Slušaj vest

Zapadni mediji izveštavaju da su Velika Britanija i Francuska prebacile do 150 krstarećih raketa Storm šedou i SCALP-EG Ukrajini, čime je omogućeno sprovođenje udara duboko na teritoriji Rusije.

Pored toga, Sjedinjene Američke Države su zvanično izdale instrukcije za upotrebu projektila ATACMS u napadima na ruske ciljeve.

Potvrdile su napad na Kursk i “bliže Kursku”. Ipak, prilikom susreta Džoa Bajedna i Kira Starmera, premijera Velike Britanije, jedna opaska predsednika je naročito značajna.

On je pohvalio napor Britanaca u ratu Ukrajini, govoreći “da ništa ne bilo moguće bez njihovog liderstva”. Iako, gađaju i američki ATACMS po Rusiji, ovim komentarom je stavljena meta na leđa pre svega Britanije. Američke ATACMS su prve napale rusku teritoriju, ali ovim “tapšanjem po leđima” Pentagon kao da prebacuje odgovornost na Britaniju.

Kir Stramer je sa zadovoljstvom primio poveren mu zadatak. U svojim govorima svesno izbegava odgovornost, a britansko Ministarstvo odbrane ne želi da daje dodatne komentare.

Keir Starmer  EPA Adam Vaughan.jpg
EPA Adam Vaughan Kir Stramer

Ovaj razvoj događaja ukazuje na novi stepen eskalacije u ukrajinskom sukobu, jer isporuka raketa sa takvim dometom omogućava Ukrajini da udari ciljeve daleko izvan linije fronta. Već je mnogo puta rečeno ko upravlja ovim sistemima. Naravno, ovaj potez će izazvati odgovor Moskve, koja je više puta upozoravala na rizike ovakvih akcija i mogućnost eskalacije konflikta. 

Rakete tajno dostavljene Ukrajini

Nekoliko desetina krstarećih raketa Storm šedou dostavljeno je Kijevu iz Velike Britanije pre nekoliko nedelja. O ovome piše Blumberg. Ovaj tajni potez usledio je pre nego što su SAD, Britanija i Francuska zvanično dozvolile Ukrajini upotrebu dugometnih udara na rusku teritoriju. Dakle, operacija je planirana ranije, sa idejom da se Rusi iznenade, a javnost obmane.

Tačni datumi i količine nisu objavljeni radi očuvanja operativne bezbednosti, ali je potvrđeno da je isporuka odgovor na ukrajinski zahtev, jer je Kijev ostao bez dugometnih projektila.

132132132.jpg
Shutterstock, AP/Matt Rourke, Us Army /Us Army / Zuma Press / Profimedia 

Britansko ministarstvo odbrane izbeglo je detaljnije komentare, navodeći da bi takvi podaci samo koristili ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, ali je naglasilo “nepokolebljivu” podršku Londona Ukrajini.

Odluka da se dozvole udari, doneta je kao reakcija na angažovanje severnokorejskih vojnika u ruskom ratnom naporu protiv Ukrajine. Ti vojnici nikako da se pojave na frontu, iako su Ukrajinci objavili da su ubili već 500 vojnika Severne Koreje.

Britanci pišu i o dolasku Huta, da pomognu Severnokorejcima i Rusima.

 Kurir.rs/TV Front/Preneo: P. P.