POKRET "4B" SE BRZINOM SVETLOSTI ŠIRI SVETOM! Devojke masovno prihvataju novu ideologiju koja je nastala u Južnoj Koreji, a sada osvaja i Ameriku! (VIDEO)
Pokret "4B" se velikom brzinom širi svetom
Mlade žene širom Južne Koreje u sve većem broju ne žele da imaju posla s muškarcima, a na to je uticaj imao i pokret 4B - radikalna feministička kampanja koja je nastala u Koreji kasnih 2010-ih.
Četiri B označavaju bi-hon (bez braka), bi-yeonae (bez veza i izlazaka s muškarcima), bi-chulsan (bez rađanja dece) i bi-sex (bez seksa).
Kako prenosi Politico, pokret je nastao kao odgovor na sve veću rodnu nejednakost i nasilje nad ženama: Koreja ima jednu od najvećih rodnih razlika kada su u pitanju plate, a takođe je velika stopa brutalnih ubistava žena na stanicama podzemne železnice, krovovima i u njihovim domovima, a najčešći počinioci su muškarci s kojima su izlazile, pokazuju izveštaji tamošnjih lokalnih medija.
Zbog toga aktivisti pokreta 4B tvrde da je jedini način na koji tamošnje žene mogu postati sigurne i način na koji mogu da uvere tamošnje društvo da njihovu bezbednost takođe shvati ozbiljno, taj da potpuno odbace muškarce dok se nešto drastično ne promeni.
Kada je Donald Tramp ponovo izabran za američkog predsednika, pokret 4B postao je viralan i među američkim korisnicima društvenih mreža, posebno među ženama koje su besne na muškarce koji su pomogli Trampu da se ponovo vrati na čelo države.
Samo na TikToku najpopularniji video snimci prikupili su nekoliko miliona pregleda, a i na društvenoj mreži "Eks" dele se objave koje imaju više od 450 hiljada lajkova i 21 miliona pregleda.
Prerano je da se kaže da li će se pokret 4B zadržati u SAD-u, ali čak i ako se to ne dogodi, trenutni talas interesovanja koji je izazvao već nešto govori.
Porast mizoginije je očit, slično onome što imamo prilike da vidimo u Koreji. Poruke pokreta 4B o telesnoj autonomiji i bes koji je pokrenuo taj pokret mogli bi da imaju veliki uticaj ne samo na američku politiku, već na američki način života uopšte, baš kao i u Koreji.
- Gledajte na pokret kao na radnički štrajk - kaže Soha, korejska feministkinja koja se krije iza tog nadimka iz straha da će je uznemiravati zato što podržava feminizam.
Ona tvrdi da se tu radi o odbijanju dodatnog truda koji žene moraju da ulože da bi se svidele muškarcima, održavale domaćinstvo i sledile patrijarhalna načela, što je sve raširenije u konzervativnijem delu društva Južne Koreje.
Mnoge od njih izbegavaju oznaku 4B, u strahu od uznemiravanja, ali i dalje žive prema tim načelima.
To smatraju svojevrsnim "činom preživljavanja", načinom da se žene zaštite od brzo rastućeg nasilja, izbegnu gnusne razgovore s muškarcima ženomrscima i odupru se antifeminističkoj vladi koja aktivno pokušava da ukine ženska prava.
Baš kao što je pol postao politički pokazatelj u Koreji, on tako sada oblikuje i izbore u Sjedinjenim Državama, prenosi Politico.
Demografija izlaznosti s predsedničkih izbora u SAD još se sređuje, ali nekoliko stvari je kristalno jasno.
Republikanska lista koristila je muški identitet i rodne pritužbe kao uspešno političko oruđe, ciljajući na glasove svoje "braće" i pripisujući neuspeh Kamale Haris njenom identitetu.
Muškarci su pomogli Donaldu Trampu da pobedi na izborima.
Mnoge mlade žene su izbezumljene. To je samo ubrzalo već rastući rodni jaz u američkoj politici, gde sve veći broj mladih muškaraca odbacuje feminizam.
