Slušaj vest

Asad dinastija vladala je Sirijom od 1971. godine.

Ova višedecenijska diktatura okončana je padom Bašara al Asada, koji je dobio egzil u Rusiji.

Dinastija je osumnjičena da je stekla značajno bogatstvo mešavinom državne kontrole, korupcije i nepotizma.

Iako su tačne brojke nepoznate zbog tajnih finansijskih poslova, procene sugerišu da se bogatstvo ove porodice meri u milijardama.

Procene o bogatstvu dinastije Asad se veoma razlikuju, od jedne milijarde do 20 milijardi dolara, u zavisnosti od izvora.

Primarni izvori bogatstva Asadovi su državni prihodi, kontrola ključnih industrija, strana pomoć (pronevera) i nezakonite aktivnosti (kao što su optužbe za trgovinu drogom).

Bogatstvo Asadovih: Vile, tajni računi, luksuzna odeća

Dinastija Asad bogatstvo crpi iz nekoliko izvora:

  • Vile i palate u Siriji i inostranstvu: Porodica poseduje luksuzne nekretnine u Damasku, Latakiji i drugim strateškim gradovima. Predsednička palata u Damasku je poznati simbol njihove vladavine. Prijavljeno je da Asadovi poseduje imovinu u Evropi, posebno u Londonu, Parizu i Marbelji
  • Bankarski računi i investicije u inostranstvu: Računi u zemljama poznatim po bankarskoj tajnosti, kao što su Švajcarska i Kajmanska ostrva. Navodno korišćenje lažnih kompanija i punomoćnika za skrivanje bogatstva. Nekretnine, akcije i preduzeća širom Evrope, Bliskog istoka i potencijalno Rusije
  • Luksuzni predmeti i garderoba: Prva dama Asma al Asad poznata je po svojim modnim izborima i nosi garderobu brendova poput "Šanela" i "Kristijana Lubutena", čak i usred međunarodnih sankcija. Postoje izveštaji o nakitu koji je izrađen po meri, retkim umetničkim kolekcijama i dizajnerskom nameštaju
  • Ostala imovina: Kontrola nad ključnim industrijama u Siriji - nafta i gas, telekomunikacije, trgovinski monopoli koje vode saveznici ili članovi porodice

Na račun porodice Asad postoje optužbe za umešanost u krijumčarenje, trgovinu kaptagonom i druge nezakonite finansijske šeme za održavanje bogatstva uprkos sankcijama.

Asadova vila kod Damaska Autor: Shutterstock, Printscreen X

Međutim, bitno je naglasiti da bogatstvo Asadovih nije pitanje samo lične imovine, već je godinama predstavljalo ključ njihovog opstanka.

Ovi resursi omogućavali su porodici da održi lojalnost među elitama, finansira vojne kampanje i zaobiđe međunarodne sankcije.

Finansiranje ratne mašine

Tokom građanskog rata, bogatstvo režima je omogućilo Bašaru al Asadu da finansira lojalističke milicije, nabavlja oružje i plaća vojnike čak i kada je ekonomija propala.

Trgovina kaptagonom i druge ilegalne industrije pomogle su stabilizaciji finansija režima usred međunarodnih sankcija.

Ključne ličnosti u vojnim, obaveštajnim i poslovnim krugovima finansijski su podstaknute da podrže režim.

Monopolizacijom kritičnih industrija, režim je obezbeđivao da se u Siriji ne pojave alternativni centri moći.

Asadova finansijska zavisnost od Rusije i Irana

Ipak, ključna je i Asadova finansijska zavisnost od Irana i Rusije. Dok ove zemlje pružaju vojnu i ekonomsku pomoć, Sirija nudi strateške opcije, kao što su ruske baze u Tartusu i Latakiji.

Navodna umešanost režima u trgovinu drogom destabilizuje susedne zemlje kao što su Jordan i Liban, ali i pruža finansijski spas za Damask.

Asadova palata u Damasku Autor: AP/Omar Sanadiki

Uprkos jakim sankcijama od strane Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Evropske unije (EU) i drugih, porodični ofšor računi i mreže proksija potkopavaju ove mere, postavljajući pitanja o efikasnosti globalnog finansijskog nadzora.

Ekonomska devastacija u Siriji, delimično izazvana Asadovom politikom i produženim ratom, podstakla je talase migracija u Evropu.

Nesposobnost Zapada da ograniči finansije režima indirektno produžava ovu humanitarnu krizu.

Bogatstvo istovremeno služi i kao štit od međunarodne odgovornosti.

Sposobnost porodice Asad da iskoristi svoje bogatstvo za održavanje moći imala je široke implikacije na mir, ljudska prava i regionalnu stabilnost u Siriji, ali i na Bliskom istoku.

Napori da se razbiju ove finansijske mreže mogli bi značajno da utiču na dalju sudbinu Asadovih, ali i na stanje u samoj Siriji.

(Kurir.rs/Blic/Preneo: N. V.)