BELORUSI OSUDILI SVEŠTENIKA ZBOG KRITIKOVANJA VLADE! Lukašenkovi protivnici izneli jezive informacije: "Ima rak, a ne daju mu toplu odeću"
Beloruske vlasti su danas osudile katoličkog sveštenika, optuženog za veleizdaju zbog kritikovanja vlade, na 11 godina zatvora, u prvom politički motivisanom procesu protiv katoličkog sveštenstva otkako je Belorusija stekla nezavisnost 1991. godine.
Presuda svešteniku Henrihu Akalatoviču doneta je u vreme kada beloruske vlasti intenziviraju represiju nad neistomišljenicima uoči predsedničkih izbora 26. januara, na kojima će autoritarni predsednik Aleksandar Lukašenko izvesno obezbediti sedmi mandat.
Nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava Vesna (Proleće) saopštila je da je 64-godišnji Akalatovič odbacio optužbe za izdaju. Ta grupa boraca za ljudska prava navodi da je on jedan od 1.265 političkih zatvorenika u Belorusiji.
Predstavnik Vesne Pavel Sapelka rekao je da je katolički sveštenik prvi put od pada komunističkog režima osuđen u Belorusiji na osnovu optužbi koje se obično stavljaju na teret političkim zatvorenicima, navodeći da je cilj oštre kazne "da zastraši i ućutka stotine drugih sveštenika uoči januarskih predsedničkih izbora".
Akalatoviču, koji je u pritvoru od novembra 2023. godine, dijagnostikovan je karcinom i operisan je neposredno pre hapšenja. Sveštenika, koji je u propovedima kritikovao vlast, u pritvoru drže izolovanog, bez komunikacije sa spoljnim svetom, a zatvorski službenici odbijaju da mu predaju toplu odeću i hranu koja mu je poslata.
On je jedan od više desetina sveštenika - katolika, pravoslavaca i protestanata - koji su zatvoreni, ućutkani ili primorani u izgnanstvo zbog učešća na protestima posle predsedničkih izbora 2020. na kojima je Lukašenko osigurao šesti mandat.
Ti sporni izbori, koje i beloruska opozicija i zapadne zemlje smatraju neslobodnim i nepoštenim, izazvali su masovne proteste, na koje je vlast odgovorila obračunom sa neistomišljenicima - više od 65.000 ljudi je uhapšeno, a hiljade je policija pretukla.
Na meti represije posebno je bilo katoličko i protestantsko sveštenstvo koje je podržavalo proteste i pružalo demonstrantima utočište u crkvama. Vlasti Belorusije redovno pozivaju sveštenstvo na "preventivne" političke razgovore, nadziru njihove aktivnosti na društvenim mrežama i šalju pripadnike bezbednosnih službi da prate propovedi.
(Beta)
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti