SI NEĆE PRISUSTVOVATI TRAMPOVOJ INAUGURACIJI?! Previše je rizično, otkriveni razlozi! "Zamislite ga kako sedi u januaru s "jastrebovima" i gleda u Trampa"
Si Đinping će odbiti poziv na Trampovu inauguraciju, previše je rizično, otkriveni razlozi?
Kineski lider Si Đinpingverovatno smatra da je poziv novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa da prisustvuje njegovoj inauguraciji previše rizičan kako bi ga prihvatio, piše AP.
Trampova nova sekretarka za štampu, Kerolajn Livit, potvrdila je u četvrtak da je Tramp uputio pozivnicu za ceremoniju 20. januara.
Kineska ambasada u Vašingtonu saopštila je da nema informacije o tome, ali stručnjaci smatraju da Si sledećeg meseca neće doputovati u Vašington tim povodom.
Zašto bi Si Đinping odbio da prisustvuje?
- Možete li da zamislite Si Đinpinga kako sedi na otvorenom u Vašingtonu i to u januaru, ispod podijuma, okružen članovima Kongresa - "jastrebovima", dok gleda u Donalda Trampa koji drži svoje inauguraciono obraćanje? - pita Deni Rasel, koji je ranije bio pomoćnik državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika.
Rasel, sada potpredsednik za međunarodnu bezbednost i diplomatiju u Institutu za politiku azijskog društva, rekao je da Si neće dozvoliti da "svede sebe na status običnog gosta koji slavi trijumf stranog lidera, ni manje ni više, nego predsednika SAD".
Jun Sun, direktorka kineskog programa u Stimson centru, istraživačkom centru sa sedištem u Vašingtonu, rekla je da će Peking igrati na sigurno po pitanju protokola i da najverovatnije neće doći do presedana da kineski lider prisustvuje inauguraciji predsednika SAD.
- Mislim da Kinezi neće rizikovati. Na spisku gostiju bi moglo biti rizičnih zvanica - rekla je Sun.
Ona je napomenula da je političar iz Tajpeja u SAD prisustvovao polaganju zakletve predsednika Džoa Bajdena 2021. godine. Peking smatra Tajvan kineskom teritorijom i više puta je upozoravao SAD da ne prelaze crvenu liniju.
- Ako bi Tramp uveo carine do 60 odsto na kinesku robu po preuzimanju dužnosti, kao što je pretio, Si bi ispao budala što je odlučio da prisustvuje, to je neprihvatljivo za Peking - rekla je Sun.
Umesto toga, kineski zvaničnici su poznati po svojoj opsednutosti dostojanstvom i bezbednošću svog lidera kada putuju u inostranstvo, rekao je Rasel, koji je sa Kinezima pregovarao o samitima na visokom nivou.
- Oni će uvek zahtevati da se svako putovanje kineskog lidera u Vašington tretira kao zvanična državna poseta uz sve državne i ceremonijalne počasti - rekao je Rasel.
Šta će biti sa američko-kineskim odnosima?
Kako kaže Rasel, u toku je plan da se Tramp i Si uskoro lično sastanu. Tramp preferira lične sastanke sa stranim liderima, posebno ključnim protivnicima, a Peking bi mogao da se nada postizanju boljeg dogovora direktno sa Trampom, rekao je Rasel.
Očekuje se da će Trampov povratak u Belu kuću dodatno intenzivirati rivalstvo SAD i Kine.
Tramp je odabrao nekoliko "jastrebova" za svoj novi kabinet, uključujući senatora Marka Rubija kao državnog sekretara i Majka Volca kao savetnika za nacionalnu bezbednost, koji nemaju baš pozitivne stavove prema Kini.
Peking je usvojio pristup "čekaj i vidi", ali kaže da je spreman da uzvrati ukoliko Vašington podigne carine na kinesku robu ili preduzme druge neprijateljske poteze. Sun iz Stimson centra upozorava da Trampova doktrina ne isključuje neprijateljsku politiku prema Kini.
Tramp je posetio Kinu 2017. godine i "igrao je lepo",ali je sledeće godine pokrenuo trgovinski rat, rekla je ona.
- Već smo to videli. Za Trampa ne postoji kontradikcija između šargarepe i štapa. Za Kinu je to kontradikcija. To će doprineti želji Kine da igra na sigurno, a ne da bude predmet izigravanja, bilo da je to prijateljska ili neprijateljska poruka - zaključila je Sun.
(Kurir.rs/AP)
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova