"SRBIJA MORA DA NAUČI VAŽNU LEKCIJU PO PRIMERU SIRIJE" Stručnjak za bezbednost o nemirima u Damasku: Asad nije želeo da vidi istinu, mali narodi su uvek žrtva
"Porodica Asad je silom i represijom odgovorila na rat koji se dogodio 2011. godine, umesto da dovede reforme koje bi održale stabilnost"
Pobunjenicima, pritajenim u enklavi koju su kontrolisali, bilo je potrebno manje od dve nedelje da udju u Damask i okončaju pola veka dugu vladavninu dinastije Asad.
Da li je svrgavanje donedavnog predsednika Sirije, Asada, potpuno preraspodelilo karte u regionu? Bašar el Asad je u Moskvi, to je potvrdila i sirijska ambasada u Rusiji, dok pobunjenici pripremaju formiranje prelazne vlade u Damasku.
Na ovu temu za Kurir govorili su Slobodan Dimitrijević, predsednik Srpsko-ruskog pokreta, Daniel Šunter ispred Balkanske bezbednosne mreže, profesor doktor Ilija Kajtez, sociolog i stručnjak za bezbednost i Aleksandar Stanković, politikolog.
- Ne mogu da kažem da sam iznenađen, ali jesam razočaran. Svestan sam da je politička igra kompleksna, čini mi se da je sve što se desilo čitljivo. Verujem da je ovo bilo projektovano unazad, a javnosti nije bilo dostupno - kaže Dimitrijević.
On kaže da je sirijski narod kolateralna šteta, a da je Asad vladao kako je trebao da vlada, on bi imao podršku umesto da ovako završi vladavinu svoje porodice koja traje već 50 godina.
- Porodica Asad je silom i represijom odgovorila na rat koji se dogodio 2011. godine, umesto da dovede reforme koje bi održale stabilnost društva. To je dovelo do građanskog rata koji je dugo trajao, a porodica Asad je uspela da ostane na vlasti pomoću Rusije i Irana - rekao je na početku - kaže Šunter.
On je dodao da zbog nestanka resursa na strani Rusije koja je sada i sama u ratnom stanju se situacija znatno pogoršala, pa je ovaj epilog prirodan.
- Iz ove situacije u Siriji mi treba da izvučemo nauk, jer ne možemo očekivati od drugih da nas brane, već moramo imati svoju unutrašnju snagu. Tamo je stanje bilo jako loše, a Asad nije želeo da vidi realnost. Moral vojske je bio slab, a bilo je mnogo ekonomskih problema zbog sankcije Zapada - kaže Kajtez
Kajtez kaže da kada veliki igrači vuku poteze, žrtva je uvek malobrojan narod, koji ne može da se odupre potezima vladara:
- Najveći dobitnik nije Turska, već Izrael. Iza njega stoji duboka američka država, parije u Americi se takmiče ko će biti veća podrška Izraelu. Ne bih rekao da je Rusija ovde izgubila, kao ni Kina i Iran.
On je postavio pitanje zašto ambasadori Kine, Rusije i Irana nisu bili napadnuti u Damasku, pa naveo da ne očekuje da će pobunjenici imati za metu ruske baze.
- Mislim da je prevelika nada zapadnih saveznika u al-Džolanija - naveo je Stanković, dodajući da nije prvi put da Zapad veruje da je postigao dogovor koji se kasnije prekrši.
Dimitrijević kaže da je Asad svesno prihvatio da ima manje uticaja u regionu, ali i navodi da je to velika greška Sirije, kao i da smo svi tretirali Siriju i Rusiju kao saradnike:
- Susret sa Putinom je bilo pripremanje za ovo dešavanje, nije se ovo desilo preko noći. Boravljenje sirijskih izbeglica, posebno onih vojno sposobnih, u Turskoj nije bila bezazlena. Ne bi mogli da izazovu sve ovo da im se neko od sirijske vojske suprostavio.
Dimitrijević kaže da je Izrael dobar primer da se ne treba ograničavati na nekoliko hiljada vojnika, već se moramo naoružavati i raditi na našoj vojnoj sigurnosti i ekonomskoj snazi.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića