Slušaj vest

Iako Rusija najavljuje slanje vojne pomoći sirijskom predsedniku Bašaru al-Asadu, pitanje je koliko mu u ovom trenutku zaista mogu pomoći, izvestio je Institut za proučavanje rata (ISW), istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu.

ISW upozorava da je bilo sporadičnih napada na sirijsku vojsku u provincijama Daraa i Suvaida, na samom jugu zemlje, što ukazuje da bi napredovanje pobunjenih džihadista na severu i zauzimanje grada Alepa moglo da probudi antivladine aktivnosti u drugim delovima Sirije.

- Branićemo stabilnost i teritorijalni integritet od terorista i njihovih pristalica - rekao je predsednik Asad u subotu, koji je telefonom razgovarao sa liderom Ujedinjenih Arapskih Emirata. Svoju posetu najavila je i delegacija Irana. Ali zauzimanje Alepa za samo četiri dana, zajedno sa haotičnim povlačenjem sirijske regularne vojske, razotkrilo je slabost i zavisnost Asada od saveznika poput Irana i Rusije.

Analitičari navode da je ofanziva pripremana godinama, samo se čekao povoljan trenutak. Pošto je Rusija zaokupljena Ukrajinom, a Izrael je poslednjih meseci u velikoj meri onesposobio Hezbolah u Siriji vazdušnim udarima, bilo je jasno da je stigao taj momenat.

profimedia-0941166117.jpg
OMAR HAJ KADOUR / AFP / Profimedia 

"Opozicione" snage su iz svog uporišta u Idlibu krenule, kako su rekli, u napad u više pravaca. Nakon što je potvrđeno da se nalaze u samom centru Alepa, u subotu je objavljeno da napreduju ka Hami. Bilo je i izveštaja da su zauzeli grad, ali su sirijske snage to demantovale. Međutim, prema informacijama sa terena, izgleda da su zauzeli nekoliko naselja na putu za Hamu. Sirijska vojska je priznala da je morala da povuče snage iz Alepa, ali je rekla da ih preraspoređuje kako bi uspostavila jaku odbrambenu liniju u severnom Hamu.

Predviđajući dalji tok situacije na terenu, ISW piše da će Hezbolah imati poteškoća sa prebacivanjem opreme i osoblja za podršku vladi u Siriji. Ali zato bi Iran mogao da pošalje svoje konvencionalne vojne jedinice ili pripadnike iračkih paravojnih formacija. Sirija je i dalje prioritet za ruske snage. Pitanje je koliko Rusija sada može da se nosi sa Sirijom, piše ISW.

Moskva ima vojnu bazu u sirijskoj luci Tartus, ali je poznato da je 2022. godine, nakon početka rata u Ukrajini, povukla sisteme PVO S-300 iz Sirije i prebacila ih u Rusiju. Očekuje se, takođe navodi ISW, da su pobunjenici već zaplenili vrednu opremu sirijskih regularnih snaga, koja je zaostala u brzom i haotičnom povlačenju sa severa.

Napad džihadista, koje predvodi Hajat Tahrir al-Šam (HTS), glavna je pretnja Asadu u poslednjih nekoliko godina. Naime, linije fronta u sirijskom građanskom ratu dugo su mirovale i nije se očekivalo da će se ovaj front probuditi. Severoistok zemlje drže Kurdi, a tamo su stacionirani američki vojnici. Severozapad drži izvestan broj paravojnih formacija, a tu je prisutna i turska vojska, koja predstavlja tampon zonu prema delovima Turske u kojima živi većinsko kurdsko stanovništvo, koje se zalaže za stvaranje Kurdistana.

SAD su nakon pokretanja ofanzive saopštile da nemaju nikakve veze sa aktuelnim događajima u Siriji i da ih pomno prate. Američki portparol je rekao da je "zavisnost Sirije od Rusije i Irana", zajedno sa odbijanjem da sprovede mirovni plan Saveta bezbednosti UN iz 2015, "stvorio uslove za trenutnu situaciju u zemlji".

profimedia-0941181448.jpg
Mohammed AL-RIFAI / AFP / Profimedia 

Dok se nastavljaju brze pozadinske konsultacije i diplomatske aktivnosti, saopšteno je da je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov imao telefonski razgovor sa svojim turskim kolegom Hakanom Fidanom. Lavrov je kontaktirao i iranskog ministra spoljnih poslova Abasa Araghičija, koji je najavio dolazak u Damask u nedelju i ponedeljak.

Mediji spekulišu o tome gde se nalazi sam Bašar al-Asad, koji je predsednik Sirije već 24 godine. Naime, on je prošle nedelje posetio Moskvu, a nije poznato da li se vratio u zemlju.

Fotografije koje dolaze iz već ratom razorene Sirije pokazuju puteve koji vode iz Alepa zakrčene automobilima i dimom koji se diže iznad grada. Ruski avioni, zajedno sa savezničkim sirijskim avionima, izveli su u subotu i nedelju ujutro vazdušne udare na provinciju Idlib i nove pozicije opozicije.

(Kurir.rs/Jutarnji list/Preneo: Đ. M.)