Slušaj vest

Povratak Donalda Trampa u Belu kuću nagovestio je mogućnost velikih promena u radu američke Centralne banke (FED), a sada se sve češće postavlja pitanje ne samo kako će ona funkcionisati, već da li će uopšte nastaviti sa radom, piše CNN.

Ključni Trampov čovek koji bi mogao da ima značajan uticaj na oblikovanje njegove politike Ilon Mask na platformi Iks preneo je objavu republikanskog senatora Majka Lija, koja poziva na ukidanje Centralne banke i dodao emotikon "100".

- FED je jedan od mnogih primera našeg udaljavanja od Ustava i to je još jedan razlog zbog kojeg bi trebalo da ga ukinemo - naveo je Li.

Portparolka Trampove kampanje Kerolin Levit rekla je da bi "politika trebalo da se smatra službenom samo ako dolazi direktno od predsednika".

shutterstock_1846608148.jpg
Foto: Shutterstock

Pozivi na ukidanje FED-a nisu novost, jer je i bivši kongresmen Ron Pol, koji se jednom kandidovao za predsednika kao libertarijanac i dva puta kao republikanac, 2009. godine objavio knjigu pod naslovom "End the Fed".

U junu su republikanac Tomas Mesi i senator Li predstavili predloge zakona čiji je cilj ukidanje Centralne banke i prenos njenih ovlašćenja na ministarstvo finansija.

x01-ap-czarek-sokolowski.jpg
Foto: AP/Czarek Sokolowski

Tramp do sada nije javno podržao ukidanje FED-a, ali se na predizbornim skupovima zalagao za promenu pravila Centralne banke, na nezadovoljstvo mnogih ekonomista.

Već više od 70 godina Centralna banka određuje kamatne stope na nivoe koji odgovaraju održavanju stabilnosti cena i maksimalnoj zaposlenosti. Sve to vreme Kongres je garantovao FED-u da neće biti političkog uplitanja u njegov rad.

To je omogućilo Centralnoj banci da donosi odluke o kamatnim stopama koje nisu uvek bile popularne, ali bi mogle dugoročno pomoći ekonomiji.

Tramp je u kampanji predložio obavezu da se čelnici FED-a savetuju s njim prilikom donošenja odluka o kamatnim stopama.

Tokom svog prvog mandata, Tramp je zapretio smenom ili degradiranjem predsednika FED Džeroma Pauela, koga je više puta okrivio za previsoke kamatne stope, ali nije jasno ima li predsednik zakonsko ovlašćšenje da samostalno ukine nezavisnost FEDA-a ili da smeni njenog imenovanog čelnika.

O tome je Pauel, koji je pravnik, jasno izneo svoje mišljenje kad ga je novinar prošle sedmice pitao za mišljenje, rekavši da "zakon to ne dopušta".

U zakonu se navodi da je šefa Centralne banke moguće smeniti "iz opravdanih razloga", ali koji su to tačno razlozi nije navedeno.

(Kurir.rs/Fonet)