Anketa En-Bi- Si njuza pokazala je da 57 odsto žena podržava Harisovu, u poređenju sa 40 odsto muškaraca - pri čemu žene naginju više ulevo, dok muškarci naginju desnici.
Rodne podele u Južnoj Koreji odigrale su i upečatljivu ulogu na tamošnjim poslednjim predsedničkim izborima.
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol, tadašnji konzervativni kandidat, osigurao je pobedu 2022. tako što se obraćao mladim muškarcima koji su se osećali zapostavljenim posebno nakon #MeToo pokreta koji je 2018. uništio karijere nekim glumcima i političarima.
Mladi muškarci pozdravili su Junove izjave da je "antifeminista", rekavši da "strukturalna diskriminacija na temelju pola" ne postoji, uprkos tome što se Južna Koreja redovno nalazi pri dnu indeksa o jednakosti polova Svetskog ekonomskog foruma.
Tamošnji mladi muškarci smatraju da je diskriminacija muškaraca ozbiljnija od diskriminacije žena, iako 50 odsto žena u dobi od 19 do 29 godina kaže da je doživelo polnu diskriminaciju na poslu, u poređenju sa 30 odsto njihovih muških vršnjaka.
Od 2021. do 2023. godine, broj žena koje su bile žrtve seksualnog napada porastao je za 15 odsto. Mnoge Amerikanke strahuju da bi se isto moglo dogoditi i kod njih.
- Pridružila sam se pokretu 4B nakon što sam prekinula s dečkom republikancem - rekla je jedna mlada Amerikanka na TikToku.
- Mnoge žene su jednostavno umorne od muškaraca i brige "šta ako mi uradi ovo ili ono." Nekad sam razmišljala o tome kako bih želela da pronađem dobrog muškarca, koliko god to bilo teško. U ovom trenutku ne osećam više tu potrebu - rekla je jedna mlada devojka iz Južne Koreje.
Pokret 4B sugeriše da se brojne mlade žene osećaju još ranjivije nakon reizbora Donalda Trampa.
- Pokret 4B u SAD podstiče nas da razmislimo o tome koliko je društvo uzimalo zdravo za gotovo ili zanemarivalo prava i slobode koje žene s pravom zaslužuju - kaže Hjedžin Jeon, doktorant Univerziteta Merilend iz Koreje koja trenutno analizira stanje u svojoj zemlji, prenosi Politico.
Ako pokret zaživi, potencijalno bi mogao da dovede do nekih istih ishoda koje je javnost imala prilike da vidi u Koreji, gde žene preispituju hoće li otići na sastanke s muškarcima zbog određenih sumnji, nedostatka poverenja i straha, gde mladi ljudi sve manje stupaju u brakove i žene sve manje rađaju decu, a i muškarci i žene tvrde da osećaju duboku usamljenost.
Političari bi sve te podele mogli da iskoriste za sopstvene dobitke, jače se oslanjajući na politiku podela na polove, pa čak i otvorenu seksističku retoriku.
Minjang Mun, profesorka na Univerzitetu Klemson koja je objavila izveštaj o reakcijama protiv feminizma u Južnoj Koreji, tvrdi da se čak i žene mogu okrenuti jedna protiv druge. Dodaje i da se na udate žene gleda kao na "one koje služe potrebama muškaraca."
Tu je i opasnost od povratne reakcije desničara.
- Dugoročni učinak koji vidim je vrlo negativan, jer oni biraju radikalnu strategiju, dajući muškarcima i antifeministima razloga da ih mrze još više - kaže Mun.
- Kad pogledam pokret 4B na Jutjubu, već vidim ljude iz konzervativne stranke kako napadaju liberalne žene.
Pokret je za sada u porastu u obe zemlje jer žene kažu da im model života koji se od njih očekuje, a koji uključuje izlaske s muškarcima, brak, održavanje domaćinstva i podizanje dece, sve više izgleda kao zamka koju su postavili muškarci koji ih ne vide kao jednake sebi.
I one zato žele alternativu.
(Kurir.rs/Politico/Jutarnji.hr/Preneo: V.M.)
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)