KAKVA SUDBINA SADA ČEKA SIRIJU? Bašar al-Asad je pobegao, narod slavi svrgavanje "diktatora", ali se tu otvaraju brojna pitanja! Rat nije završen?
Padom Bašara al-Asada, mnoga pitanja ostaju otvorena.
Pobunjeničke snage tvrde da su pobedile u Siriji nakon što su osvojile velike delove zemlje i velike gradove poput Alepa, Hame, Homsa i na kraju, tokom noći su osvojili Damask.
Vrhunac oružane pobune odvijao se brzo i sada pokušavamo da shvatimo šta se dogodilo i kako će to uticati na širi region.
Ko su sirijski pobunjenici?
Postoji nekoliko različitih grupa koje rade zajedno.
Predvodi ih džihadistička grupa pod nazivom Hajat Tahrir al-Šam, koja se češće naziva HTS.
Ujedinjene nacije smatraju HTS terorističkom organizacijom, jer ona vodi poreklo od Al Kaide, sunitske islamističke religiozno motivisane nasilne ekstremističke grupe osnovane kasnih 80-ih.
Međutim, poslednjih godina HTS tvrdi da je prekinuo veze sa Al Kaidom.
Takođe, tu su i grupe sirijskih milicija koje su zajedno poznate kao Sirijska nacionalna armija (SNA), koju podržava Turska.
Šta žele sirijski pobunjenici?
Lider HTS-a Abu Mohamed al-Džolani (Ahmed al-Šara) rekao je u četvrtak za američku televiziju CNN da je cilj ofanzive svrgavanje vlade predsednika Bašara al-Asada, ali ostaje nejasno šta će se dogoditi posle, kada se sve to završi.
On se potom ponovo oglasio i apelovao na svoje džihadiste i pobunjenike da ne posežu za revanšizmom prema sirijskim vojnicima i onima koji su bili lojalni predsedniku Asadu.
Ko je Bašar al-Asad?
Zvanično, Bašar al-Asad je predsednik Sirije, ali ga šira svetska zajednica, posebno Zapad smatra diktatorom. Diktator je vođa koji ima apsolutnu vlast bez slobodne saglasnosti naroda kojim vlada. Asad je postao predsednik 2000. godine nakon smrti svog oca Hafeza al-Asada.
Porodica je na vlasti više od 50 godina, a urednik za globalne poslove Ej-Bi-Si njuza, Džon Lajons, opisao je vladavinu porodice Asad kao "brutalnu diktaturu".
Gde je sada Bašar al-Asad?
Poznato je da je sirijski predsednik napustio Damask i da je negde odleteo avionom, ali ostaje nepoznato gde. Rojters prenosi da je Bašar al Asad "seo u avion i otišao iz Damaska na nepoznato odredište", pripisujući tu informaciju "dvojici viših vojnih oficira".
Međutim, njegovo boravište nije potvrđeno. Tu postoji više opcija, a najverovatnija jeste da je napustio zemlju. Mnogi spekulišu da je pobegao za Rusiju ili Iran.
Šta to znači za Bliski istok?
To je komplikovana situacija jer se ne radi samo o sirijskom narodu – u igri je mnogo svetskih supersila.
Evo kako to objašnjava urednik sveta na australijskom Ej-Bi-Si njuzu, Džon Lajons:
- Razlog zašto je Sirija toliko važna je taj što sve velike sile imaju svoje zastupnike u ovoj zemlji. Izraelci žele da vide kraj Asadovog režima. Amerikanci takođe to žele, Iranci žele da Asad preživi, Rusi žele da Asad preživi, Turci imaju svoju agendu baš na granici - izjavio je Lajons, preneo je ABC.net.au.
Padom Bašara al-Asada, mnoga pitanja ostaju otvorena. Jedno od najvažnijih je šta će biti sa Kurdima u ovoj zemlji, jer su oni trn u oku Erdoganu koji je više puta najavljivao da će ih uništiti na teritoriji Sirije, što nije isključeno.
Isto tako, postavlja se pitanje šta će biti sa verskim manjinama u Siriji. Suniti su radosno dočekali dolazak pobunjenika i džihadista, ali šta je sa ostalima.
Tamo žive Druzi, Alaviti, hrišćani (katolici i pravoslavci), šiiti, itd.. Da li će biti revanšizma prema njima?
Videli smo da je Izrael rasporedio snage na Golanskoj visoravni. Šta ako nova pobunjenička koalicija napadne Izrael? I to je jedno otvoreno pitanje.
Takođe, nejasno je kakva će biti sudbina provincija Latakija i tartus koje su još uvek pod kontrolom onoga što je ostalo od sirijskih vladinih snaga.
(Kurir.rs)
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti