Slušaj vest

Džo Bajden, odlazeći predsednik SAD, odobrio je Ukrajini da koristi američke rakete dugog dometa ATACMS za udare duboko unutar Rusije, a informacija pristigla iz Bele kuće pokrenula je strahovanja da sledi izbijanje trećeg svetskog rata.

BBC podseća da je Vašington ranije odbijao da odobri ovakve napade zato što se plašio da bi oni vodili eskalaciji rata.

Britanski medijski servis naglašava da je u pitanju velika promena u američkoj politici prema ratu u Ukrajini koja se dešava dva meseca pre inauguracije Donalda Trampa, nekadašnjeg šefa Bele kuće čiji je ponovni izbor za predsednika izazvao zabrinutost u vezi sa budućom američkom podrškom Kijevu.

U analizi Bajdenove odluke BBC prvo postavlja pitanje zašto je ona sada doneta i podseća da Kijev već više od godinu dana koristi američki taktički raketni sistem ATACMS za napade na ruske ciljeve na ukrajinskoj teritoriji koju kontroliše Moskva.

Ukrajina je koristila ove rakete ATACMS za napad na vazdušne baze na poluostrvu Krim, koji je Kremlj anektirao 2014, kao i ruske vojne položaje Zaporoškoj oblasti.

Ipak, Amerika sve do sada nije dozvoljavala Kijevu da te projektile koristi za udare unutar Rusije, uprkos tome što su iz Kijeva poručivali da su time primorani na borbu u koju mogu da koriste samo jednu ruku, dok je druga vezana iza leđa.

Navodi se da je promena politike navodno usledila kao odgovor na nedavni dolazak severnokorejskih trupa koje treba da pomognu Rusiji u njenoj pograničnoj Kurskoj oblasti, gde Ukrajina od avgust kontroliše deo teritorije.

Bajden je rešen da pre Trampovog povratka u Belu kuću učini sve što može za Ukrajinu u malo vremena koliko mu je ostalo do kraja mandata, a u njegovoj administraciji smatraju da bi ovakvo jačanje vojske pod komandom Kijeva moglo da Ukrajini obezbedi bolju poziciju u bilo kakvim mirovnim pregovorima koji bi mogli da uslede.

Džo Bajden.jpg
Youtube printscreen 

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski još nije zvanično potvrdio odluku Vašingtona, već je sinoć samo poručio da se "udari ne izvode rečima".

- Rakete će pričati same za sebe - poručio je Zelenski.

BBC objašnjava da ATACMS, što je skraćenica od vojni taktički raketni sistem ( Army Tactical Missile System) pravi "Lokhid Martin" i da se radi o balističkim projektilima koji se ispaljuju iz višecevnog raketnog lansera (MLRS) i pogađaju mete daleko iza linije fronta, uključujući skladišta municije, vojne štabove i gomilanja trupa.

Rakete ATACMS lete brzinama većim od brzine zvuka i u stanju su da pogode metu na udaljenosti do 300 kilometara, pri čemu projektil može da nosi bojevu glavu od 227 kilograma eksploziva ili kasetnu municiju koja rasprskava stotine manjih bombi po širem području.

profimedia0317919532.jpg
PJF Military Collection / Alamy / Alamy / Profimedia 

Britanski medijski servis je pokušao da odgovori i na pitanje kakve efekte će upotreba ovih raketa doneti na bojnom polju, navodeći da će Ukrajina po svemu sudeći prvo ove projektile upotrebiti u Kurskoj oblasti gde njene trupe drže više od 1.000 kvadratnih kilometara i gde se, prema očekivanjima kako Kijeva tako i Vašingtona, sprema rusko-severnokorejska kontraofanziva sa ciljem vraćanja teritorija.

Navodi se da Ukrajina može da ATACMS koristi za odbranu od te kontraofanzive time što će gađati ruske pozicije, uključujući vojne baze, infrastrukturu i skladišta municije.

Ipak, BBC navodi da isporuka ovih raketa verovatno neće biti dovoljna da preokrene stanje na ratištu.

Podseća se da je ruski vojni arsenal, među kojim su i borbeni avioni, već prebačen na aerodrome dublje unutar Rusije pošto se očekivalo da će SAD dati odobrenje Kijevu.

xxx01 AP Olivier Matthys.jpg
AP Olivier Matthys 

Ipak, prebacivanje vojne opreme još dalje od linija fronta moglo da zagorča život ruskim trupama pošto se time produžuju vremena isporuka, a avijaciji je potrebno više vremena da stigne i pomogne im.

- Ne mislim da će to biti odlučujuće. Ipak, to je zakasnela simbolična odluka kako bi se digli ulozi i pokazala vojna podrška Ukrajini. To može da poveća ratne troškove Rusiji - kazao je za BBC zapadni diplomata koji se nalazi u Kijevu, a insistirao je na anonimnosti zbog osetljivosti teme.

x EPA Maxim Shipenkov.jpg
EPA/MAXIM SHIPENKOV 

Pored toga se postavlja i pitanje koliko raketa ATACMS će Amerika obezbediti Ukrajini, koje pominje Evelin Farkas, nekadašnja zamenica pomoćnika ministra odbrane SAD u administraciji demokratskog predsednika Baraka Obame.

x03 AP Alex Brandon.jpg
AP/Alex Brandon 

- Pitanje je, naravno, koliko raketa oni imaju? Čuli smo da je Pentagon upozorio da nema mnogih tih raketa koje mogu da stave na raspolaganje Ukrajini - rekla je Farkas i dodala da bi ATACMS mogli da imaju "pozitivan psihološki uticaj" po Ukrajinu ukoliko ih budu koristili za udare na ciljeve poput Krimskog (Kerčkog) mosta.

(Kurir.rs/BBC/Preveo i priredio: N. V.)