Slušaj vest

Marin le Pen, francuska desničarka i najpoznatije lice opozicione stranke Nacionalno okupljanje, mogla bi da pokrene krizu evrozone u stilu one koja je pre 15 godina pogodila Grčku, ukoliko odluči da sruši nestabilnu vladu premijera Mišela Barnijea.

To je objavio Politiko koji navodi da se Evropska unija suočava sa političkim i ekonomskim previranjima, kako u Francuskoj gde je Rusiji naklonjena tvrda desnica osvojila pojedinačno najviše glasova, tako i u Nemačkoj koja beleži masovne talase otpuštanja radnika, a lideri EU ne mogu da se dogovore kako da se nose sa novim mandatom u Beloj kući novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa.

Navodi se da vatrena francuska političarka mogla sada da sve to zapali.

Le Pen i njeno Nacionalno okupljanje odlučuju o tome da li da glasaju protiv budžeta koji je predložio Barnije, čime se neće samo ugasiti slabašna koaliciona vlada koja je uspostavljena pre nešto manje od tri meseca, već će to i prestraviti finansijska tržišta i pokrenuti šokove širom Evrope.

- Ukoliko budžet ostane onakav kakav je sada, mi ćemo glasati za nepoverenje. Ako vlada padne, predsrednik republike će morati da izabere novvog premijera - kazala je Le Pen nakon susreta sa Barnijeom koji je održan u ponedeljak.

Briselski sajt podseća da je Barnijeova centrističko-konzervativna manjinska vlada formirana nakon što je predsednik Emanuel Makron iznenada raspisao parlamentarne izbore u junu koji su doneli parlament podeljen između levičarskog, centrističkog i ultradesničarskog bloka.

Prioritet ove vlade u Parizu bilo je sređivanje francuskih katastrofalnih javnih finansija, pošto je nakon godina raskalašnog trošenja deficit te zemlje dostigao šest odsto ukupne vrednosti nacionalne privrede.

To je dvostruko više nego što je dozvoljeno prema pravilima EU.

lepen EPA Christophe Petit Tesson.jpg
EPA Christophe Petit Tesson Marin le Pen

Politiko navodi da se do sada Le Pen uzdržavala od rušenja vladajuće koalicije, ali je od starta govorila da će srušiti vladu ukoliko joj se budžet ne bude dopao.

Navodi se da ona mrzi Barnijeovu vladu baš kao što njegov kabinet mrzi levica koja je rival Nacionalnog okupljanja.

Ove dve političke opcije imaju dovoljno poslanika da obore vladu i gurnu Francusku u novu fazu političkog haosa.

Politiko naglašava da se ovde ne radi samo o Francuskoj.

- Ukoliko sutra vlada padne zbog budžeta, to će odmah izazvati finansijsku krizu. Nemojte da mislite da je Francuska zaštićena - upozorio je Bruno Retejo, francuski ministar unutrašnjih poslova.

mcihel EPA Dimitar Dilkoff  Pool.jpg
EPA Dimitar Dilkoff Pool Mišel Barnije

Podseća se da je pre više od jedne decenije veliki javni dug Grčke umalo srušio evrozonu i njenu jedinstvenu valutu.

To je pokazalo da kriza ne može da se obuzda i ograniči na jednu zemlju, pošto nije bilo potrebno mnogo vremena da krenu da se tresu i privrede i bankarski sistemi Portugala, Irske i Španije.

Tada su čak i zemlje poput Francuske i Italije, koje su izuzetno značajne za "zdravu" evrozonu, osetile posledice te krize.

profimedia0169942388.jpg
Profimedia 

Navodi se da je Nemačka tada bila jaka pod kancelarkom Angelom Merkel, pa je mogla da spasava ugrožene saveznike, a imala je i političkog kapitala da brod vrati na pravi kurs.

To sada više nije slučaj, pošto je nemačka privreda u rasulu, a vlada je pred padom.

(Kurir.rs/Politico.eu/Preveo i priredio: N. V.)