Slušaj vest

Gabor Mate, kanadski doktor mađarskog porekla, koji je stekao obimno iskustvo u proučavanju porodičnih odnosa, izučavao pitanja razvoja dece, traume, autoimunih bolesti, raka i bolesti zavisnosti, čest je gost u brojnim podcast emisijama.

Napisao je pet knjiga koje istražuju teme uključujući ADHD, stres, razvojnu psihologiju i zavisnost.

Screenshot 2024-11-29 105500.jpg
Screenshot Gabor Mate

U jednoj od emisija je izrazio svoje nezadovoljstvo zbog sve većeg dečijeg neograničenog prisustva na društvenim mrežama i mobilnim telefonima, smatrajući da konstantno gledanje u telefon i praćenje mreža pogubno utiču na razvoj dece i da oštećuju njihov mozak.

Screenshot 2024-11-29 105542.jpg
Screenshot Gabor Mate

Kako kaže, da je on poput mladih roditelja danas, deci bi dozvolio da koriste internet eventualno u situaciji kada bi želela da se vide sa babom i dedom preko zuma i to u njegovom prisustvu. 

Podsetimo, Evropska unija pokušava da smanji uticaj društvenih mreža takozvanim Digital Services Act-om (DSA), zakonom koji je stupio na snagu ove godine. 

Zakon o digitalnim uslugama (DSA) je propis EU usvojen 2022. godine koji se bavi kontrolom nezakonitog sadržaja, transparentnim oglašavanjem i dezinformacijama.

Treba podsetiti da je aktuelni francuski predsednik Emanuel Makron ove godine govorio o potrebi za ograničavanjem pristupa društvenim mrežama za tinejdžere mlađe od 15 godina širom Evrope.

Screenshot 2024-11-07 121054.png
Pink Emanuel Makron

Makron je u svom govoru u aprilu ove godine izjavio da bi voleo da roditelji širom Evrope kontrolišu pristup "digitalnom prostoru" za decu uzrasta ispod 15. godina.

Francuska je donela zakon u julu 2023. godine koji zahteva od pružalaca usluga društvenih mreža koji posluju u Francuskoj da odbijaju decu mlađu od 15 godina osim ako to izričito ne ovlasti jedan od njihovih roditelja ili staratelja.

Podsetimo i na to da je Australija sinoć posle duge debate u parlamentu usvojila zakon o zabrani društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina, što je sada postala važna smernica i za brojne druge zemlje širom sveta koje bi eventualno razmatrale ovo pitanje.

Laburisti aktuelnog premijera dobili su na kraju podršku konzervativaca iz opozicije za usvajanje ovog zakona, što govori o tome da je u pitanju stvar od nacionalnog značaja.

Zakon koji je usvojila ova zemlja stupiće na snagu 2025. godine, a za cilj ima da smanji moć tehnoloških firmi i da utiče na promovisanje i praktikovanje zdravog života kod dece.

Ovim zakonom se postavljaju neke od najstrožih kontrola društvenih mreža na svetu koji će primorati platforme da preduzmu korake ka zaštiti provere starosti i dostupnosti sadržaja kada su deca u pitanju.

Aktuelni premijer Australije Entoni Albaneze je još ranije govorio da društvene mreže predstavljaju rizik po fizičko i mentalno zdravlje dece pa je za odluku o usvajanju zakona tražio i podršku roditelja dece širom zemlje.

(Kurir.rs)

 DRUŠTVENE MREŽE

02:57
Struka: Društvene mreže menjaju komunikaciju licem u lice, a sve veći broj ljudi oboljeva od depresije! Izvor: Kurir televizija