Slušaj vest

Kako prenose zapadni mediji, supruga svrgnutog sirijskog lidera Bašara al-Asada, Asma al-Asad (Akras) želi da se razvede od svog supruga i da se vrati u Veliku Britaniju, navodi se u izveštajima.

Asadovi su pobegli u Moskvu nakon što je svrgnuta glava porodice - Bašar al-Asad. On je zbačen s vlasti u decembru posle 24 godine vladavine.

Međutim, Asma al-Asad (49) navodno je nezadovoljna trenutnim statusom izgnanika i pod stalnom stražom u Rusiji, pa je zatražila od ruskog suda dozvolu da napusti Moskvu i da otputuje u London, prenose turski mediji.

Asma ima dvojno državljanstvo, britansko i sirijsko. Rodila se i odrasla je u Londonu pre nego što se preselila u Siriju 2000. godine.

Tamo se udala za Bašara al-Asada 2000. kada je imala 25 godina.

asma-al-asad-i-basar-al-asad.jpg
Asma i Bašar al-Asad Foto: Ap 9 Sept 2013

Iako je Asadov zahtev za azil prihvaćen, veruje se da on trenutno živi pod "ozbiljnim ograničenjima" u Moskvi. Izveštava se da su njegova imovina i novac zamrznuti i da je bivšem sirijskom lideru navodno zabranjeno da napusti grad ili da se bavi političkim aktivnostima.

Asadova palata u Damasku Foto: AP/Omar Sanadiki

Procenjuje se da je Asadova imovina uključivala 270 kilograma zlata, preko milijardu funti u gotovini i 18 stanova u Moskvi kojima trenutno ne može da pristupi.

Asma i njihovo troje dece već su bili u Rusiji dok je trajala ofanziva džihadista i pobunjenika u Siriji.

Kako prenose mediji, ona je bila u Rusiji na lečenju od akutne mijeloidne leukemije, agresivnog oblika raka krvi i koštane srži. 

profimedia0281443492.jpg
Asma i Bašar al-Asad Foto: Profimedia

Priča se da je izrazila želju da se leči u Velikoj Britaniji, što je navodno i podstaklo ovaj potez.

S druge strane, Peskov je demantovao izveštaje o želji Asadove supruge da napusti Rusiju.

Portparol ruskog predsednika Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, komentarisao je vest o navodnom zahtevu supruge sirijskog predsednika Bašara al-Asada za "posebnu dozvolu da napusti Rusku Federaciju"

On je rekao da ta informacija nije tačna, prenela je ruska agencija RIA Novosti.

Treba reći i to da brat Bašara al-Asada, Maher al-Asad, nije dobio azil u Rusiji, dok se njegov zahtev još uvek razmatra, preneli su saudijski i turski mediji. Maher i njegova porodica su navodno u kućnom pritvoru u Rusiji, prenosi britanski Metro.

Asad je svrgnut početkom decembra tokom ofanzive pobunjeničkih i džihadističkih snaga predvođenih Hajat Tahrir al-Šamom (HTS). Njegova Bas partija bila je na vlasti 61 godinu pre nego što je svrgnut 8. decembra ove godine.

screenshot-6.jpg
Maher al-Asad, brat Bašara al-Asada Foto: Youtube screenshot/baghdad post

U međuvremenu, još uvek traje proces formiranja tranzicione vlasti, a faktički lider zemlje je nekadašnji lider džihadista iz koalicije koju je predvodila militantna grupa Hajat Tahrir al-Šam. Reč je o Ahmedu al-Šari, nekada poznatijem kao Abu Mohamed al-Džolani.

Njegove snage su u munjevitoj ofanzivi uspele da svrgnu Bašara al-Asada i primoraju ga da avionom u zadnji čas pobegne za Rusiju.

Posle svrgavanja Asada, na površinu su isplivale brojne, javnosti do tada nepoznate, stvari iz ere vladavine dinastije Asad. Oslobođen je veliki broj političkih zatvorenika, a scene u zatvorima, gde su pronalažena i mala deca, bile su zastrašujuće i uznemirile su svet.

123132.jpg
Abu Mohamed al-Džolani ili Ahmed al-Šara Foto: Screenshot CNN, HO / AFP / Profimedia

Pobunjenici su potom upali u rezidencije i vile koje su bile u vlasništvu Asadovih i tu je pronađeno mnogo preskupih i luksuznih stvari. U garaži su bili najskupoceniji automobili, a takođe su navodno pronađeni i pogoni za proizvodnju sintetičkih narkotika, posebno kaptagona.

Navodno je prodajom kaptagona, Asad stekao tako veliko bogatstvo, dok je zemlja bila u ratu i siromaštvu 13 godina.

Ove informacije su zapanjile ceo svet, pa čak i dojučerašnje Asadove saveznike. Međutim, uporedo s ovakvim otkrićima, pojavila se bojazan od revanšizma prema bivšim političkim i vojnim neprijateljima i protivnicima. 

Snage odane novim vlastima već su pogubile nekadašnje visokorangirane oficire odane Asadu. Na meti pobunjenika i džihadista našle su se hrišćanske svetinje i crkve koje su bile predmet skrnavljenja i uništavanja.

x EPA Sana Handout.jpg
Sirijski predsednik, Bašar al- Asad Foto: EPA/Sana Handout

Pojavile su se scene na društvenim mrežama na kojima se mogu videti porušeni spomenici i krstovi na grobljima, obezglavljena statua Bogorodice, rupe od metaka na fasadi jedne crkve, itd..

Zapadni zvaničnici su više puta upozorili nove vlasti u Siriji da vode računa o verskim manjinama i da nasilje i ekstremizam neće biti tolerisani. Da stvari možda idu na bolje po manjine u Siriji, ukazuje i poseta predstavnika libanskih Druza.

Ahmed al-Šara je ugostio u nedelju lidera libanskih Druza - Valida Džublata u još jednom pokušaju da uveri verske manjine da će biti zaštićene. On je rekao da nijedna verska grupa neće biti marginalizovana u Siriji u, kako je opisao, "novoj eri dalekoj od sektaštva", preneo je Rojters.

Mnogi Sirijci i strane sile su zabrinute da bi Šara mogao da nametne striktnu islamsku upravu u zemlji sa brojnim manjinskim grupama kao što su Druzi, Kurdi, hrišćani i alaviti.

Ahmed al-Šara je najavio velike promene u sirijskoj vojsci i državi, rekonstrukciju njenih snaga i stvaranje nove vojne strukture koja će biti sastavljena od bivših pobunjenika i oficira koji su pobegli iz Asadove vojske.

Kako je preneo Rojters izjave sirijskih zvaničnika, novi ministar odbrane ove zemlje biće istaknuti Asadov oponent Murhaf Abu Kasra, koji je bio vodeća ličnost u munevitoj ofanzivi na Damask i ostale gradove.

Treba reći i to, da za Kurde ne dolaze baš najbolji dani u Siriji. Naime, turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidanposetio je Damask i tom prilikom razgovarao sa Ahmedom al-Šarom.

Kako su zaključili tokom sastanka, u novoj Siriji neće biti mesta za kurdske militante i obojica su pozvali da se kurdske formacije rasformiraju i raspuste.

Asadova vila kod Damaska Foto: Shutterstock, Printscreen X

Fidan je ukazao i da međunarodne sankcije uvedene Siriji za vreme Asada sada moraju biti ukinute, kao i da će Ankara gledati da u budućnosti dosta investira u obnovu ove zemlje.

(Kurir.rs)