KIPAR BI MOGAO DA POSTANE ČLANICA NATO PAKTA?! Oglasio se predsednik Hristodulidis, evo šta je potrebno!
Kipar bi mogao da se prijavi za članstvo u NATOkada njegova vojska dostigne tražene standarde i obuku i dobije opremu od vojske SAD, saopštio je predsednik te države Nikos Hristodulidis.
On je to najavio, nakon višenedeljnih spekulacija o namerama njegove vlade posle sastanka sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom u Vašingtonu prošlog meseca.
Ti planovi su u suprotnosti sa dugotrajnom politikom neutralnosti Kipra koja seže još iz doba Hladnog rata, kada je balansirao između Vašingtona i Moskve.
Hristodulides je rekao da, iako Kipar u ovom trenutku ne može da se pridruži NATO zbog protivljenja Turske, Kiparskoj nacionalnoj gardi ne treba uskratiti priliku da unapredi svoje odbrambene sposobnosti uz pomoć SAD.
"Pošto ne želimo da Nacionalna garda izgubi takve mogućnosti, mi smo u pregovorima sa SAD o tome kako Kipar može na najbolji način da iskoristi ove mogućnosti, tako da u pravom trenutku, Kipar može postati država članica NATO", rekao je Hristodulides.
On je ocenio da je geografska lokacija Kipra, kao najbliže države članice EU Bliskom istoku, na samo 182 kilometra od Bejruta, dala podsticaj planiranoj nadogradnji vojne infrastrukture.
On je rekao da vlada trenutno vodi razgovore sa SAD o nadogradnji vazdušne baze ai sa EU, o pomorskoj bazi.
Kiparska vazdušna baza Andreas Papandreu trenutno je domaćin kontingentu američkih marinaca i određenom broju vojnih transportnih i teretnih aviona koji bi pomogli u potencijalnoj evakuaciji iz obližnjeg Libana, ali i iz drugih mesta.
On nije precizirao kako bi se tursko protivljenje moglo zaobići.
Ujednijene nacije trenutno rade na pripremama za nastavak mirovnih pregovora između suprotstavljenih strana na Kipru, koji je podeljen od 1974. godine kada je Turska izvršila invaziju.
Kurir.rs/Beta/AP/Preneo: D. P.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod