Slušaj vest

Veće apelacionog federalnog suda u SAD potvrdilo je danas zakon koji bi za samo nekoliko meseci mogao da dovede do zabrane TikToka, čime je ta popularna društvena mreža u vlasništvu kompanije na teritoriji Kine pretrpela žestok poraz u pravnoj bici da opstane na tlu Amerike.

Apelacioni sud distrikta Kolumbija odbacio je žalbu TikToka da je zakonom prekršen Prvi amandman Ustava SAD i da je društvena mreža meta nepoštenog targetiranja američkog Kongresa, koji je zakon doneo uz podršku kako republikanaca tako i demokrata.

Zakonom se traži da TikTok do sredine januara 2025. godine prekine sve veze sa svojim kineskim vlasnikom, firmom Bajtdens, ili da bude zabranjen na teritoriji SAD.

 "Prvi amandman postoji radi zaštite slobode govora u Sjedinjenim Državama", napisalo je sudsko veće u obrazloženju presude i dodalo: "U ovom slučaju, vlada je postupala isključivo u cilju zaštite te slobode od spoljašnje protivničke nacije i kako bi ograničila mogućnost te nacije da prikuplja podatke o licima iz Sjedinjenih Država".

Očekuje se da će se i TikTok i Bajtdens, koji u sporu nastupaju zajedno, podneti žalbu Vrhovnom sudu SAD.

Sa druge strane, novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, koji je za vreme svog prvog predsedničkog mandata (2016-2020) pokušavao da zabrani TikTok, i čija će nova postava ministarstva pravde morati da sprovede zakon, usvojen u Kongresu ove godine, pričao je tokom predsedničke kampanje da je on sada protiv zabrane TikToka i da će pokušati da je "spase".

Zakon je u aprilu potpisao odlazeći predsednik Džozef Bajden, posle višegodišnje sage u Vašingtonu koja dovela do usvajanja zakona u Kongresu, s obzirom da američka vlada smatra da je TikTok pretnja po nacionalnu bezbednost SAD zbog svojih veza sa Kinom.

Kina ima propise na osnovu kojih njena vlada može da zatraži podatke o korisnicima društvenih mreža, a Bajtdens ima sedište u toj zemlji. Iako ta kompanija tvrdi da ne ustupa podatke vlastima u Pekingu, SAD smatraju da one te podatke mogu da iznude od Bajtdensa, ali i da je algoritam na TikToku koji određuje šta korisnici vide na toj mreži - ranjiv na manipulacije kineske vlade.

Advokati TikToka su ispravno ukazali da SAD još nisu iznele dokaz da Bajtdens ustupa podatke kineskoj vladi ili da u njenu korist manipuliše sadržajima koje američki korisnici vide na mreži. Oni takođe smatraju da se zakonom udara na buduće rizike.

(Beta)