Slušaj vest

Anton van Helden, ekspert za neke od najređih kitova na svetu, u julu je sedeo na kauču oporavljajući se od operacije kada je fotografija kita na njegovom telefonu promenila tok njegove karijere.

Ali ovo nije bio običan kit, piše CNN.

- Odmah sam pomislio: „Bože moj, to je širokozubi kljunasti kit!'“ - rekao je Van Helden, viši savetnik za morske nauke za Novi Zeland Departman za očuvanje prirode (DOC) za CNN.

- Mnogi ljudi mi nisu verovali - dodao je.

Primećeno samo sedam primeraka

Širokozubi kljunasti kit (Mesoplodon traversii ili Mesoplodon bahamondi) je najređi na svetu, samo sedam primeraka vrste je primećeno. Nikada nije viđen živ u moru. Dakle, kada je ovo skoro pa mitsko biće isplivalo skoro netaknuto u julu, mnogi su mislili da je to previše dobro da bi bilo istina.

Neki od najboljih svetskih naučnika za kitove, zajedno sa članovima lokalne zajednice Maora, okupili su se prošle nedelje na Novom Zelandu da prouče 4,9 metara dugog i 1.360 kilograma teškog morskog sisara - obeležavajući prvi put da je iko ikada video unutrašnjost širokozubog kljunastog kita.

Širokozubi kljunasti kit je član porodice kljunastih kitova, koji su dobili ime po svojim „delfinolikim“ njuškama, prema DOC-u. Oni su raznolika i misteriozna grupa sisara, koji većinu svog života provode u dubinama okeana.

profimedia-0889962344.jpg
Handout / AFP / Profimedia 

Prvi dokaz o postojanju širokozubog kljunastog kita pojavio se 1874. godine, kada su uzorci donje vilice i zuba sakupljeni na ostrvu Pit, oko 800 kilometara od zapadne obale Novog Zelanda. Dve dodatne delimične lobanje, jedna na Novom Zelandu i jedna u Čileu, kasnije su omogućile naučnicima da potvrde novu vrstu.

Prvi put je celi kit viđen 2010, kada su se majka i mladunče nasukali u zalivu Plenti na Severnom ostrvu Novog Zelanda, ali trupla nisu bila pogodna za seciranje. Još jedan primerak se nasukao 2017. u Gisborneu, takođe na Severnom ostrvu Novog Zelanda.

Dakle, širokozubi kljunasti kit toliko je enigmatičan da čak i oni poput Van Heldena, koji su proveli celu karijeru proučavajući ovu porodicu kitova, imaju više pitanja o dubokomorskom roniocu nego odgovora.

- Ovo su ekstremne životinje. To su životinje koje rone u velike dubine, pa imaju sve vrste adaptacija, ako hoćete, za to neverovatno okruženje – rekao je Van Helden.

Kada je širokozubi kljunasti kit isplivao na ušću reke Taieri na Novom Zelandu u julu plemenski autoritet Te Runanga o Otakou prepoznao je retku priliku za proučavanje.

- Uzorak je odmah stavljen u zamrzivač da bi mogao kasnije da se secira. Za naše pleme kitovi su veoma cenjene životinje. Kada isplivaju na obalu, s njima postupamo s poštovanjem – rekao je za CNN Turnaj Kasidi, kulturni savetnik Te Runanga o Otakou.

Širokozubi kljunasti kit Autor: AP Derek Morrison

Kit je dobio ime – Onumia, po tradicionalnom imenu područja na koje se nasukao.

Detaljno seciranje kita

Naučnici su obrađivali životinju detaljno, od spoljnih merenja, merenja težine masti i sečenja. Kada je CNN razgovarao sa Van Heldenom, tim je tek trebalo da ukloni glavu kita, koju bi kasnije stavili kroz CT skener.

Van Helden je posebno zainteresovan da sazna kako kit proizvodi zvuk, s obzirom da toliko vremena provode duboko u okeanu, daleko od vazduha. Kada je upitan šta ga je iznenadilo kada je prvi put izbliza video sisara, van Helden je primetio da je širokozubi kljunasti kit kraći i zdepastiji od drugih kljunastih kitova.

- Zaista je robustan. To je zaista zdepasta, snažna mala životinja. U poređenju sa drugim kitovima, naravno. Životinja je očigledno ogromna – rekao je Van Helden.

(Kurir.rs/Telegraf Nauka/CNN/Preneo: N. V.)

 Kineski kapetan završio prvu plovidbu oko Arktičkog okeana

00:56
Kineski kapetan završio prvu plovidbu oko Arktičkog okeana Izvor: Kineski radio Internacional