Slušaj vest

Rusija je u poslednjih mesec dana pojačala svoju ofanzivu u želji da zauzme što više teritorija uoči potencijalnih mirovnih pregovora u januaru. I ruski napredak i ukrajinska odbrana imaju isti izazov - reke, piše u analizi saradnik Forbesa dr Vikram Mital, profesor s vojne akademije Vest Point.

Te reke prirodne su barijere za teška vojna vozila, a mnogi mostovi već su uništeni. Upravo će zato ishod ove faze rata delom zavisiti o tome koliko i jedna i druga strana budu efikasno mogle da prelaze reke.

Prelazak reke smatra se jednim od najkomplikovanijih vojnih manevara. Inženjeri moraju velikom brzinom da sastave most koji može da izdrži teška oklopna vozila, ali i snažne struje, često uz minimalnu strukturalnomn podrškom.

Taktički gledano, ova operacija zahteva preciznu koordinaciju i brzo izvođenje. Prvo, snage moraju u određenoj meri da obezbede drugu obalu reke da bi imale siguran spust. Tada inženjeri počinju da sklapaju most, pri čemu su često izloženi neprijateljskoj vatri.

Posle toga vojska prelazi preko mosta i potpuno obezbeđuje drugu obalu. Savremeni dronovi i elektronsko ratovanje čine ove izazove još težim jer omogućavaju precizne napade na most i remete komunikacione mreže neophodne za koordinaciju.

Operacije u Ukrajini

Veliki deo nedavnih aktivnosti u Ukrajini, zbog povećanog tempa obe vojske, fokusiran je na reke i mostove. Ruske snage su navodno uspele da uspostave mostobran na reci Oskil u Lugansku. Ova reka se smatra ključnom preprekom koja sprečava Ruse da zauzmu grad Kupjansk.

Nema izveštaja o izgradnji mosta koji može da podrži vozila potrebna za napad. Izgradnja mosta biće veoma izazovna, jer su sve moguće lokacije u dometu ukrajinske artiljerije, a sve radove će svakako primetiti ukrajinski dronovi. Ako ne uspeju da izgrade most, Rusi neće moći da zadrže mostobran, a već su postojali izveštaji da je on zaista uništen. 

 A reka Dnjepar predstavlja veliki izazov za obe strane. Nakon što se Rusija povukla iz Hersona, Ukrajina je preuzela kontrolu nad zapadnom obalom reke, dok su Rusi zadržali kontrolu nad istočnom.

Iako su ukrajinske snage prošle godine uspele da uspostave mostobran na istočnoj obali, nisu uspele da izgrade most i mostobran je kasnije napušten. Ruske snage trenutno pokušavaju da preuzmu kontrolu nad ostrvima na ušću reke kako bi imale utvrđene položaje kojima bi obezbedile mostobran na zapadnoj obali.

Ruski specijalci su navodno uništili mostove oko naselja Timonoviči i Karpoviči, u Černigovskoj oblasti u blizini granice Ukrajine sa Belorusijom i Rusijom. Iako je ruska ofanziva više fokusirana na druge delove Ukrajine, ovi napadi bi mogli biti znak nove ruske ofanzive na severoistoku zemlje. Međutim, to bi mogao biti i pokušaj da se generalno poremete ukrajinske operacije, posebno u oblasti Harkova.

Kakvu opremu imaju na raspolaganju?

I Ukrajina i Rusija imaju specijalizovane jedinice inženjera obučenih za brzu izgradnju mostova. Obe strane koriste sovjetske jurišne mostove poput MTU-72. Dugačak je oko 20 metara i postavljen je na oklop tenka T-72.

I Rusi i Ukrajinci koriste i sovjetske PMP pontonske mostove, raspona do 227 metara. Rusija je unapredila postojeće sisteme koji sada mogu da se sklapaju brže i izdrže veću težinu. Istovremeno, Ukrajina je dobila nekoliko sistema u paketima pomoći iz inostranstva, posebno iz Nemačke i SAD.

Iako obe strane trpe gubitke u opremi, veći problem su ljudi. Jedinice za izgradnju mostova moraju biti izuzetno dobro obučene da bi mogle da grade mostove i napadaju reke velikom brzinom. Nedovoljna obuka može dovesti do neuspeha, što je pokazao pokušaj Rusa u maju 2022.

Zatim su pokušali da pređu reku Siverski Donjec, ali je cela taktička grupa uništena u napadima. Jedinice sa obe strane pretrpele su velike gubitke tokom rata i velika je verovatnoća da sada imaju nedovoljno obučene vojnike. Međutim, Ukrajina ima blagu odbrambenu prednost zbog svojih izuzetnih bespilotnih letelica i tehnologije elektronskog ratovanja koje mogu da poremete ruske pokušaje.

Pokušaji prelaska reka u ovom ratu naglašavaju izazove savremenih sukoba u kojima se tradicionalna taktika susreće sa naprednim tehnologijama. Obe strane se bore sa velikim preprekama u montaži i čuvanju mostova, koji su i dalje mete visokog prioriteta.

(Kurir.rs/Forbes/Prenela: M. S.)

 RUSIJA POJAČALA OFANZIVU

04:53
Evo u kojim scenarijima Rusija može da odgovori nuklearnim naoružanjem Izvor: Kurir televizija