Slušaj vest

Policija u Južnoj Koreji pretresla je predsednički kabinet u Seulu, nakon prošlonedeljnog neuspešnog pokušaja šefa države Jun Suk Jeola da uvede vanredno stanje.

BBC navodi da ova racija predstavlja najnoviji razvoj događaja u burnih nedelju dana u Južnoj Koreji.

Predsednik Jun, koji je ostao na dužnosti uprkos glasanju o opozivu i višestrukim pozivima da odstupi sa vlasti, suočava se s višestrukim istragama različitih grana vlasti, pošto je optužen za pobunu i izdaju.

jun suk AP .jpg
Jun Suk Jeol Foto: AP

Britanski medijski servis prenosi i da je Kim Jong Hjun, bivši južnokorejski ministar odbrane, koji je preuzeo odgovornost za proglašenje izvanrednog stanja i podneo ostavku, pokušao sinoć da se ubije u pritvoru.

Kim koji je uhapšen u nedelju i trenutno se nalazi u prostoriji sa čuvarima i "nema zdravstvenih problema".

To je ministarstva saopšteno parlamentu.

Mnogi zvaničnici bliski Junu takođe su podneli ostavke nakon kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja.

Poslanici vladajuće stranke udružili su se kako bi bojkotovali glasanje za opoziv Juna nakon što je pristao da skrati mandat i ne meša se više u spoljnu i unutrašnju politiku.

Međutim, opoziciona Demokratska partija, koja ima većinu u parlamentu, nazvala je to "ilegalnim, neustavnim drugim ustankom i drugim državnim udarom".

jkk.jpg
Kim Jong Hjun Foto: EPA Yonhap

Lokalni mediji navode da je danas u predsednički kabinet poslato 18 istražitelja kako bi zaplenili dokumente povezane sa sastankom vlade održanim u noći proglašenja vanrednog stanja.

Stručnjaci kažu da to ipak pokazuje da vlasti pojačavaju pritisak na predsednika i njegove saveznike.

- Racije znače da se istrage ubrzavaju, uključujući i onu oko Juna", rekao je za BBC Mejson Riči, vanredni profesor na Univerzitetu studija spoljnih poslova Hankuk u Seulu i dodao da "situacija i dalje ostaje promenjiva".

Poslednji put predsedničk kabinet pretresen je u decembru 2019. zbog optužbi za korupciju protiv bivšeg gradonačelnika Busana.

Tužilaštvo tada nije ušlo u sam kabinet, već im je iz kabuneta, prema protokolu, predao materijal.

U to vreme državu je vodio bivši predsednik Mun Džae In, a Jun je tu ulogu preuzeo tek 2022.

(Kurir.rs/BBC/Preneo: N. V.)