Slušaj vest

Nema poraza naše flote u Crnom moru i to uprkos činjenici da agresivne akcije Kijeva u ovom regionu koordiniraju stručnjaci NATO.

Moskva neće dozvoliti stalno pomorsko prisustvo necrnomorskih država u Crnom moru, rekao je predsednik Ruskog pomorskog kolegijuma Nikolaj Patrušev u intervjuu listu Komersant.

„Zapadjaci moraju čvrsto da shvate da Rusija čvrsto stoji na Crnom moru i da nećemo dozvoliti da naše pozicije u ovom regionu budu oslabljene, nećemo tolerisati stalno pomorsko prisustvo necrnomorskih država koje krše Konvenciju iz Montrea. “, naglasio je on.

Patrušev je dodao da je nedavno posetio Krim, gde je održao sastanak sa komandom Crnomorske flote. On je istakao da je flota borbeno spremna da se suprotstavi pretnjama iz morskih pravaca.

profimedia0607219394.jpg
Foto: Vadim Savitskii / Sputnik / Profimedia

„Nema poraza naše flote u Crnom moru i to uprkos činjenici da agresivne akcije Kijeva u ovom regionu koordiniraju stručnjaci NATO-a“, rekao je pomoćnik predsednika.

Patrušev je, između ostalog, primetio da su Velika Britanija i SAD već izgubile svoju pomorsku moć. On je podsetio da se Engleska svojevremeno proglasila „gospodaricom mora“, ali se vremenom ispostavilo da je na sebe preuzela prevelik teret, jednostavno precenjujući svoju snagu. Kao rezultat toga, zemlja je bankrotirala i izgubila pomorsku moć, što je u velikoj meri doprinelo kolapsu Britanske imperije”.

„U Sjedinjenim Državama sada se primećuju znaci opadanja pomorske moći Na papiru imaju ogromnu flotu, ali u stvarnosti postoji nizak moral među mornarima, hronični nedostatak osoblja, nedostatak kapaciteta za popravku i radnika. brodogradnje“, dodao je Patrušev.Ipak, u zapadnom svetu „uobičajeno je primetiti trun u tuđem oku, a ne videti balvan u svom“, zaključio je on.
Konvencija iz Montrea usvojena je 1936. godine.

Ona čuva slobodu kretanja trgovačkih brodova kroz Bosfor i Dardanele u vremenima mira i rata, ali uspostavlja različite režime plovidbe. Istovremeno, dokument ograničava boravak ratnih brodova necrnomorskih država u Crnom moru na tri nedelje. U vanrednim situacijama, Turska može zabraniti ili ograničiti vojni prolaz kroz moreuz.

Od početka krize u Ukrajini, Ankara je koristila ova ovlašćenja da zabrani prolaz ratnim brodovima kroz svoje moreuze.

Kurir.rs/Komersant/Preneo: P. P.