Slušaj vest

Danas je 999. dan od početka ruskog rata u Ukrajini, dok svet ulazi u novu fazu geopolitičkih previranja. Sa jedne strane, dolaze glasovi koji pozivaju na mir i pregovore, a s druge, svedočimo eskalaciji sukoba. Zelena svetla za upotrebu američkih raketa dugog dometa unutar teritorije Rusije, kao i navodna isporuka severnokorejskih raketa Moskvi, dodatno komplikuju situaciju.

Ove poteze, kao i najavljene promene u američkoj administraciji nakon povratka Donalda Trampa na vlast, analizirali su u jutarnjem programu Kurir televizije, Darko Obradović iz Centra za stratešku analizu i Slobodan Dimitrijević, predsednik Srpsko-ruskog pokreta.

- Ova administracija, koja vodi pogrešnu politiku, nažalost, pokušava da pripremi teren kako bi njeni potezi bili opravdani i doneli rezultate. Međutim, mislim da su svesni da se ti rezultati neće ostvariti. Pokušava se da se Ukrajina ojača na pogrešan način, a pritom se otežava budućoj administraciji, možda Donaldu Trampu, ukoliko on preuzme vlast. Ako bi došlo do ozbiljnijih napada na rusku teritoriju, sukob bi eskalirao, postao bi brutalniji i teže bi ga bilo zaustaviti. Retorika Donalda Trampa o brzom završetku rata tada bi bila teško ostvariva. Ovo je igra u pozadini - igra ekonomskih i političkih interesa, ali i strategije da se zakomplikuje situacija političkom protivniku - rekao je Dimitrijević. 

366438_241118.02_17_51_11.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

Voditeljka se potom obratila Obradoviću, gde je istakla da je Grenel je na društvenoj mreži X napisao da je američko zeleno svetlo za upotrebu raketa dugog dometa kao otvaranje novog rata, poništavanje prethodnih kalkulacija, sve iz političkih razloga. Potom je upitala da li je ovaj potez zaista političke prirode? 

- Potez dolazi prekasno. Ovo je trebalo uraditi pre godinu dana jer postoji vojna opravdanost. Čekanje na ovu odluku samo je nanelo štetu Ukrajini. Bajdenova administracija bila je previše opterećena strahom od eskalacije. Međutim, Rusija ne pregovara jer trenutno nema interesa. Upotreba ovih raketa sada će degradirati ruske vojne pozicije, posebno na aerodromima s kojih se vrše vazdušni napadi na Ukrajinu. Očekujem da će Francuska i Velika Britanija takođe odobriti slične sisteme poput raketa Skalp i Storm šedou - rekao je Obradović.

366438_241118.02_13_55_12.Still005.jpg
Foto: Kurir Televizija

Dimitrijević je komentarisao informacije da je Severna Koreja isporučila rakete dugog dometa Rusiji i o mogućnosti da Severna Koreja pošalje desetine hiljada vojnika da se bore na ruskoj strani.

- Teoretski, Rusiji to možda nije neophodno, ali Severna Koreja time jača svoju poziciju kao strateškog saveznika. Ova saradnja ima dvostruki cilj - vežbanje vojske Severne Koreje i priprema za potencijalne sukobe u budućnosti, posebno u Indo-Pacifičkom regionu. Severna Koreja takođe koristi ovu saradnju kako bi opstala. Oni proizvode oružje i time plaćaju za resurse poput žitarica koje dobijaju od Rusije. Njihov fokus na vojnu industriju razumljiv je s obzirom na okolnosti u kojima se nalaze - rekao je Obradović. Svi ovi potezi ukazuju na pripremu pozicija pred eventualne promene politike SAD nakon inauguracije nove administracije. Ukoliko Tramp preuzme vlast i sprovede svoju najavljivanu politiku smirivanja, sukobi će se postepeno povlačiti. Do tada, ova eskalacija će služiti za zauzimanje strateških pozicija - istakao je Dimitrijević. 

