TRAMPOVA REVOLUCIJA NA PUTU ZA BELU KUĆU: Svet nikad nije video ovakvu kampanju na internetu (VIDEO)
On je kampanju vodio pretežno na internetu, odvajajući se od tradicionalnih talk šou programa i lokalnih radio emisija
Tramp je gostovao u podkastima sa fudbalerima Nacionalne fudbalske lige i razgovarao o vanzemaljcima sa jutjub rvačem Loganom Polom.
Takođe, pričao je o preživljavanju pokušaja ubistva u julu sa četvorkom komičara sa podkasta „Flagrant“, koji se odlikuje provokativnim i kontroverznim stavovima. Ovi video klipovi, TikTok postovi i Jutjub videi doneli su Trampu milione pregleda na internetu – deo šire onlajn strategije koja je omogućila direktnu povezanost sa ogromnom bazom mladih američkih muškaraca u Americi.
Iako su mnogi politički analitičari ranije smatrali da je ova grupa prirodno liberalna, mladi muškarci uzrasta od 18 do 29 godina značajno su se okrenuli Trampu, pomerajući se udesno za čak osam procentnih poena u odnosu na 2020. godinu, prema izlaznim anketama.
Trampova izuzetna podrška među ovom demografijom bila je rezultat višegodišnjeg napora da dosegne do mladih muškaraca koji su okupirani raznim sadržajima na internetu: šalama, borilačkim sportovima, stendap komedijama i često su i pripadnici mizoginističke onlajn zajednice poznate kao „manosphere“.
Influenseri i domaćini podkastova nemaju filmske ili TV ugovore, ali zahvaljujući platformama kao što su Jutjub, Instagram i TikTok uspevaju da privuku veći broj pratilaca od mnogih tradicionalnih holivudskih glumaca.
Neki od influensera su čak podržali Trampa i van interneta. Na pirme, Nelk Boys su organizovali kampanju za izlazak na glasanje vrednu 20 miliona dolara, ciljajući mlade muškarce na univerzitetima i studentskim domovima.
Ova rizična strategija, koja je agresivnije obraćala publici Džo Rogana i Nelk Boys-a nego gledaoce tradicionalnih informativnih programa, isplatila se na dan izbora, donoseći Trampu prvu pobedu na osnovu popularnih glasova.
„Tramp je konačno postao onakav kakav stvarno jeste, a ne onaj kako su ga prikazivali mejnstrim mediji“, rekao je Aleks Brusevic, savetnik Trampove kampanje koji je razvio strategiju za podast.
„Ovo je bila ogromna pobeda za nas“.
Ovaj 78-godišnji biznismen, sada najstariji izabrani predsednik u istoriji SAD, uspeo je da postigne političku prekretnicu delimično prilagođavajući svoje dugogodišnje iskustvo kao TV šoumena novim, onlajn formama komunikacije: intervjuima u direktnim prenosima na platformi X, tročasovnim podkastima i viralnim TikTok videima. Ove taktike ponovo su povezale Trampa sa glasačima koji ga se sećaju još iz vremena kada su bili u osnovnoj i srednjoj školi, dok su on i njegova politika bili u centru pažnje.
Ovi mladi muškarci su tokom pandemije bili izolovani, okrenuli su se podkastima i influenserima kako bi se nosili sa stresom, rekao je Džon Dela Volpe, direktor istraživanja na Harvard Kenedi. Za njih, Tramp je „više antiheroj nego zlikovac“.
Trampov veliki uspeh među mladim muškarcima odražava njegovu sposobnost da kanališe rastući gnev zbog njihovog ekonomskog i kulturnog statusa u društvu u kojem su žene obrazovanije i imaju više profesionalnih mogućnosti. Hasan Piker, jedan od najistaknutijih levo-orijentisanih internet strimera, rekao je: „Tramp je najbolji u tome da kaže: ‘U pravu ste što ste ljuti, i reći ću vam tačno zbog čega biste trebali biti ljuti.'“
Mladi muškarci su bili spremni da čuju ovu poruku, a Tramp je svoju podršku pronašao i u influencerima i sportistima, koji su sve više postajali ključni nosioci političke poruke.
Kurir.rs/Nova/Agencije/Preneo: P. P.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore