Slušaj vest

Iranska podrška Hezbolahu više se ne ogleda samo u oružju, municiji i obuci - moguće je da će uključiti i opake hemijske agense, upozoravaju američki bezbednosni zvaničnici, piše nemački Bild.

Prema Metjuu Levitu, iz "Centra za borbu protiv terorizma u Vest Pointu", Iranci već dugo rade na razvoju takvog oružja, koje može onesposobiti veliki broj ljudi, ili ih ubiti.

To bi predstavljalo direktnu opasnost za hiljade Izraelaca, piše nemački list.

IRGC01 EPA Abedin Taherkenareh.jpg
Foto: EPA Abedin Taherkenareh

Prema Levitovim rečima, upozorenja američke vlade se posebno odnose na razvoj aktivnih farmaceutskih sastojaka u Teheranu koji napadaju centralni nervni sistem.

Kada se udahnu, ovi otrovi (recimo na bazi fentanila) dovode do gubitka svesti. Napadači tada mogu napredovati brzo i tiho, napasti ili zarobiti onesvešćenog neprijatelja. Mogu dovesti i do smrti onih koji su izloženi otrovu.

Fentanil je opioid koji se takođe zloupotrebljava kao droga i doveo je do mnogih smrtnih slučajeva od predoziranja širom sveta.

Jedno takvo oružje, u ovom slučaju fentanil u gasovitom obliku, Rusija je upotrebila 2002. godine kada su snage bezbednosti razbile čečenske teroriste u moskovskom pozorištu Dubrovka i okončale talačku krizu. Neki od talaca i talaca umrli su od fatalnih predoziranja.

Prema američkim i izraelskim zvaničnicima, nakon ovog incidenta u Rusiji, Iranska revolucionarna garda je povećala svoje napore da razvije oružje i municiju (ručne i minobacačke granate) koji bi služili kao sistemi za taktičku upotrebu hemijskog oružja.

Od početka je plan bio da se ovo oružje preda Siriji, iranskim milicijama u Iraku i Hezbolahu u Libanu. Ovo je trebalo da sakrije bilo kakvu direktnu vezu sa u Teheranom.

U okviru planiranog napada Hezbolaha na severni Izrael, takozvane operacije "Osvajanje Galileje", planirano je korišćenje hemijskog oružja iz Irana za kidnapovanje izraelskih vojnika, tvrde stručnjaci za bezbednost.

Prema dokumentima CIA, Iran je radio na proizvodnji hemijskog oružja od 1984. godine uz pomoć kineskih i ruskih stručnjaka, navodi Levit.

U septembru 2023. Ministarstvo odbrane SAD klasifikovalo je Iran kao "stalnu pretnju" u vezi sa oružjem za masovno uništenje. Ministarstvo se osvrnulo ne samo na iranski nuklearni program, već i na nepoštovanje Konvencije o hemijskom oružju (CVC).

(Kurir.rs/Bild/Preneo: Đ. M.)