Slušaj vest

Stariji pacijent u Lujzijani je u "kritičnom stanju" zbog zaraze ptičjim gripom, objavile su juče američke vlasti.

To je prvi teži slučaj ptičjeg gripa kod pacijenta u SAD, što je izazvalo strahovanja od mogućeg izbijanja pandemije, prenosi Frans pres.

Sa novim slučajem, ukupan broj zaraza u Americi u okviru trenutne epidemije porastao je na 61.

Ostali pacijenti su imali blage simptome i oporavili su se kod kuće.

Težina slučaja u Luizijani pojačala je strahovanja od širenja ptičjeg gripa, imajući u vidu slične zaraze širom sveta.

Prošlog meseca, tinejdžer u Kanadi je takođe bio hospitalizovan zbog teškog oblika zaraze.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD (CDC) saopštili su da je oboleli u Lujzijani bio izložen bolesnim i mrtvim pticama u dvorištu.

"Pacijent ima tešku respiratornu bolest povezanu sa infekcijom H5N1 i trenutno je hospitalizovan u kritičnom stanju", saopštile su zdravstvene vlasti u Lujzijani za Frans pres i dodale da je reč o osobi starijoj od 65 godina, sa već postojećim zdravstvenim problemima.

"Tokom više od 20 godina globalnog iskustva sa virusom, H5 zaraza se prethodno povezivala sa teškim bolestima u drugim zemljama, uključujući oboljenjima koja su rezultirala smrću u do 50 odsto slučajeva. Mogućnost da virus izazove tešku bolest kod ljudi ukazuje koliko je važno imati zajednički odgovor američke vlade", rekao je novinarima zvaničnik CDC Demetri Daskalakis.

Ptičji grip Autor: EPA/SANDER KONING

Zaraza kod teško obolelog pacijenta potvrđena je prošlog petka, saopšteno je iz CDC.

Kod nekoliko slučajeva ptičjeg gripa u SAD nije utvrđeno da je zaraza potekla od životinja, uključujući i kod jedne oboljele osobe u Delaveru, navedeno je iz Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.

Međutim, zdravstvene vlasti kažu da i dalje nema dovoljno dokaza o prenošenju zaraze s čoveka na čoveka, kao i da je ukupni rizik po stanovništvo mali.

U međuvremenu, u Kaliforniji je proglašeno vanredno stanje zbog virusa H5N1 koji se proširio među kravama, nakon što su ove godine ptičjim gripom zaražene desetine radnika na farmama.

U toj državi, glavnom proizvođaču mleka u SAD, od kraja avgusta je na virus bilo pozitivno oko 60 odsto ukupnog broja krda, prenosi Rojters.

Trenutno žarište ptičjeg gripa prvobitno je prijavljeno u martu, kod krava.

 Meg Šefer, epidemiološkinja u institutu SAS sa sedištem u SAD, nedavno je rekla za Frans pres da sada postoji nekoliko faktora koji sugeršu da "ptičji grip kuca na naša vrata i da bi u svakom trenutku mogao da izazove novu pandemiju".

Međunarodni zdravstveni eksperti takođe upozoravaju da se H5N1 brzo razvija i da predstavlja globalnu pretnju, s obzirom na to da se virus prenosi između više vrsta domaćih i divljih životinja.

Doktor Gregorio Tores, veterinar i šef odseka za nauku pri Svetskoj organizaciji za zdravlje životinja, rekao je u utorak novinarima u Ženevi da je ptičji grip zabeležen u 108 zemalja i teritorija, na pet kontinenata, tokom protekle tri godine.

"Do decembra ove godine, zaraza je otkrivena kod više od 70 vrsta domaćih i divljih životinja. To obuhvata H5N1 kod krava u Americi", rekao je Tores.

profimedia0133313341.jpg
Profimedia 

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je ove nedelje da je ptičjim gripom ove godine zaraženo 76 osoba, među kojima su većina radnici na farmama, te da je najviše slučajeva u SAD gdje su osim krava, bile zaražene i divlje životinje i živina.

"Ovo je prvi put da smo videli da se zaraze prenose sa krava na ljude, sa toliko slučajeva u SAD", rekla je zvaničnica SZO Marija van Kerkov, zadužena za prijetnje od epidemija i pandemija.

Dodala je da su žarišta ptičjeg gripa zabeležena i u Australiji, Kambodži, Kanadi, Kini i Vijetnamu.

Od oktobra 2021. godine, H5N1 je izazvao smrt više od 300 miliona ptica širom sveta, što je uticalo na živote miliona ljudi.

(Kurir.rs/Glas Amerike/Preneo: N. V./Foto: Ilustracija)