Slušaj vest

Gde se trenutno nalazi Bašar al-Asad, koji je pred padom? Prema pisanju "Vol Strit Žurnala", pozivajući se na sirijske bezbednosne i arapske izvore, Asadova supruga Asma i njihovo troje dece već su prošle nedelje otišli u Rusiju. Međutim, sam Asad je navodno još u petak bio u svojoj palati u Damasku, čak i dok su se pucnji čuli u blizini.

Pobunjeničke trupe se velikom brzinom približavaju glavnom gradu iz nekoliko pravaca. U ranim popodnevnim satima, pobunjenici, predvođeni islamskom alijansom Hajjat Tahrir al-Šam (HTS), objavili su: „Naše snage započele su poslednju fazu opkoljavanja glavnog grada Damaska.“

Dok se Bašar al Asad navodno još uvek nalazi u Siriji, njegova porodica je već pobegla u Rusiju, prenosi nemački "Bild".

Supruga Bašara al Asada je teško bolesna
Ako Asad i njegova teško bolesna supruga padnu u ruke pobunjenika, suočili bi se sa brzim pogubljenjem. Pobunjenici bi tražili osvetu za građanski rat u Siriji koji je od 2011. odneo živote stotina hiljada Sirijaca.

Da li će Asad uspeti da ode na vreme, pre nego što pobunjenici zauzmu glavni grad? I ako pobegne, gde bi mogao da nađe utočište? Hoće li slediti svoju porodicu i pobeći u Rusiju budući da se pretpostavlja da bi mu Vladimir Putin pružio utočište?

x AP Valery Sharifulin.jpg
Foto: AP Valery Sharifulin

Marbelja nije opcija za beg
Najprivlačnija destinacija za bekstvo moglo bi biti luksuzno letovalište Marbelja u južnoj Španiji. Tamo Asadova porodica poseduje bogatstvo u vrednosti od nekoliko stotina miliona evra (vile, firme, nakit). Njegov ujak, Rifaat al Asad (87), bivši potpredsednik Sirije, koristi Marbelju za pranje porodičnog novca.

Međutim, Asad ne može u EU. Francuska je izdala nalog za njegovo hapšenje zbog upotrebe hemijskog oružja protiv civila, a taj nalog važi u svim zemljama Evropske unije.

x AP Omar Albam.jpg
Foto: AP Omar Albam

Azil u Rusiji?
Najizglednija destinacija za azil bila bi Rusija, koja je Asadu pomogla da ostane na vlasti dugogodišnjim bombardovanjem stambenih objekata, bolnica i čak vrtića.

Kako piše "Telegraph", egipatski i jordanski zvaničnici su navodno savetovali Asadu da napusti Siriju i formira vladu u egzilu. Međutim, jordanska ambasada u Vašingtonu demantovala je te tvrdnje.

Da li bi Vladimir Putin primio Asada? Još 2016. godine, "Bild" je pitao ruskog predsednika da li bi Asad mogao dobiti azil u Rusiji. Putin je tada odgovorio: „Još nije vreme za to. Ali bilo je mnogo teže pružiti azil gospodinu Snoudenu nego što bi to bio slučaj s Asadom.“

Iran kao alternativa
Druga opcija za Asada bila bi beg kod saveznika u Iran. Međutim, čak i iranski režim trenutno nije stabilan kao ranije.

Najbolji dokaz za to je činjenica da su aktuelne ofanzive protiv Asada bile moguće jer Teheran nije bio u stanju da mu pomogne. Posebno je libanska Hezbolah oslabljena poslednjih meseci zbog izraelskih udara.

Kurir.rs/Bild/Telegraph/Blic/Preneo: D. P.