MISTERIJA U BRITANIJI: Povećan broj dronova u blizini američkih baza
Portparol britanskog Ministarstva odbrane izjavio je da se „pretnje ozbiljno shvataju“ i da Ministarstvo podržava odgovor Američkog vazduhoplovstva.
Američko vazduhoplovstvo je u utorak saopštilo da je došlo do povećanog broja primećenih dronova u blizini baza koje koriste američke snage u Velikoj Britaniji, dodajući da oni još nisu identifikovani kao neprijateljski.
- Možemo potvrditi da je juče (ponedeljak) tokom noći bilo viđanja i možemo samo reći da se broj menjao i varirao između baza tokom noći - izjavio je portparol Američkog vazduhoplovstva u Evropi u saopštenju koje je novinskoj agenciji Franc pres poslalo 100. vazdušno-tankerasko krilo, bazirano u bazi Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva u Mildenholu, istočna Engleska.
Mildenhol je jedna od tri baze gde su dronovi povremeno primećeni od 20. novembra. Druge dve baze su obližnji RAF Lejkenhit i RAF Feltvel.
Američko vazduhoplovstvo je u ponedeljak u saopštenju navelo da su „mali bespilotni vazdušni sistemi primećeni u blizini i iznad RAF Lejkenhita, RAF Mildenhola i RAF Feltvela između 20. i 24. novembra.“ Dodato je da su dronovi bili različitih veličina i konfiguracija. U utorak je Vazduhoplovstvo u ažuriranju navelo da nije bilo uticaja na stanovnike baza ili infrastrukturu i da dronovi „nisu identifikovani kao neprijateljski.“
- Ipak, oni se i dalje kontinuirano nadziru kako bi se osigurala bezbednost i sigurnost instalacija - dodaje se u saopštenju.
- Mogu da potvrdim da situacija i dalje traje i da naše jedinice nastavljaju da prate vazdušni prostor u saradnji sa lokalnim vlastima i misijskim partnerima kako bi se obezbedila bezbednost osoblja baze, objekata i imovine - izjavio je portparol Američkog vazduhoplovstva u Evropi za CBS News u utorak.
Portparol britanskog Ministarstva odbrane izjavio je da se „pretnje ozbiljno shvataju“ i da Ministarstvo podržava odgovor Američkog vazduhoplovstva. Partnerska mreža CBS News, BBC News, izvestila je da je britanska vojska rasporedila oko 60 dodatnih vojnika u baze kako bi pomogli američkim snagama u utvrđivanju odgovornih za dronove.
Prema saznanjima BBC-a, osoblje je poslato kako bi pomoglo Američkom vazduhoplovstvu (USAF) u istrazi.
Iako nijedna organizacija ili treća država nisu imenovane kao mogući izvor neobjašnjenih dronova, nekoliko velikih američkih protivnika, uključujući Rusiju i Iran, optuženi su ove godine za povećanje aktivnosti špijunaže i sabotaže u Evropi.
Američki lovački avioni bazirani u Lejkenhitu bili su deo američkih napora da obore projektile koje je Iran lansirao na Izrael 13. aprila – što je bio prvi od dva iranska raketna napada na Izrael ove godine.
Tenzije između Rusije, SAD-a i Britanije takođe su izuzetno visoke zbog aktuelnog rata u Ukrajini. Britanski lovački avioni su pre samo nedelju i po dana podignuti kako bi pratili ruski izviđački avion koji je leteo blizu britanskog vazdušnog prostora. To se dogodilo samo nekoliko dana nakon što su NATO avioni bili mobilisani kada su ruski avioni primećeni iznad Baltičkog mora i u blizini obale Norveške.
Kurir.rs/CBS News/Preneo: P. P.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila