Slušaj vest

Članovi tima za tranziciju Donalda Trampa postavljaju temelje za povlačenje Sjedinjenih Američkih Država iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO) prvog dana njegovog drugog mandata, prema rečima stručnjaka za zdravstveno pravo upoznatog s ovim razgovorima.

"Imam pouzdane informacije da planira povlačenje, verovatno prvog dana ili veoma rano na početku njegove administracije", izjavio je Lorens Gostin, profesor globalnog zdravlja na Univerzitetu Džordžtaun u Vašingtonu i direktor Centra za nacionalno i globalno zdravstveno pravo pri SZO.

The Financial Times je prvi izvestio o ovim planovima, citirajući dvojicu stručnjaka. Drugi stručnjak, bivši koordinator Bele kuće za odgovor na kovid-19, Ašiš Dža, nije bio odmah dostupan za komentar.

Tim za tranziciju Donalda Trampa nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

shutterstock_2540184631.jpg
Foto: Shutterstock

Ovaj plan, koji je u skladu s Trampovom dugogodišnjom kritikom Ujedinjenih nacija i SZO, označio bi dramatičan preokret u američkoj globalnoj zdravstvenoj politici i dodatno izolovao Vašington od međunarodnih napora u borbi protiv pandemija.

Tramp je nominovao nekoliko kritičara organizacije na visoke pozicije u javnom zdravstvu, uključujući antivaksera Roberta F. Kenedija Mlađeg, koji je kandidat za ministra zdravlja i socijalnih usluga. Ovo ministarstvo nadgleda sve glavne američke zdravstvene agencije, uključujući CDC i FDA.

Tramp je 2020. godine pokrenuo jednogodišnji proces povlačenja iz SZO, ali šest meseci kasnije njegov naslednik, predsednik Džo Bajden, poništio je tu odluku.

Tramp je tvrdio da organizacija nije uspela da pozove Kinu na odgovornost zbog ranog širenja kovida-19. Više puta je nazivao SZO marionetom Pekinga i obećavao da će američke doprinose preusmeriti na domaće zdravstvene inicijative.

Portparol SZO je odbio da direktno komentariše, ali je uputio Reuters na izjave generalnog direktora SZO Tedrosa Adanoma Gebrejesusa na konferenciji za novinare 10. decembra, kada je upitan da li je zabrinut zbog mogućnosti da se Trampova administracija povuče iz organizacije. Tedros je tada rekao da SZO treba da pruži SAD vreme i prostor za tranziciju. Takođe je izrazio uverenje da bi države mogle da finalizuju sporazum o pandemijama do maja 2025. godine.

Kritičari upozoravaju da bi povlačenje SAD moglo da oslabi globalne sisteme za praćenje bolesti i reagovanje na vanredne situacije.

"SAD bi izgubile uticaj i značaj u globalnom zdravlju, dok bi Kina popunila taj vakuum. Ne mogu da zamislim svet bez snažne SZO, ali povlačenje SAD bi ozbiljno oslabilo ovu organizaciju", rekao je Gostin.

Kurir.rs/Rojters//Preneo: D. P.