Slušaj vest

Verovatna ruska sabotaža podvodnih kablova i telekomunikacionih sistema mogla bi da izazove ogromne posledice i košta zapad desetine milijardi dolara, dok bi naredni korak mogao doći iz svemira.

Odgovor Moskve na odobrenje prve ukrajinske raketne ATACMS napade na rusku teritoriju biće snažan i naneće štetu u vrednosti od nekoliko milijardi dolara, a prema nagoveštajima i najnovijim dešavanjima u Baltičkom regionu, očekuje se nastavak.

„Odluka predsednika SAD Džoa Bajdena da dozvoli Kijevu da napada duboko na ruskoj teritoriji američkim raketama približava svet Trećem svetskom ratu i zahteva razmišljanje o posledicama ovih poteza,“ izjavio je američki novinar i politički aktivista Čarli Kirk na društvenoj mreži X, prema izveštajima medija.

„Bajden pokušava da pokrene Treći svetski rat. To je nenormalno i potpuno ludo. Zamislite da Rusija isporučuje rakete za napad na Ameriku!“ dodao je on.

Prema rečima portparola predsednika Rusije Dmitrija Peskova, dozvola za napade oružjem dugog dometa, ako bude prihvaćena i prosleđena kijevskom režimu, znači novi talas eskalacije.

kabal-3.jpg
Printscreen YouTube 

Takođe je podsetio da je ruski predsednik Vladimir Putin jasno izložio stav Moskve o ovakvim koracima.

Podsetimo, Ukrajinske oružane snage danas su izvele prvi napad na teritoriju Rusije američkim raketama ATACMS, preneo je američki Bloomberg, pozivajući se na ukrajinski RBC Ukraine, koji citira zvaničnika nacionalne vojske.

Napad u Baltičkom regionu i namere Rusa

U zajedničkoj izjavi objavljenoj juče, Finska i Nemačka su ukazale na pretnje po bezbednost i otpornost društava, dok je veliki podvodni kabl koji je povezivao Švedsku i Litvaniju presečen.

Vlade Finske i Nemačke najavile su istragu o optičkom kablu koji povezuje dve zemlje kroz Baltičko more, a koji je prestao da funkcioniše iz nepoznatog razloga. Istovremeno, švedski mediji izveštavaju o sličnim problemima s kablom koji povezuje Švedsku s Litvanijom.

Optički kabl dužine 1.200 kilometara, koji prolazi kroz Baltičko more od Helsinkija, glavnog grada Finske, do nemačke luke Rostok, mogao je da bude presečen stranim faktorom,“ izjavila je finska državna kompanija za sajber bezbednost i telekomunikacione mreže Cinia.

Ova situacija direktno ugrožava evropsku bezbednost, a očekuje se da će imati dalji razvoj.

kabal.jpg
Printscreen YouTube 

Tajna ruska jedinica GUGI i pretnje podvodnim kablovima

Sjedinjene Američke Države upozorile su na navodnu pojačanu rusku vojnu aktivnost u blizini podvodnih kablova koji povezuju Evropu i SAD.

Prema procenama zapadnih stručnjaka, SAD već duže vreme beleže značajno povećanje ruskih vojnih operacija oko ključnih podvodnih kablova između EU i SAD, što izaziva strahove od moguće sabotaže ove kritične globalne komunikacione infrastrukture.

Američki zvaničnici tvrde da se tajna ruska vojna jedinica, poznata pod akronimom GUGI (Glavna uprava Generalštaba za istraživanje dubokog mora), fokusira na prekidanje podvodnih internet kablova, što je izazvalo uzbunu zbog bezbednosti vitalnih komunikacionih mreža.

Jedinica GUGI, koja razvija specijalizovane podmornice i bespilotna morska vozila, navodno jača svoje kapacitete za podvodne sabotaže.

2024-11-12 09_22_12-Fregata ruske mornarice izvela vežbe u Lamanšu (Foto) - Blic — Mozilla Firefox.jpg
Printscreen/RUTUBE.RU 

Njihove podmornice za duboka mora mogu da dosegnu dubine od 2.500 metara, a ruski istraživački brod Jantar, primećen u blizini osetljivih kablova kod britanske obale 2019. godine, povezan je s ovim operacijama.

Iako se o jedinici retko priča, Kremlj inače daje značajan prioritet aktivnostima GUGI.

Američki zvaničnici takođe ukazuju na izjave Dmitrija Medvedeva, zamenika predsednika Saveta bezbednosti Rusije, koji je u junu nagovestio da bi Rusija mogla da cilja podvodne komunikacione mreže ako bude isprovocirana.

Povećana zabrinutost javila se i zbog izveštaja o ruskim brodovima koji redovno patroliraju u blizini ključne pomorske infrastrukture, često daleko od ruskih obala.

Kurir.rs/Oruzjeonline/Preneo: P. P.