Slušaj vest

Bitka za Kursk je intenzivirana nakon što je Moskva spremila jedinice od čak 50.000 vojnika, što ruskih, što severnokorejskih, kako bi povratila teritoriju koju su Ukrajinci zauzeli u avgustu ove godine. Da se ruskom lideru Vladimiru Putinu žuri da ostvari veliku pobedu u Kursku postalo je jasno nakon što je doneo odluku da se operacije nastavljaju uprkos velikim gubicima. Za to postoje dva razloga - Donald Tramp i Nova godina.

Glasine da Rusija ulaže sve resurse za borbu u Kursku je potvrdio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, rekavši da je 50.000 vojnika raspoređeno u ovoj ruskoj oblasti.

Putin poslao najmoćnije jedinice u borbu
Eksperti su primetili i da je Rusija rasporedila trupe iz Lenjingradskog vojnog okruga, stacioniranog u blizini Sankt Peterburga, i čak formirala neke pešadijske jedinice od vojnog osoblja koje je ranije održavalo ruske aerodrome.

- Ukrajinska vojska je uspela da ostvari pobede u Kursku i tako privukla ruske rezerve. Da to nismo uradili, 50.000 vojnika bi definitivno napalo Pokrovsk, Kurahove i druge prioritetne pravce za Ruse, a onda bi rusko napredovanje na istoku Ukrajine bilo bolnije - rekao je za "Kijev Independent" ukrajinski vojni ekspert Dmitro Žmajlo.

ruska-vojska.jpg
Ministarstvo Odbrane Ruske Federacije 

Sada Rusima pomažu i trupe iz Severne Koreje.

Među izazovima sa kojima se suočavaju severnokorejski vojnici najčešće se pominje jezička barijera, kao i činjenica da se severnokorejska vojska uglavnom borila na planinskom terenu.

Kontraofanziva Rusa u Kursku
Ukrajinska komanda nije dostavila najnovije informacije o akcijama ukrajinskih snaga u Kurskoj oblasti. Zvaničnici takođe ne otkrivaju koje jedinice se bore u ovoj oblasti.

DeepState, ukrajinski sajt za praćenje rata, saopštio je kasno 10. oktobra da je Rusija uspela da probije levi bok ukrajinskog isturenog dela u Kurskoj oblasti.

- Neprijatelj sada pokušava da uspostavi uporište u blizini naselja Novoivanovka i Zeleni Šljak - naveo je DeepState na Telegramu.

Ova dva naselja nalaze se na nekih 15 kilometara od grada Sudže koji je pod kontrolom Ukrajine i oko 10 kilometara severno od ukrajinske granice.

Paralelne poruke pojavile su se i na ruskim proratnim kanalima. Poznati kanal Ribar pisao je da su ruske snage izvele nekoliko napada na Korenjevski i Sudžanski okrug, u kojima je Ukrajina uspostavila svoje uporište.

Okršaj Rusa i Ukrajinaca u Kursku
Ruski padobranci iz 51. vazdušno-desantnog puka i marinci iz 155. brigade mornaričkog pešadijskog korpusa su frontalno napali ukrajinske linije.

Ukrajinske snage su pružile žestok otpor i uspešno zadržavale ruske napade, koristeći svoje pozicije i taktičku prednost.

Ukrajinske bespilotne letelice i tenkovi dočekali su ruski napad. Borbe su, prema navodima ratnih blogera, bile haotične i krvave i, na kraju, Rusi su za sobom ostavili 15 borbenih i oklopnih vozila i tri tenka.

Žestoke borbe se nastavljaju svakodnevno, a obe strane pretrpele su značajne gubitke.

Najsmrtonosniji dan za Ruse od početka rata

Prema podacima ukrajinske vojske i britanskih obaveštajaca, 11. novembar bio je najsmrtonosniji dan za rusku vojsku od početka rata.

"Kijev Independent" navodi da podaci Glavnog štaba Oružanih snaga Ukrajine pokazuju da je Rusija u samo jednom danu izgubila 1.950 ljudi, a dan pre toga 1.770 ljudi. Prema istim podacima, Rusija je ukupno izgubila 712.610 vojnika.

Britanska obaveštajna služba procenjuje da će Rusija intenzivirati svoje napade bespilotnim letelicama na ukrajinske položaje, s novih lansirnih mesta blizu granice.

Načelnik Štaba odbrane Ujedinjenog Kraljevstva admiral Entoni Radakin je rekao da Rusija "za male komade zemlje žrtvuje veliki broj vojnika".

Kako ruska ofanziva jača iz dana u dan, stručnjaci se slažu da Ukrajina može da zadrži kontrolu nad ruskim teritorijama još neko vreme, okvirno do Nove godine.

A upravo taj period je i prekretnica za Vladimira Putina. Evo i zašto.

Putin hoće da povrati Kursk zbog Trampa i Nove godine
Prema pisanju većine ruskih medija, Putin želi da do kraja ove godine ponovo preuzme kontrolu nad Kurskom regijom i objavi to ruskoj naciji kao "poklon za Novu godinu".

Upadom Ukrajine u Kursku oblast, stanovnici Rusije su prvi put osetili rat na sopstvenoj koži, zbog čega već mesecima vlada nezadovoljstvo i bes među njima.

Razočarani su i jer od vlasti nisu dobili adekvatan smeštaj nakon evakuacije iz Kurska, zbog čega postoji opasnost da će izbiti i protesti.

A ako "ruski car" nešto ne dozvoljava to su javne demonstracije protiv njega.

Stoga ne čudi što je rešio da povrati moral i raspoloženje među stanovnicima tako što će im za Novu godinu pobedonosno saopštiti da je "neprijatelj isteran".

Drugi razlog je povratak Donalda Trampa u Belu kuću. Inauguracija novog predsednika Amerike biće održana 20. januara i sasvim je izvesno da tada kreće period velikih promena za Rusiju i Ukrajinu.

Kako Tramp još nije saopštio šta je konkretno njegov plan za okončanje rata, Putin je rešio da sebi obezbedi prednost pred moguće pregovore.

Da li će u ovoj nameri uspeti on ili Volodimir Zelenski, znaćemo u narednim nedeljama.

Kurir.rs/Blic/Preneo: D. P.

 VIDEO

04:43
Vuletić osudio prvu reakciju Donalda Trampa: Pre poziva sa Putinom, zaboravio je na jako bitnu stvar! Izvor: Kurir televizija