Slušaj vest

Posle više od pola veka na vlasti u Siriji više nije porodica Asad. Predsednik Bašar al-Asad je svrgnut i u poslednji čas je uspeo da se ukrca na avion i pobegne iz zemlje. U tome su mu pomogli Rusi. Uspeo je da skloni i svoju porodicu u Rusiju.

Sirijom sada vladaju nekadašnje pobunjeničke frakcije poput islamističko-džihadističke grupe Hajat Tahrir-al Šam (HTS), kao i Slobodne sirijske vojske (FSA) i Sirijske nacionalne armije (SNA).

Tu postoji još dosta manjih frakcija i milicija kao što je milicija naroda Druzi na jugozapadu Sirije u provinciji Suvejda.

Kako su ove grupe srušile Asada, tako se zemlja preko noći promenila. Usvojena je nova zastava, porušeni su spomenici iz baasističke ere i spomenici koji gloruifikuju Asadovu porodicu.

Sada mnogi postavljaju pitanje, šta će biti sa verskim manjimama u većinski sunitskoj muslimanskoj zemlji.

Naime, Sirija je zemlja u kojoj 75 odsto stanovništva čine suniti muslimani, oko 14 odsto šiiti muslimani (Dvanaestinci, Alaviti, Ismailiti) i 10 odsto hrišćani (Pravoslavci, katolici, monofiziti), jedan odsto su ateisti i ostali.

Pojavile su se već informacije o ugrožavanju prava i sloboda verskih manjina od strane novih vlasti u Siriji.

Bilo je slučajeva gde su ljude primoravali da pređu na islam, gde su uništavali crkve, terali žene da nose hidžab, posebno hrišćanke, ubijali, itd..

Ostaje da se vidi kako će se situacija odvijati u narednom periodu, ali postoji bojazan da se već sada verske manjine u Siriji ne osećaju bezbedno i da ljudi strahuju zbog revanšizma militanata i džihadista protiv kojih su do juče ratovali.

Na društvenoj mreži Instagram objavljena je zanimljiva religijska mapa Sirije.

Na njoj se može videti da suniti muslimani naseljavaju najveći deo Sirije, u svim pravcima. Alaviti kojima pripada i Bašar al-Asad naseljavaju obalu Sirije i provincije Latakiju i Tartus. 

Šiiti naseljavaju oblasti u gradu i provinciji Alep, Hama, delove Damaska i granicu sa Libanom.

Pravoslavci (Antiohijska patrijaršija - Grčka crkva) naseljavaju Hamu, Tartus i delove uz granicu sa Libanom. Sirijski pravoslavci - zapadni Homs i provinciju Hasaka na severoistoku Sirije.

Grkokatolici Melkiti provincije Suvejda i Dara - jugozapadna Sirija.

Druzi (posebna etnoreligijska grupa zatvorenog tipa) u provinciji Suvejda ih ima najviše, smatraju sebe muslimanima, ali ih ostali ne smatraju pripadnicima islama. Ima ih na Golanskoj visoravni, na severu Izraela i u Libanu.

Religija Druza je nastala u 11. veku kao oblik islama, izdvajanjem iz ismailitskog pravca, ali sa specifičnim elementima gnostičkih i neoplatonskih filozofija. Koriste arapski jezik i imaju slične obrasce društvenog ponašanja kao i Arapi.

Najveći broj Druza sebe u etničkom smislu smatra Arapima (uz izuzetak Druza u Izraelu). Ima ih oko milion u celom svetu.

Jermena ima malo i raštrkani su širom Sirije, podeljeni su u dve crkve: Jermenska apostolska crkva (monofiziti) i Jermenska katolička crkva (katolici).

Jevreji žive na Golanskoj visoravni.

(Kurir.rs)

 RELIGIJSKE MAPE SIRIJE

04:36
SIRIJA MOŽE DA UGROZI IZRAEL I SAD POMOĆU SPECIJALNE TAKTIKE! Prof. Petričković upozorava: Ozbiljanu su faktor i snažna varnica! Izvor: kurir televizija