NATO POJAČAVA PATROLE U REGIONU BALTIČKOG MORA: Finska istražuje da li ruski brod odgovoran za sabotaže podvodnih kablova (FOTO)
Finske vlasti su juče zaplenile brod „Igl Es“ (Eagle S) kako bi utvrdile da li je on ove nedelje oštetio kabl za prenos struje koji povezuje Finsku i Estoniju, a u novembru i nekoliko kablova za prenos podataka.
Finske vlasti su juče zaplenile brod „Igl Es“ (Eagle S) kako bi utvrdile da li je on ove nedelje oštetio kabl za prenos struje koji povezuje Finsku i Estoniju, a u novembru i nekoliko kablova za prenos podataka.
Rute je na mreži Iks naveo da je razgovarao sa finskim predsednikom Aleksanderom Stubom „o istrazi moguće sabotaže podvodnih kablova“ koju predvode Finci i dodao da će NATO „pojačati vojno prisustvo u Baltičkom moru“.
Na pitanje o tome šta bi i kada moglo da se uradi, iz sedišta NATO-a je saopšteno jedino da alijansa „ostaje na oprezu i radi na pružanju dalje podrške, uključujući jačanje vojnog prisustva“ u regionu Baltičkog mora.
U oktobru 2023. godine, posle sličnih incidenata, NATO i njegove članice su u toj oblasti rasporedili više patrolnih aviona, dronove za nadzor i flotu lovaca.
Finska, koja sa Rusijom deli granicu od 1.340 kilometara, postala je članica NATO-a 2023. godine, pošto je napustila višedecenijsku politiku neutralnosti.
Brod „Igl Es“ je plovio pod zastavom pacifičke zemlje Kukova ostrva, ali zvaničnici Finske i Evropske unije (EU) veruju da je deo ruske flote tankera u senci koji prevoze naftu i gas i tako zaobilaze zapadne sankcije Moskvi uvedene zbog njenog rata protiv Ukrajine.
Reč je o starim, neosiguranim brodovima, čija upotreba izaziva zabrinutost za životnu sredinu zbog mogućih nesreća, s obzirom na njihovu starost i upitno osiguranje.
Finska policija sumnja da je sidro broda „Igl Es“ oštetilo električni kabl Estlink-2, koji dovodi struju od Finske do Estonije kroz Baltičko more.
Taj kabl je juče prestao da radi, ali kvar nije imao naročit uticaj na usluge koje omogućava. Prethodno su, u novembru, u Baltičkom moru oštećena dva kabla za prenos podataka, a ranije i gasovod Severni tok, što zapadne zemlje opisuju kao sabotaže.
Dva kabla za prenos podataka — jedan između Finske i Nemačke i drugi između Litvanije i Švedske — oštećena su u novembru. Nemačke vlasti su navele da je reč o sabotaži, ali nisu pružile dokaze za to niti su navele ko bi mogao da bude odgovoran.
Gasovod Severni tok, koji je nekada dopremao prirodni gas iz Rusije u Nemačku, oštećen je podvodnim eksplozijama u septembru 2022. godine. Vlasti su saopštile da je uzrok sabotaža i pokrenule istrage.
NATO je pojačao patrole u blizini podmorske infrastrukture posle eksplozija na gasovodu Severni tok. Prošle godine, alijansa je uspostavila ćeliju za koordinaciju i produbljivanje veza između vlada, oružanih snaga i odbrambene industrije i za bolju zaštitu podvodne infrastrukture.
Kurir.rs/Beta/Preneo: P. P.
VUČIĆ ČESTITAO LIDERIMA NA POSTIZANJU PRIMIRJA IZMEĐU IZRAELA I HAMASA: "Najdublje poštovanje Trampu, Netanjahuu, Al Taniju i Al Sisiju za posvećenost miru"