Slušaj vest

Abu Muhamed al Džolani, vođa sunitske islamističke organizacije Hajat Tahrir al Šam (HTS) koja je u nedelju dana od početka munjevite ofanzive iz svoje enklave na severoistokju Sirije osvojila Alep i Hamu, gradove od ključne važnosti za predsednika Bašara al Asada, dao je ekskluzivan intervju za CNN.

Iako su arapski mediji ubrzo po početku ofanzive džihadista objavili da je Al Džolani verovatno ubijem u vazdušnom napadu koji su izvele ruske snage, Asadovi saveznici u Siriji, to se ispostavilo kao netačno.

U prvom intervjuu koji je dao posle mnogo godina, Al Džolani je za američku televiziju kazao da je cilj njegove organizacije, koja je nastala odvajanjem od ispostave Al Kaide u Siriji, da sruši Asada sa vlasti.

CNN navodi da je intervju urađen na tajnoj lokaciji, a u njemu je Al Džolani govorio o planovima za formiranje vlade zasnovane na institucijama i "savetu koji je odabrao narod".

- Kada pričamo o ciljevima, cilj revolucije ostaje zbacivanje ovog režima sa vlasti. Naše je pravo da za postitzanje tog cilja koristimo sva raspoloživa sredstva. Seme pada režima je oduvek bilo unutar njega... Iranci su pokušali da ožive režim, kupujući mu vreme, a kasnije su i Rusi pokušali da ga spasu propasti. Ali, istina ostaje ista: režim je mrtav - kazao je Al Džolani.

Američka televizija navodi da su sirijske opozicione snage bez centralne uprave i imaju različite ideologije, ali su ujedinjeni oko želje da zbace Asada sa vlasti.

Navodi se da senku na Al Džolanijeve ambicije baca baca što i HTS i on sam vuku korene iz ekstremističkih islamskih pokreta.

Uprkos Al Džolanijevim naporima da svoju organitzaciju distancira od Al Kaide, u SAD je HTS od 2018. označen kao strana teroristička organizacija, a američke vlasti su raspisale nagradu za njegovo hvatanje u vrednosti od deset miliona dolara.

Screenshot 2024-12-06 081137.png
Foto: Screenshot CNN

Iako je neko ko je dugo delovao iz senke, Al Džolani u intervjuu za CNN dao usred dana i uz minimalno obezbeđenje, nastaojeći da se pokaže kako sada ima moderne poglede.

Dok je američki novinar razgovarao sa njim, stigla je vest da su sirijski pobunjenici zauzeli Hamu, grad koji su Asadove snage držale od početka građanskog rata u Siriji 2011.

Al Džolani se na teritoriji koju kontrolišu Asadovi protivnici ponaša više kao političar nego neko za kim je raspisana poternica.

Nakon što su njegove snage zauzele Alep, pojavio se u janvnosti na drevnoj gradskoj tvrđavi,

Džihadista tvrdi da je tokom godina prošao kroz niz promena.

- Osoba od dvadesetak godina će imati drugačiju ličnost od nekoga od tridesetak i četrdesetak godina, a svakako drugačiju od nekoga ko ima pedesetak godina. To je u ljudskoj prirodi - rekao je Al Džolani.

On se kao mlad isprva borio za Al Kaidu protiv američkih trupa u Iraku, a u rodnu Siriju se vratio tokom građanskog rata u toj zemlji i predvodio terorističku organizaciju koja je kao ispostava Al Kaide delovala pod imenom Džabhat al Nusra.

Ova organizacija je bila poznat i po imenu Al Nusra front i počinila je brojne stravične zločine.

Početkom 2017. Al Džolani se odvojio od Al Kaide i formirao HTS, koji nosi i ime Organizacija za oslobođenje Levanta.

Basar al Asad.jpg
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia, EPA Iran's Presidential Office Han

Osim u Americi, HTS terorističkom organizacijom smatraju i Turska i Ujedinjene nacije, uprkos naporima Al Džolanija da se distancira od svojih korena.

Intervju za CNN mu je bio prvi razgovor sa medijima emitovan na televiziji od 2013, kada ga je interjuisala Al Džazira, ali mu je lice tada bilo u senci.

U to vreme je pričao o planovima za širenje ispostave Al Kaide u Siriji, a u jučerašnjem intervjuu za CNN govorio je o drugačijoj viziji za ratom razorenu zemlju i prvi put se predstavio svojim pravim imenom Ahmed al Šara umesto ratnim imenom Al Džolani.

On sada insistira da civili ne treba da strahuju od pobunjeničke vlasti na osvojenim teritorijama i tvrdi da "ljudi koji se plaše islamske vlasti ili su videli njene pogrešne primene ili je ne razumeju dobro".

Al Džolani kaže da, ako opoziocione snage uspeju da obore Asadovu vlast, one će se transformisati u "državnu upravu, institucije i tako dalje".

profimedia-0941759457.jpg
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

On je obećao hrišćanima i drugim verskim i etničkim manjinama da će biti bezbedni pod njegovom vlašću.

- Bilo je nekih prekršaja protiv njih (manjina) koje su počinili određeni pojedinci u periodima haosa, ali smo se mi pozabavili tim problemima. Niko nema prava da izbriše drugu (versku ili etničku) grupu. Te sekte su zajedno opstajale u ovom regionu stotinama godina i niko nema prava da ih eliminiše - poručio je Al Džolani.

Uprkos njegovoj tvrdnji, organizacije za ljudska prava i lokalni aktivisti su ukazali na mučenja političkih disidenata u Idlibu, pokrajini pod kontrolom HTS.

profimedia-0941167415.jpg
Foto: OMAR HAJ KADOUR / AFP / Profimedia

Al Džolani je kazao da bi želeo da strane trupe napuste Siriju, misleći na vojnike koje trenutno tu imaju SAD, Turska, Rusija i Iran, kao i iranske pomagače u toj zemlji.

- Mislim da kada jednom režim padne, to pitanje će biti rešeno i više neće biti potrebe da strane snage ostanu u Siriji - rekao je džihadista.

(Kurir.rs/CNN/Preveo i priredio: N. V.)

 DŽIHADISTA IZ SIRIJE

03:26
SLOVENCI UZNEMIRENI ZBOG DŽIHADISTA, ŠTA JE SA SRBIJOM? Radulović: Pobornici radikalnog islama na TRI LOKACIJE U BEOGRADU?! Izvor: Kurir TV