Slušaj vest

Hiljade zaposlenih napustile su danas radna mesta širom Italije zbog pada kupovne moći, niskih plata i vladine politike za koju kažu da je oslabila javne usluge.

Najmoćniji sindikati mobilisali su u osmočasovni štrajk i šetnje hiljade nastavnika, zdravstvenih radnika, sakupljača smeća i drugih radnika.

Imaju zamerke na predloženi budžet i vrše pritisak da se raspodela profita među poslodavcima i ranicima vrši pravednije.

„Ovi protesti se ne obraćaju samo vladi, već i preduzetnicima, menadžerima i preduzećima, koji su ovih godina ostvarili profit kao nikada ranije“, rekao je novinarima u Bolonji šef Opšte konfederacije rada (CGIL) Mauricio Landini.

italjia EPA Maurizio Brambatti.jpg
Foto: epa MAURIZIO BRAMBATTI

Zbog štrajka je otkazano na desetine letova, a paralisane su škole, bolnice, gradski prevoz.

Sindikati su pozvali na osmočasovni štrajk, ali je ministar saobraćaja Mateo Salvini uveo zabranu kojom je štrajk u sektoru transporta ograničen na četiri sata.

Zdravstvu hronično fali radna snaga, pa su angažovane medicinske sestre iz inostranstva, a zdravstvena briga na siromašnijem jugu posebno zaostaje za bogatijim severom.

italjia02 EPA Maurizio Brambatti.jpg
Foto: epa MAURIZIO BRAMBATTI

Demonstranti se takođe žale i na konstantno povećanje cena osnovnih potrepština.

Iako je bilo naznaka da inflacija stagnira, podaci su da su troškovi namirnica za četvoročlanu porodicu porasli za 238 evra godišnje u 2024. u poređenju sa prošlom godinom, što je primoralo mnoge porodice da smanje potrošnju.

Italijanska bruto prosečna plata od 35.000 evra godišnje je ispod evropskog proseka, a daleko iza Francuske i Nemačke, partnera iz G7.

Kurir.rs/Beta/Preneo: P. P. 

 Štrajk prosvetnih radnika: 

04:31
Štrajk prosvetnih radnika: Sva deca će imati zaključeno 5 ukoliko im se ne ispuni ovaj zahtev! Stručnjaci: Preti totalna obustava? Izvor: Kurir televizija