Slušaj vest

Porodica Al-Asad od danas više nije na vlasti u Siriji, posle 53 godine duge vladavine.

Hafez al-Asad, oficir sirijskog vazduhoplovstva, preuzeo je vlast 1971. godine i vladao je do 2000. Tada je tron predao svom sinu Bašaru al-Asadu, stidljivom lekaru koji je radio u Londonu, i koji se interesovao za kompjutere.

Bašar al-Asad uopšte nije ni trebalo da postane predsednik Sirije. Hafezov naslednik je trebalo da bude Bašarov stariji brat Basel, koji je prošao obuku u specijalnim snagama i obrazovan je na vojnim školama u Sovjetskom Savezu.

Basel je poginuo 1994. godine u svom luksuznom "mercedesu", kada se zabio u bankinu na bulevaru u Damasku. Basel je kroz maglu vozio ka aerodromu, kako bi otputovao na skijanje u Alpima.

Bašar al-Asad, tada mladi lekar, koji je radio u Londonu gde je i upoznao svoju suprugu Asmu, određen je za naslednika i počele su njegove "pripreme".

Mlađi brat sada već bivšeg sirijskog predsednika je Maher al-Asad, kog nazivaju "Šef", se retko pojavljuje u medijima. Od početka građanskog rata u arapskoj republici komanduje elitnom 4. oklopnom divizijom.

Maher je poznat kao prek čovek, koji je navodno 1999. godine pucao u svog zeta Asefa Šaukata posle svađe. On takođe održava odlične odnose sa Korpusom čuvara Islamske revolucije, iranskom Revolucionarnom gardom.

Ipak, najveća misterija sirijske dinastije je definitivnoMadžid al-Asad. On je rođen u Damasku, i po svoj prilici je imao određeni mentalni ili fizički poremećaj, zbog čega ga je porodica maltene krila od javnosti.

profimedia-0017444801.jpg
Porodica al-Asad - Stoje: Maher, Bašar, Basel, Madžid i Bušra; Sede: Anisa Mahluf i Hafez al-Asad Foto: LOUAI BESHARA / AFP / Profimedia

Njega na porodičnoj fotografiji možete videti kako stoji, drugi sa desne strane.

I pored određenih poteškoća stekao je zvanje inženjera za elektroniku. On nije imao dece, a preminuo je 2009. godine, u 43. godini života posle duge i teške bolesti.

Kurir.rs/Đ. M.