijev se bori da se stavi u najjaču poziciju za bilo kakve pregovore, uključujući obezbeđivanje više oružja i zadržavanje na bojnom polju.

Visoki ukrajinski zvaničnik rekao je da će narednih četiri do pet meseci biti ključno, signalizirajući kako Trampov povratak u Belu kuću fokusira umove u Kijevu na mogući završetak rata. Tramp, koji će 20. januara položiti zakletvu kao predsednik SAD, rekao je da će brzo okončati rat, ali nije rekao kako.

“Ova zima je kritična tačka… Nadam se da se rat bliži kraju. Upravo sada ćemo definisati pozicije za obe strane u pregovorima, početne pozicije,” rekao je zvaničnik za Rojters, tražeći anonimnost kako bi razgovarali o osetljivim bezbednosnim pitanjima.

Zvaničnici čekaju da vide koga će Tramp izabrati za svoje najvažnije poslove u oblasti bezbednosti i odbrane da bi saznali kako će oblikovati politiku Ukrajine. On je isključio bivšeg državnog sekretara Majka Pompea, koga u Kijevu smatraju proukrajinskim.

Rusija napreduje najbržim tempom od 2022. godine uprkos velikim gubicima, a Ukrajina je prošle nedelje saopštila da se sukobila sa nekim od oko 11.000 severnokorejskih vojnika raspoređenih u ruskoj oblasti Kursk.

Opterećene nedostatkom ljudstva, ukrajinske snage su izgubile deo zemlje koju su zauzele u avgustovskom upadu na Kursk za koji je predsednik Volodomir Zelenski rekao da bi mogao da posluži kao moneta za pregovaranje.
Ukrajinski energetski sistem za sada drži upaljena svetla kako nastupa zima, ali opasnost od još jednog velikog ruskog napada na mrežu ostaje.

undefined
Foto: Shutterstock

Dronovi napadaju Kijev skoro svake noći, iako Rusija možda neće želeti da otuđi dolazeći Trampov tim uništavanjem sistema.

Nakon što je u sredu uveče održao, kako je rekao, „odličan“ telefonski razgovor sa Trampom, Zelenski je sledećeg dana rekao da je uveren da će brzi završetak rata značiti da Kijev prihvata velike ustupke.

„Ako je samo brzo, znači gubitke za Ukrajinu. Samo još ne razumem kako bi to moglo biti drugačije. Možda nešto ne znamo, ne vidimo“, rekao je Zelenski.

On je takođe kritikovao razgovore o prekidu vatre bez da Ukrajina prethodno dobije snažne bezbednosne garancije koje bi sprečile Rusiju da kasnije pokrene još veću ofanzivu.

„To je veoma zastrašujući izazov za naše građane: prvo prekid vatre, pa ćemo videti. Ko ste vi? Da li vam deca umiru?” Zelenski je rekao u komentarima koji su očigledno bili usmereni na mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je predložio prekid vatre.

shutterstock_2132199479.jpg
Foto: Shutterstock

Crne slutnje

Kijevski zvaničnik je rekao da je bilo “manje verovatno” nakon Trampove pobede da će biti poziva u NATO za Ukrajinu i priznao da postoji rizik da će Tramp smanjiti pomoć.
„Nadam se da će Bajdenova administracija pokušati da izbegne ovaj rizik ubrzavajući brzinu (svoje) pomoći“, rekao je zvaničnik.
Kremlj je u petak saopštio da je predsednik Vladimir Putin spreman da razgovara o Ukrajini sa Trampom, ali da to ne znači da su se ratni zahtevi Moskve promenili.

Putin je u junu izneo svoje uslove za okončanje rata: Ukrajina bi morala da odustane od svojih NATO ambicija i da povuče svoje trupe sa svih teritorija četiri regiona na koje Rusija polaže pravo, nešto što Kijev vidi kao kapitulaciju.

Ukrajinska javnost je skeptična da je Rusija zainteresovana za pregovore, ali njen glavni zahtev ako do njih dođe jeste da Ukrajina dobije odgovarajuće bezbednosne garancije, rekao je Anton Grušecki, izvršni direktor ankete KIIS.

ukrajina-rusija.jpg
Foto: Shutterstock

Ukrajinci su naginjali ka tome da žele da demokrata Kamala Haris pobedi na izborima, ali frustracija zbog oklevanja administracije odlazećeg predsednika Džoa Bajdena da poveća podršku značila je da su sve spremniji za kockanje sa Trampom, rekao je on.

„Ljudi su veoma razočarani što su iza veoma jakih reči Bajdenove administracije stvarni koraci bili mnogo slabiji, posebno tokom prošle godine“, rekao je on.

Pokušavajući da ojača svoju poziciju u septembru, Zelenski je izložio „plan pobede“ Bajdenu, ponovivši svoj zahtev za dozvolu da udari vojne ciljeve dublje u Rusiji, dobije pozivnicu za NATO i nabavi moćnije oružje.

Plan je, kako je rekao, bio potreban da bi se Rusija u dobroj nameri primorala za pregovarački sto. Bilo je malo znakova napretka u bilo kojoj od pet tačaka plana.

„Raspoloženje u Ukrajini je prilično mračno. Možete videti rastuću frustraciju u nedavnim izjavama Zelenskog“, rekao je visoki diplomatski izvor sa sedištem u Kijevu.

Ukrajinski zvaničnik je izrazio skepticizam da će Bajden isporučiti nešto značajno za Ukrajinu, kao što je ukidanje ograničenja na udare na daljinu.

„Ko je sada Bajden? Izgubio je dosta kredibiliteta. Nadam se da će biti dovoljno hrabar da nešto uradi. Ali nemam velike nade. Bilo bi sjajno. Veoma smo mu zahvalni na pomoći. Učinio je mnogo , mnogo više nego što smo očekivali“, rekao je zvaničnik.

Kurir.rs/TV Front/Rojters/Preneo: P. P.