"ZBOG OVOGA ĆE FRANCUSKA IĆI NA SMENU MAKRONA U MARTU" Stručanjaci o dubokoj krizi na tlu Evrope: Kaznili su gordost Barnijea
Padom francuske vlade očekuje se pad evra i destabilizacija cele Evrope. Predsednik Aleksandar Vučić je u Bernu izjavio da će Srbija uskoro postati deo Jedinstvene zone plaćanja u evrima - SEPA.
Francuska vlada je pala! To se dogodilo poslednji put 1962. godine, a za sada su pred francuskim predsednikom, Emanuelom Makronom dva puta, od kojih prvi predviđa da napravi predah od par dana i da pokuša da izgradi koaliciju sa umerenim strankama i levice i desnice kako bi obezbedio većinu u parlamentu.
Gosti jutarnjeg programa Kurir televizije koji su analizirali kakve promene ovo može doneti na tlu Evrope bili su prof. dr Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije i Sava Stambolić, Centar za društvenu stabilnost.
Stambolić je objasnio kako je došlo do pada vlade:
- Naime, kako je uopšte moguće da je prvi put pala vlada nakon 1962. godine, pa tako što se desilo ono dijametarno suprotno od onoga što se dešava na političkoj sceni nemačke. Tamo imamo situaciju da se već sada nazire da će u budućnosti levica i desnica sarađivati, te napraviti veliku koaliciju. Međutim, u Francuskoj je nešto drugačija situacija, imamo Makrona koji nije "mainstream" desnica, već stranka koja je orijentisana za saradnju sa EU i on predvodi grupu liberala. Ta "mainstream" desnica je dosta slabija u Francuskoj, a "mainstream" levica je dosta jaka. Dakle, tamo su "mainstream" levica i problematična desnica sarađivali da obore vladu Makrona. Razlog je bio što se smatralo da je Barnije prešao granicu dobrog ukusa, on je hteo da jedan deo budžeta usvoji bez izglašavanja u parlamentu, a ovi su hteli njegovu gordost da kazne.
Miletić je diskutovao o ekonomskoj krizi u kojoj se našla Francuska, kao i to da li će talas krize proširiti i van njenih granica:
- EU je definitivno u ozbiljnoj krizi i to nije pitanje administracije Evropske komisije ili establišmenta u EU, već se radi o državama koje su motori integracije, a ni Nemačka, ni Francuska nemaju usvojen budžet. Znate, to govori o velikoj krizi legitimiteta. Makron je trebalo da ima 288 poslanika koji bi glasali za smenu premijera, a imao je 331. Dakle, uopšte nije pitanje nadmudrivanja, on nema nikakve mogućnosti da sprovede svoju politiku. Šta zastupa Makron sa ovom politikom, postavio je premijera, ne može budžet da prođe, a tužba preti le Penovoj, to se isto smatra za važan motiv zbog kojeg će se možda ići i na smenu Makrona do marta, jer tada le Penovoj kreće presuda i ona može da bude izbačena iz igre za kandidaturu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
MOŽEMO OČEKIVATI DEMONSTRACIJE U FRANCUSKOJ:
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti