IZDAT NALOG ZA HAPŠENJE PREDSEDNIKA JUŽNE KOREJE! Jun Suk Jeol napravio haos u zemlji, a sada mu preti možda i SMRTNA KAZNA zbog vođenja pobune?! (FOTO/VIDEO)
Zapadni okružni sud u Seulu odobrio je nalog za hapšenje Juna pod optužbom za zloupotrebu ovlašćenja i orkestriranje pobune
Južnokorejski sud odobrio je nalog za hapšenje predsednika Jun Suk Jeola, lidera koji je gurnuo zemlju u politički haos svojom šokantnom odlukom da proglasi vanredno stanje pre skoro mesec dana.
Ovo je prvi put da se predsednik Južne Koreje suočio sa nalogom za hapšenje.
Junu su oduzeta predsednička ovlašćenja nakon što je južnokorejski parlament ranije ovog meseca izglasao opoziv nakon što su se neki članovi njegove vladajuće partije okrenuli protiv njega posle njegovog odbijanja da podnese ostavku zbog dekreta od 3. decembra.
Južnokorejska agencija za borbu protiv korupcije saopštila je da je zapadni okružni sud u Seulu odobrio nalog za hapšenje Juna pod optužbom za zloupotrebu ovlašćenja i orkestriranje pobune.
Nalog za hapšenje izdat je nakon što je Jun, bivši tužilac, odbio da odgovori na tri poziva istražitelja u poslednjih nekoliko nedelja tražeći njegovu saradnju, saopštila je Kancelarija za istragu korupcije (CIO).
Jun je tražen radi ispitivanja u nekoliko istraga, uključujući optužbe za vođenje pobune - zločin koji se kažnjava doživotnom ili čak smrtnom kaznom. U ponedeljak su južnokorejski službenici za sprovođenje zakona zatražili nalog za hapšenje.
Predsednikov advokat Jun Kab Keun nazvao je izdavanje naloga za hapšenje "nezakonitim i nevažećim", u razgovoru sa novinarima.
- To je zahtev za nalog od agencije koja očigledno nije ovlašćena zakonom, a proces zahteva za nalog nije bio transparentan - rekao je Jun, pozivajući se na zahtev koji je uputio CIO.
Nalog za hapšenje obično se mora izvršiti u roku od sedam dana, ali se može produžiti, navodi CIO.
Put do opoziva
Jun se poslednjih nedelja uglavnom držao podalje od javnosti jer se suočava i sa suđenjem pred Ustavnim sudom o tome da li će biti formalno smenjen sa mesta predsednika ili vraćen na funkciju, što je proces koji bi mogao da potraje i do šest meseci.
Sud je 27. decembra održao svoje prvo ročište, na kojem Jun nije bio prisutan. Njegovo prisustvo nije bilo obavezno.
Sud je odredio da će uzeti slučaj kao "glavni prioritet" zajedno sa drugim slučajevima u kojima se opozicija zalagala protiv Junove administracije, uključujući ministra pravde, tužioce i druge visoke zvaničnike.
Devetočlani sud, međutim, trenutno ima samo šest sudija, zbog kašnjenja u popunjavanju upražnjenih mesta koje su ostavile penzionisane sudije, što dodatno komplikuje stvari.
Prema južnokorejskom zakonu, najmanje šest od devet sudija mora da odobri opoziv da bi on bio potvrđen.
Sud još nije odlučio da li svega šest sudija može odlučivati o Junovoj sudbini, ali ukoliko tako odluče, onda svih šestoro sudija bi moralo da glasa za impičment da bi se Jun i formalno uklonio s vlasti. Drugo pripremno ročište zakazano je za petak.
Junu je zabranjeno da napušta zemlju, a najviši zvaničnici njegove vlade su takođe uhapšeni i optuženi zbog optužbi za pobunu.
Zemlja je dodatno utonula u političku neizvesnost prošlog petka kada je parlament Južne Koreje izglasao i opoziv premijera i vršioca dužnosti predsednikaHan Duk Sua, koji je preuzeo predsedničke dužnosti posle Juna, zbog njegovog odbijanja da započne proces popunjavanja tri upražnjena mesta u Ustavnom sudu.
Han je branio svoj izbor, pozivajući vladajuće i opozicione stranke da prvo postignu sporazum pre nego što se izvrše imenovanja.
Ministar finansija i zamenik premijera Čoi Sang Mok sada je vršilac dužnosti predsednika.
Samo dva dana nakon obavljanja predsedničke dužnosti, Čoi je zadužen ne samo za političku krizu, već i za vođenje zemlje koja je u velikoj žalosti posle jedne od najsmrtonosnijih avionskih nesreća nakon skoro 30 godina.
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)