POLITIČKI HAOS U GRUZIJI! Bivši ambasador Srbije u Belorusiji upozorava: Ako se ne nađe ubrzo rešenje, ovo će ostaviti dugotrajne posledice
Na ulicama Gruzije i dalje traje politički haos. Proevropski demonstranti četvrti dan zaredom protestuju protiv vlade zbog odbijanja organizovanja novih parlamentarnih izbora, dok se situacija u Tbilisiju sve više komplikuje. Policija koristi vodene topove i suzavac, a više od 150 ljudi je uhapšeno.
Ovi događaji podsećaju na Majdansku revoluciju u Ukrajini, ali postoje i značajne razlike, ocenjuje u ekskluzivnom intervjuu za Kurir Srećko Đukić, bivši ambasador Srbije u Belorusiji.
Govoreći o protestima u Gruziji, Đukić ističe da su uporedbe sa Majdanskom revolucijom iz 2014. godine u Ukrajini opravdane, ali situacija ima i jedinstvene aspekte.
- U Gruziji sada vidimo sukob između proevropskih težnji naroda i politike aktuelne vlade, koja je suspendovala pregovore o članstvu u EU. Ovo podseća na Ukrajinu 2014. godine, kada je Janukovićeva odluka da odustane od evropskog puta izazvala masovne proteste. Međutim, dok je Majdan bio trenutak prekretnice za Ukrajinu, Gruzija se suočava sa mnogo složenijom unutrašnjom krizom - objašnjava Đukić.
Protesti u Gruziji nisu samo izraz nezadovoljstva politikom vlade, već odraz dubokih podela u društvu, smatra Đukić.
- Podele u gruzijskom društvu su ozbiljne i produbljene. Sinoć je u Tbilisiju bilo preko 200.000 demonstranata, dok su protesti zahvatili i druge gradove. Ono što dodatno komplikuje situaciju jeste sukob unutar vlasti. Vlada i predsednica su na suprotnim stranama - vlada kontroliše policiju, dok predsednica kontroliše vojsku. Ovakva situacija preti daljoj destabilizaciji zemlje - ističe Đukić.
Dodaje da ovakva razdvajanja unutar političkog vrha otežavaju mogućnost postizanja kompromisa. Predsednica Gruzije, kojoj mandat ističe za desetak dana, odbija da odstupi, što stvara institucionalni vakuum.
Đukić upozorava da će biti neophodno uključivanje međunarodnih aktera kako bi se situacija smirila.
- Bez međunarodnog posredovanja teško je zamisliti rešenje. Međutim, pitanje je ko bi u ovom trenutku mogao da posreduje. Rusija ima istorijski uticaj u Gruziji, ali je njen odnos sa proevropskim demonstrantima duboko antagonističan. Sa druge strane, Evropska unija ima interes da stabilizuje situaciju, ali trenutno nema jasnu strategiju - kaže Đukić.
Jedan od ključnih problema, prema Đukiću, jeste izostanak opozicije u parlamentu.
- Parlament Gruzije sastavljen je isključivo od poslanika sa liste vladajuće koalicije, dok opozicija nije ušla u parlament. To stvara dodatni demokratski deficit i osećaj da glas naroda nije adekvatno zastupljen - objašnjava Đukić.
On smatra da će trenutna politička nestabilnost ostaviti dugotrajne posledice ukoliko se brzo ne pronađe rešenje koje zadovoljava sve strane.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Pogledajte šta su rekli stručnjaci o izbornoj groznici u Gruziji:
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)