Slušaj vest

Najveći ledeni breg na svetu ponovo je u pokretu pošto je veći deo godine bio zarobljen u vrtlogu.

A23a ima površinu 3.800 kvadratnih kilometara što je više od deset puta veće od površine Beograda, a debljina mu je 400 metara.

Otkinuo se od Antarktika 1986. godine, iako se ubrzo zaglavio blizu obale.

Dubina ledenog brega pokazala je da je njegov donji deo zalegao na dno Vedelovog mora, dela Južnog okeana, gde je ostalo nepomično više od 30 godina.

Počeo je da se kreće ka severu 2020, ali se od proleća okreće u mestu pošto je upao u vrtlog u blizini Južnih Orknijskih ostrva.

Institut Britansko istraživanje Antarktika (BAS) krajem prošle nedelje je saopštio da sada pluta dalje ka severu.

Dokto Endrju Majers, okeanograf sa Instituta, rekao je: „Uzbudljivo je ponovo videti A23a u pokretu posle više perioda zaglavljivanja.

„Zainteresovani smo da vidimo da li će ići istim putem kojim su krenuli i drugi veliki ledeni bregovi koji su se odvojili od Antarktika."

Smatra se da će A23a na kraju napustiti Južni okean i ući u Atlantski gde će naići na toplije vode i verovatno se razbiti na manje sante leda i na kraju se otopiti.

Majers i Institut BAS ispituju uticaj santi leda na lokalne ekosisteme nakon što prođu kroz njih.

Najveći ledeni breg na svetu A23a Foto: screenshot YT/BritishAntarcticSurvey

  Pre godinu dana istraživači na brodu RRS Ser Dejvid Atenboro prikupili su podatke iz vode oko A23a.

Lora Tejlor, biogeohemičarka koja je bila deo posade, rekla je: „Znamo da ovi ogromni ledeni bregovi mogu da obezbede hranljive materije vodama kroz koje prolaze, stvarajući napredne ekosisteme u inače manje produktivnim oblastima."

„Ono što ne znamo je kakvu razliku određeni ledeni bregovi, njihova razmera i njihovo poreklo mogu učiniti u tom procesu."

(Kurir.rs/BBC na srpskom/Preneo: N. V.)