Slušaj vest

Turska danas u Damasku ponovo otvara svoju ambasadu u Siriji, zatvorenu od 2012. godine, izjavio je sinoć turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan.

Tim ambasade i šef misije krenuli su danas u Damask, a ambasada će sutra početi sa radom, rekao je Fidan u intervjuu emitovanom uživo na privatnom turskom kanalu NTV.

Turska ambasada u Damasku zatvorena je 26. marta 2012. godine, godinu dana posle početka građanskog rata u Siriji, zbog pogoršanja bezbednosne situacije i poziva turske vlade na ostavku predsednika Sirije Bašara al-Asada.

Fidan je rekao da je Turska ubedila Rusiju i Iran da ne intervenišu u Siriji tokom ofanzive pobunjenika koja je dovela do pada Asadove vlade.

Posle ofanzive od 11 dana, pobunjenička koalicija predvođena radikalnom sunitskom islamističkom grupom Hajat Tahrir al-Šam zauzela je 8. decembra Damask, okončavši pola veka vladavine porodice Asad.

profimedia-0944403405.jpg
Abd Rabbo Ammar/ABACA / Abaca Press / Profimedia Asma i Bašar al Asad, svrgnuti lider Sirije sa suprugom

Smenjeni sirijski predsednik je sa porodicom otišao u Moskvu, gde je dobio azil.

Povodom scena zatvora u Damasku oglasio se i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan. On je rekao da su fotografije podzemnih zatvora u Damasku "najbolji odgovor" Asadovim pristalicama.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da nedavne slike podzemnih zatvora u Damasku služe kao "najbolji odgovor" onima koji podržavaju svrgnuti sirijski režim.

profimedia-0918560559.jpg
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia Reddžep Tajip Erdogan, predsednik Turske

- Najbolji odgovor onima koji na revoluciju u Siriji gledaju zatvorenih očiju, onima koji veličaju doba Bašara al-Asada, su podzemni zatvori u Damasku - rekao je Erdogan na pokrajinskom kongresu svoje Stranke pravde i razvoja (AKP) u severozapadnoj Turskoj, piše The Caspian Post, pozivajući se na turske medije.

Turska je podržala "našu sirijsku braću i sestre", ispunjavajući obaveze "bratstva", rekao je Erdogan.

Nakon izbijanja sukoba 27. novembra između pobunjeničkih i islamističkih grupa i sirijske vojske, Bašar al-Asad i njegova porodica pobegli su u Rusiju.

Zauzimanje glavnog grada Damaska od strane pobunjenika i islamista označilo je kraj vladavine Baas partije, koja je upravljala Sirijom od 1963. godine.

(Kurir.rs/Beta/AFP/The Caspian Post/Preneo: V.M.)