Slušaj vest

Posle eksplozivnog "Netfliksovog" dokumentarca o slučaju ubistva misice Džonbenet Remzi (6), njen otac Džon primio je pismo od jedne žene, u kom ona tvrdi da je njen bivši muž ubica nekada najlepše devojčice na svetu.

Džon Remzi je rekao da je odmah odgovorio na pismo, ali još nije dobio odgovor od tajnog pošiljaoca.

- Na osnovu svog ovog publiciteta, nedavno sam dobio pismo od jedne žene u kom je pisalo: „Moj bivši muž je ubica, a ja sam ovo držala u sebi koliko god sam mogla, molim vas, pozovite me“. Mi smo dobili njen kontakt, ali se nije javljala na telefon, tako da ne znam. U ovom trenutku smo to podelili sa privatnim istražiteljem - rekao je otac ubijene devojčice.

profimedia-0175318835.jpg
Foto: DH Studio / Zuma Press / Profimedia

Devojčica pronađena pretučena i zlostavljana u podrumu

Šestogodišnja Džonbenet, čije su fotografije sa takmičenja lepote postale prepoznatljive širom sveta, pronađena je brutalno pretučena i seksualno zlostavljana 26. decembra 1996. u podrumu doma svoje porodice u Koloradu.

Njena majka Petsi pozvala je Hitnu pomoć tog jutra da prijavi da je pronašla poruku o traženju otkupa i da je njena ćerka nestala. Policija je brzo reagovala, ali telo deteta je pronađeno nekoliko sati kasnije tokom potrage koju je vodio lično Džon.

Sumnja se brzo proširila i na porodicu, koja je imala zategnute odnose sa policijom u Bolderu.

Dokumentarni film "Netfliksa", objavljen prošlog meseca, govori o tome kako su dezinformacije o slučaju široko rasprostranjene od strane organa za sprovođenje zakona i medija.

Džon Remzi je godinama zahtevao odgovore od policije. On i njegova pokojna supruga Petsi i njihov sin Berk, jedno vreme su se smatrali osumnjičenim u ovom slučaju, ali je tužilaštvo povuklo sve sumnje i uputilo izvinjenje porodici 2008. godine.

Remzi sada kaže da je svaka nada dobra nakon skoro 30 godina borbe protiv zabluda i pokušaja da dokaže nevinost njegove porodice.

Porodica dobila nadu da će ubica biti otkriven

- Rešavanje slučaja neće promeniti moj život u ovom trenutku, upravo sam napunio 81 godinu, ali će promeniti živote moje dece, živote mojih unuka - poručio je on.

Uprkos mogućnosti da postoji novi osumnjičeni, Remzi je i dalje skeptičan.

Jedan čovek je prethodnih godina i priznao ubistvo Džonbenet. Džon Mark Kar je čak izručen sa Tajlanda u Kolorado, ali se DNK na kraju nije poklapao, a njegova porodica je insistirala da je bio u Džordžiji kada je Džonbenet ubijena.

Tokom godina su se pojavila i druga lažna priznanja, uključujući one u prvim danima nakon ubistva, kada je čovek koji je tvrdio da je unajmljen da ubije Džonbenet pozvao pastora Remzijevih da prizna, a kasnije je takođe razgovarao sa Džonom.

Ovaj čovek, koji je dao pseudonim „Dejvid Kuper“, prvo je nazvao pastora Remzijevih i „rekao da je on ubica i da je želeo da se preda, ali je želeo prvo da razgovara sa ocem devojčice“.

- Zvao sam ga i razgovarao sa njim neko vreme, i postavljao sam mu pitanja. Tražio sam informacije koje je možda imao, a koje niko drugi ne bi imao - ispričao je otac ubijene devojčice.

Rekao je da se činilo da je čovek pominjao predmete iz kuće koji „nisu bili u vestima“, pa je mislio da je priznanje verodostojno.

Obavestio je policiju, koja, umesto da istraži ovog čoveka, "uopšte nije bila zainteresovana".

profimedia-0299327521.jpg
Foto: PLANET PHOTOS / Planet / Profimedia

Remzi je rekao da se i dalje nada da bi slučaj mogao biti rešen i da je osetio novu vrstu energije koja je uneta u napore "Netfliksovog" dokumentarnog serijala, koji je ostao u 10 najgledanijih programa platforme nedeljama nakon premijere.

- Birokrate i političari su pod velikim pritiskom javnosti, a mi osećamo da se nešto dešava - rekao je on.

Kurir.rs/Dejli mejl/Preneo: P. P.