Slušaj vest

“Blokada, protekcionizam i razdvajanje lanaca štete kako sopstvenim interesima, tako i interesima drugih. Razne zemlje bi trebalo da ekonomsku međuzavisnost vide kao dobru stvar za međusobno dopunjavanje, a ne kao rizik.” Predsednik Kine Si Đinping je 10. decembra na sastanku sa čelnicima vodećih međunardonih eknomskih organizacija govorio o pitanjima vezanim za svetsku ekonomiju, kinesku ekonomiju i globalno ekonomsko upravljanje. Tom prilikom je obrazložio doslednu principijelnu poziciju Kine o razvoju kinesko-američkih odnosa, naglašavajući da su carinski ratovi, trgovinski ratovi i ratovi u oblasti nauke i tehnologije u suprotnosti sa istorijskim trendovima i ekonomskim zakonima i da iz tih ratova niko neće izaći kao pobednik.

Tokom sastanka, šefovi međunarodnih ekonomskih organizacija pohvalili su Kinu, ocenjujući je kao važan pokretač, ujedno i stabilizator svetskog ekonomskog rasta. Složili su se da je Kina poslala jasan signal otvorenosti i saradnje, što je povećalo poverenje u održavanje stabilnosti globalnog lanca proizvodnje i snabdevanja.

Kao "okosnica globalne ekonomije", lanac proizvodnje i snabdevanja je važna garancija za ekonomske tokove. Njegovo formiranje i razvoj rezultat je kombinovanog delovanja tržišnih zakona i izbora preduzeća.

U ovom trenutku, u svetu je nastupio novi period turbulencija i promena, te je u porastu trend antiglobalizacije. Da bi zadržale svoju monopolsku poziciju, razvijene zemlje na Zapadu, posebno Sjedinjene Države, zagovarale su "razdvajanje lanca" pod izgovorom "smanjenja rizika", što je potkopalo globalnu saradnju u lancu proizvodnje i snabdevanja, smanjilo ekonomsku efikasnost, napravilo smetnju zajedničkom razvoju i povećalo rizik od fragmentacije svetske ekonomije. Ovaj pristup je u suprotnosti sa željama globalne poslovne zajednice. "Ne želimo razdvajanje i prekid lanaca, nego je potrebno da bolje razmišljamo o globalizaciji. Zatvorena tržišta su beskorisna, a bliske veze su ključne", ovako je reagovao na sastanku Marko Betin, generalni sekretar italijansko-kineske fondacije.

Kao dve najveće svetske ekonomije, Kina i Sjedinjene Države, zapravo, imaju svoje prednosti u globalnom lancu proizvodnje i snabdevanja. Primera radi, Sjedinjene Države imaju jaku naučno-istraživačku snagu, inovativnu sposobnost i ljudske resurse, dok je Kina zemlja sa najkompletnijim industrijskim kategorijama i pratećim objektima prema standardima Ujedinjenih nacija. Suočene sa zajedničkim izazovima kao što je spori globalni ekonomski rast, dve zemlje bi trebalo da na razvoj jedna druge gledaju kao priliku, a ne izazov, da se tretiraju kao partneri, a ne rivali, kao i da preuzmu odgovornost velikih zemalja za održavanje stabilnosti svetskog lanca proizvodnje i snabdevanja.

Jedna od posledica američkog uvođenja visokih carinskih tarifa na kinesku robu je upravo da je trgovina između Kine i Sjedinjenih Država ostvarena “zaobilazno” preko trećih strana, što je povećalo troškove globalne trgovine. Štaviše, pojedinci u Sjedinjenim Državama su pokušali da spreče razvoj Kine putem kontrole izvoza visokotehnoloških proizvoda poput čipova, ali na kraju nisu dobili željeni rezultat. Njihovi potezi ne samo da su doveli do situacije da su američke kompanije izgubile visoke profite na kineskom tržištu, već su i objektivno ubrzali proces naučnih i tehnoloških inovacija u Kini. Takva činjenica pokazuje da "razdvajanje lanca" uopšte nije delotvorno rešenje. Samo učvršćivanjem veze saradnje, dve vodeće svetske ekonomije mogu da poboljšaju ekonomsku efikasnost i postignu zajednički razvoj.

Trenutno je u toku nova runda naučne i tehnološke revolucije kao i industrijske transformacije. Kina i Sjedinjene Države mogu da sarađuju u inovacijama kako bi promovisale optimizaciju i unapređenje globalnog lanca proizvodnje i snabdevanja te doprinele ekonomskom razvoju. Recimo, od zajedničkog rada na razvoju održivih kapaciteta za proizvodnju održivih avionskih goriva, do zajedničkog istraživanja zelenih poljoprivrednih lanaca snabdevanja i pokretanja srodnih inicijativa, kompanije obe zemlje imaju želju da prodube saradnju i reše izazove. Pored toga, u oblasti veštačke inteligencije, Kina i Sjedinjene Države su se uključile u iskren i konstruktivan dijalog kako bi usmerile razvoj veštačke inteligencije u korist zajedničkog blagostanja celog sveta. Sve navedene mogućnosti mogu biti vodiči za kinesko-američku inovativnu saradnju u promovisanju globalnog lanca proizvodnje i snabdevanja.

Zatvaranje ne dovodi do izlaza, dok je otvaranje pravi put za razvoj. Za nešto više od mesec dana, Sjedinjene Države će dočekati novu administraciju. Suočena sa mnoštvom globalnih izazova, međunarodna zajednica ima opšta očekivanja da se odnosi Kine i SAD-a razvijaju u stabilnom, zdravom i održivom pravcu i da igraju važnu ulogu u održavanju stabilnosti lanca proizvodnje i snabdevanja. Kina i Sjedinjene Države, kao dve ključne karike u globalnom lancu snabdevanja, mogu svetu doneti korist samo ukoliko pojačaju međusobnu povezanost.

Kineska medijska grupa