Slušaj vest

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp je imenovanjem Kita Keloga za specijalnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju, takođe, odabrao i vrlo specifičan, unapred najavljen plan za rešavanje rata u Ukrajini, ocenjuje Si-En-En (CNN).

U postu na svojoj mreži Truth Social, novoizabrani predsednik SAD je svetu rekao kako bi mogao da izgleda kraj rata u Ukrajini.

- Veoma sam zadovoljan što nominujem generala Kita Keloga za pomoćnika predsednika i specijalnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju. Zajedno, obezbedićemo mir kroz snagu i učiniti Ameriku i svet ponovo bezbednim - napisao je Tramp.

Imenovanjem Kita Keloga za svog specijalnog izaslanika za Ukrajinu, Tramp je takođe odabrao vrlo specifičan, unapred najavljen plan za najteže spoljnopolitičko pitanje na svom stolu.

Kit Kelog.jpg
Kit Kelog Foto: Printskrin Youtube

Kelog, Trampov 80-godišnji bivši savetnik za nacionalnu bezbednost, izložio je svoj plan za mir u detalje, za Američki institut za politiku u aprilu.

Plan počinje tvrdnjom da je rat kriza koja se može izbeći, koja je, zbog nesposobne politike administracije predsednika SAD Džozefa Bajdena uplela Ameriku u beskonačan rat.

Ukratko, prekid vatre će zamrznuti sukobe na frontu i obe strane će biti prisiljene da sednu za pregovarački sto.

Međutim, kada je reč o detaljima plan postaje veoma složen.

Kelog najviše vremena posvećuje kritikama Bajdenove administracije, tvrdeći da je ta administracija davala premalo pomoći, prekasno.

On je rekao da je Trampova odluka da 2018. godine prvi put pošalje pomoć Ukrajini pokazala snagu potrebnu za suočavanje sa Putinom i da će Trampov pristup prema Kremlju, ne demonizujući ga kao Bajden, omogućiti postizanje dogovora.

Kelog smatra da je Ukrajini trebalo dati više oružja pre ruskog napada i odmah posle njega, da bi Ukrajina mogla da pobedi.

Untitled-1-Recovered.jpg
Foto: Shutterstock, AP Alex Brandon, EPA Sarah Silbiger

Međutim, on tvrdi da SAD ne treba da se mešaju u još jedan konflikt i da je pomoć Ukrajini uticala na njihove sopstvene zalihe oružja, što ih ostavlja potencijalno nezaštićenim u eventualnom sukobu sa Kinom oko Tajvana.

On smatra da članstvo Ukrajine u NATO, što je u stvarnosti veoma daleki cilj, simbolički ponuđen Kijevu u znak solidarnosti, treba staviti na čekanje na neodređeno vreme u zamenu za sveobuhvatan mirovni sporazum sa sigurnosnim garancijama.

Prvenstveno, na osnovu plana, formalna politika SAD treba da bude zahtev za prekid vatre i pregovaračko rešenje.

Plan navodi da će buduća pomoć SAD, verovatno kroz kredite, biti uslovljena pregovorima Ukrajine sa Rusijom, a SAD će naoružavati Ukrajinu do stepena u kojem može da se brani i zaustavi dalja ruska napredovanja pre i posle bilo kakvog mirovnog dogovora.

ukrajina.jpg
Foto: Shutterstock, Google Maps, X/ @worldupdates245

Ovaj poslednji predlog može biti zastareo zbog bržeg napredovanja Moskve na istoku Ukrajine, a trenutni visok nivo pomoći SAD već izaziva nelagodnost kod Keloga.

Kelog delimično priznaje da je inspiraciju za neka od rešenja dobio iz članka američkog diplomate Ričarda Hasa i bivšeg direktora za evropske poslove u Savetu za nacionalnu bezbednost SAD, profesora Čarlsa Kapčana iz 2023. godine.

Kako navodi CNN, bojišta bi bila zamrznuta, a bila bi uvedena demilitarizovana zona.

Rusiji bi delimično bile ukinute sankcije, dok bi u potpunosti prestale tek po potpisivanju mirovnog sporazuma koji je po volji Ukrajine.

Takse na ruski izvoz energenata "plaćale" bi obnovu Ukrajine.

2222.jpg
Foto: Shutterstock, Screenshot

Od Ukrajine se ne bi tražilo da se odrekne okupiranih teritorija, ali bi to postigla isključivo putem diplomatije.

Ona bi prihvatila da "to zahteva diplomatski proboj koji verovatno neće nastati pre nego što Putin napusti funkciju".

Kako navodi CNN, započinje proces u kojem će "lukav i podmukli Putin uživati".

Američka mreža tvrdi da su prekid vatre i slabost Zapada njegova specijalnost, trenutak na koji je čekao gotovo tri godine.

CNN navodi da plan uvažava zamor Zapada, da proizvodnja naoružanja ne može da održi korak i da su se vrednosti istrošile.

To je sumoran kompromis za sumoran rat, tvrdi CNN i dodaje da možda neće okončati rat, već otvoriti novo poglavlje u kojem zapadno jedinstvo i podrška počinju da se raspadaju, a Putin se sve više približava svojim ciljevima, kako na pregovaračkom stolu, tako i na frontu.

Kurir.rs/CNN/Preneo: P. P.