366438_241118.02_10_37_16.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

Voditeljka je potom podsetila na čuvenu izjavu Donalda Trampa da može rešiti sukob u Ukrajini za 24 sata postavlja mnoga pitanja. S druge strane, Sergej Lavrov, šef ruske diplomatije, pozdravio je Trampovu izjavu, ali je rekao da ne zna kako bi Tramp rešio krizu. Istovremeno, Volodimir Zelenski je izrazio sumnju da Tramp može primorati Ukrajinu na pregovore s Moskvom, odnosno direktno s Putinom. Potom je upitala da li nam nešto ključno izmiče? Ima li Tramp zaista trajno rešenje za ovu krizu?

- Prvo, samo da se osvrnem na Lavrova -  juče je izjavio da nije mogao da dopuni avion gorivom zbog sankcija. To jasno pokazuje da sankcije ipak funkcionišu, što su čak i neki ruski mediji preneli. Što se tiče Trampovih izjava o miru, ključna stvar je da li on zaista želi pregovore ili nametanje primirja. To ostaje nejasno. Drugo, šta se time postiže? Putin je stavio sve karte na sto i značajno oslabio međunarodnu poziciju Rusije na duži rok. Troškovi rata su ogromni. Primera radi, ranjeni ruski vojnici su ranije dobijali 30.000 dolara odštete, sada je taj iznos oko 1.000 dolara. Gubici su ogromni, a ključni problem je što se ne vidi kako bi trenutni ciljevi mogli opravdati toliku cenu - rekao je Obradović i dodao: 

366438_241118.02_26_20_13.Still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

 - Putin je u ovaj rat ušao da bi Ukrajinu stavio pod potpunu rusku kontrolu. Ništa manje od toga za njega nije prihvatljivo. Trenutno Rusija drži oko 18% ukrajinske teritorije, što je apsolutno beznačajno u poređenju s onim što je planirano. Hiljadu vojnika dnevno gubi život, a napredak je minimalan - samo 1% teritorije od početka godine. Ako bi Putin pristao na mir, posebno na tzv. "negativni mir" po Galtungovoj definiciji, to bi značilo da je dobio neku ucenjivačku ponudu od Trampa. Da li bi Tramp zaista poklonio Putinu stratešku pobedu? Nikada. Još se nije rodio američki predsednik koji bi dopustio rivalu poput Rusije da ostvari strateške ciljeve. Američki interes nije da Rusija pobedi. Pomoć Ukrajini koristi i Americi -  veliki deo tih sredstava ostaje u SAD kroz vojnu industriju. Takođe, SAD su trenutno najveći proizvođač i izvoznik nafte i gasa. Zašto bi Tramp ili bilo koji drugi američki predsednik rizikovao da prekine taj ciklus? Tramp želi mir, ali pod uslovima koji odgovaraju američkim interesima. 

16:47
"RUSKI VOJNICI NEKADA DOBIJALI 30.000 EVRA ODŠTETE, SADA JE CIFRA MIZERNA!" Obradović izneo šok tvrdnje: Zbog sankcija ne mogu avion da napune gorivom Izvor: Kurir televizija

- Ako je Moskva toliko srećna zbog Trampovih izjava, zašto negiraju da je razgovarao s Putinom? To je odraz kompleksnosti odnosa. S jedne strane, Tramp otvoreno govori o prijateljstvu s Putinom i Kim Džong Unom, ali s druge strane, njegova administracija bila bi strateški fokusirana na slabljenje Rusije. Na primer, republikanci poput Marka Rubia i Majkla Valca zalažu se za jače sankcije i bržu vojnu pomoć Ukrajini. Tramp ima istorijsku šansu da Rusiju svede na regionalni nivo moći - istakao je Obradović. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

10:32
"UKRAJINA ENORMNIM NAPADOM NA MOSKVU SAMO SKRETALA PAŽNJU?" Eksperti tvrde: Znali su da može doći do eskalacije  Izvor: Kurir televizija