Slušaj vest

Sumnja se da je blizu hiljadu ljudi izgubilo život nakon što je ciklon Čido pogodio francusku teritoriju Majot, ostrvo nedaleko od Madagaskara u Indijskom okeanu, a jedan stanovnik otkrio je potresne detalje.

Snimke francuske žandarmerije prikazuju uništene stotine improvizovanih kuća razbacanih po brdima. Jedan stanovnik glavnog grada Mamudzua, Mohamed Ismael rekao je da je ova nepogoda nezapamćena tragedija.

- Ono što doživljavamo je tragedija. Osećate se kao da ste u posledicama nuklearnog rata. Vidio sam celo naselje kako nestaje.

Jedna bolnica izvestila je o devet kritično povređenih osoba i još 246 povređenih. Francusko Ministarstvo unutrtašnjih poslova istaklo je da je teško precizno utvrditi broj žrtava.

Oluja je blokirala pristup na dve trećine ostrva, što otežava dostavu pomoći i potragu za preživelima.

- Ne smemo mešati sela koja su odsečena od komunikacije i siromašna naselja, gde su šanse za preživele minimalne. Sve je sravnjeno sa zemljom - izjavila je Estel Jusufa, zastupnica Majota.

Mnogi očajni članovi porodicakoriste društvene mreže kako bi pronašli informacije o svojim najmilijima, s obzirom na to da su komunikacijske mreže bile gotovo potpuno nedostupne više od 36 sati.

- Situacija je katastrofalna, apokaliptična. Izgubili smo sve. Ceo hotel je potpuno uništen. Kao da je atomska bomba pala na Majot - izjavio je Bruno Garsjia, vlasnik hotela Karibu u glavnom gradu Mamudzu.

Francuska je poslala 1.600 policajaca i žandara kako bi pomogli lokalnim spasiocima i vatrogascima sa Majota i obližnjeg Reuniona. Zalihe hrane i medicinske opreme dostavljaju se vojnim avionima i brodovima.

Majot, s populacijom od nešto više od 300.000 ljudi, uključujući više od 100.000 nedokumentovanih migranata, najsiromašnija je francuska regija. Smeštena je oko 8000 kilometara od Pariza, a ostvo se već godinama bori sa siromaštvom, sušama, nezaposlenošću, nestašicama vode i nasiljem lokalnih bandi.

Ciklon Čido sada je došao do Mozambika, gde UNICEF izveštava da je pokrajina Kabo Delgado, s oko dva miliona stanovnika, teško pogođena.

"Mnoga domaćinstva, škole i zdravstvene ustanove su delimično ili potpuno uništene", izveštava UNICEF, naglašavajući hitnu potrebu za dodatnom pomoći.

Malavi i Zimbabve takođe su aktivirali hitne planove evakuacije zbog pretnji poplavama.

Podsetimo, ranije je načelnik ostrva Fransoa-Gzavije Bjevil rekao lokalnim medijima da će broj "zasigurno biti nekoliko stotina" nakon što se u potpunosti proceni šteta, dodavši kako je moguće da je "poginulo nekoliko hiljada ljudi".

(Kurir.rs/BMFTV)