Slušaj vest

Neuralink Ilona Maska saopštio je u sredu da je dobio odobrenje za pokretanje svog prvog kliničkog ispitivanja u Kanadi za uređaj dizajniran da paralizovanim pojedincima pruži mogućnost da koriste digitalne uređaje kroz proces jednostavnog razmišljanja.

Kanadska studija o pokretanju istraživanja i ugrađivanja čipova za mozak ima za cilj da proceni bezbednost i početnu funkcionalnost implantata koji omogućava ljudima sa kvadriplegijom, ili paralizom sva četiri ekstremiteta, da kontrolišu uređaje u domaćinstvu svojim mislima.

x01-ap-czarek-sokolowski.jpg
AP/Czarek Sokolowski 

Kanadska univerzitetska bolnica saopštila je da je njena ustanova u Torontu izabrana za izvođenje složene neurohirurške procedure. U Sjedinjenim Državama, Neuralink je već implantirao uređaj kod dvoje pacijenata.

Kompanija kaže da uređaj dobro funkcioniše kod drugog pacijenta, koji ga je koristio za igranje video igrica i učenje kako da dizajnira 3D objekte.

Osnovan 2016. godine od strane Maska i grupe inženjera, Neuralinktakođe gradi interfejs moždanog čipa koji se može ugraditi u lobanju, za koji kaže da bi na kraju mogao da pomogne pacijentima sa invaliditetom da se ponovo kreću, komuniciraju i da povrate vid.

U septembru je startap dobio oznaku "probojnog uređaja" američke Uprave za hranu i lekove za svoj eksperimentalni implant koji ima za cilj vraćanje vida.

(Kurir.rs/Reuters/Preneo: V.M.)