SIRIJSKI RAT ZAVRŠAVA SE POLITIČKIM ZEMLJOTRESOM - Struka analizira: Asad u Moskvi, pobunjenici u Damasku, a svet u strahu od novog haosa na Bliskom istoku!
"Predsednici su bili čak i kućni prijatelji, a u ovoj situaciji se pokazalo da u politici nema prijateljstva, već su tu samo interesi"
Bašar el Asad našao je utočište u Moskvi, a njegovim sunarodnicima koji su tokom iscrpljujućeg trinaestogodišnjeg rata našli utočište na Starom kontinentu, mnoge zemlje Evropske unije ukidaju azil. Dok su u Damassku naoružani pobunjenici u Asadovoj palati razgledali impresivan vozni park dojučerašnjeg predsednika, Izrael je nastavio bombardovanje Sirije i u potpunosti preuzeo Golanskuj visoravan.
Vodja pobunjenika Abu Mohamed al Jolani poručio je svetu da ne strahuje, jer neće biti “povratka panici”. Čiji su pobunjenici, s obzirom da je Vladimir Putin lično odobrio azil Asadu i može li im se verovati kad obećavaju obnovu i mir samo su neka od pitanja na koja su dali odgovor gosti jutarnjeg programa Kurir televizije "Redakcija" Branimir Đokić, politički analitičar i Vojislav Lalić, bivši dopisnik Tanjuga iz Turske.
Lalić je prvi koji se osvrnuo na turski uticaj po pitanju navedenog problema:
- Još uvek je rano da bi se donosili zaključci ko je tu pobednik i gubitnik. Turska pokušava da iskoristi ovu situaciju i reši probleme koje opterećuju odnose dve zemlje već decenijama. Turska i Sirija su nekada bile veoma bliske. Predsednici su bili čak i kućni prijatelji, a u ovoj situaciji se pokazalo da u politici nema prijateljstva, već su tu samo interesi - istakao je on. te dodao:
- U Ankari su računali da će Bašar el Asad pasti vrlo brzo kao što je pao Gadafi. Situaija u Siriji izazvala je neviđen talas izbeglica, a prva na udaru je bila Turska. Neki od njih sada planiraju da se vrate, ali ih Turska savetuje da ne žure.
Da li je Erdogan uspeo da u ovoj situaciji nadigra Putina otkrio je Đokić:
- Nema nadigravanja u politici, u pitanju su samo ineteresi. Ovo je već drugi udarac Erdogana Rusiji i širenje turske zone interesa. Napokon su dočekali da imaju višu ruku u odnosu na Rusiju i sada oni mogu da postavljaju neke uslove i šire svoju zonu interesa, a prvenstveno na Kavkazu koji je najproblematičniji za Rusiju - rekao je i nastavio:
- Ja stalno pričam da je Rusija regionalna sila, a svi me napadaju da je svetska. Mi nemamo velike sile kao što smo nekada govorili. Imamo globalne i regionalne. Ruski regionalni značaj umanjuje se uticajem ne samo Erdgoana, već i Kine. Ovaj rat će preskupo koštati Vladimira Putina. Misli da će silom sve da postigne, a na kraju će se sve srušiti kao kula od karata.
Koliko je veliko pitanje Kurda i kako se Turska nosi sa njim, pokušao je da objasni Lalić:
- To je pitanje koje decenijama opterećuje vladu u Ankari. U Siriji živi veliki broj kurda, oni su odatle često i napadali neke ciljeve u Anadoliji. Turska u prvim reagovanjima kaže da neće dozvoliti nova prestrojavanja kurdskih terorista u Siriji. Oni se zovu Jedinica za zaštitu naroda. Pentagon Kurde u Siriji ne samo da podržava, već i naoružava. U Ankari to izaziva velike osude.
Reakcije Evrope prema mišljenju Đokića biće sledeće:
- Evropa će verovatno organizovati nešto da bi se prikupila pomoć za rekonstrukciju Sirije, kako je tu potrebna ogromna količina novca. Glavno pitanje je i da ne dođe ponovo migrantski talas.
- Sve što ima kurdski priznak i naoružano je, za Erdogana predstavlja problem. Takođe, pripadnici manjine kojoj je pripadao i el Asad izgubiće moć i privilegije. Imamo i Iran koji je potpuno razrušen i priče o nekom novom nuklearnom sporazumu sa Iranom su sada bukvalno nepostojeće.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"AKO MISLITE DA SAM ASAD I DA ĆU DA BEŽIM, NISAM" Vučić saopštio dobre vesti za našu zemlju, a onda uputio snažnu poruku: Srbiju nikada pobediti nećete