Slušaj vest

Pregovori o formiranju nove trostranačke vlade u Austriji propali su u petak pošto se najmanji od potencijalnih koalicionih partnera povukao iz pregovora.

Razgovori su se otegli otkako je austrijski predsednik u oktobru zadužio konzervativnog kancelara Karla Nehamerada sastavi novu vladu.

Ta odluka je usledila nakon što su sve ostale stranke odbile da sarađuju sa liderom krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije(FPO), koja je u septembru prvi put pobedila na nacionalnim izborima.

Nehamer pokušava da sastavi koaliciju između svoje Austrijske narodne partije (OFP) sa socijaldemokratama levog centra i liberalnom strankom Neos.

Njegova stranka i socijaldemokrate su zajedno upravljale Austrijom u prošlosti i imaju većinu u parlamentu izabranu u septembru, sa ukupno 92 od 183 mesta. To se smatralo premalim ulogom, pa su dve strane nastojale da uključe i treću stranu - Neos.

Međutim, liderka Neosa Beate Majnl-Rajzinger rekla je da je obavestila Nehamera, lidera socijaldemokrata Andreasa Bablera i predsednika Aleksandra van der Belena da njena stranka "neće nastaviti" razgovore o tome da bude partner u novoj vladi.

x01 EPA Christian Bruna.jpg
Aleksander fon der Belen, predsednik Austrije Foto: EPA/CHRISTIAN BRUNA

Ona je kao glavni izvor poteškoća ukazala na "budžetske rupe" koju je ostavila poslednja vlada, dodajući da su izbori pokazali želju za promenama, ali se činilo da se poslednjih dana pregovori kreću više unazad nego napred, piše AP.

Sledeća vlada Austrije suočava se sa izazovom da će morati da uštedi između 18 i 24 milijardi evra, navodi Evropska komisija. Osim toga, austrijska privreda je u padu zbog sve veće nezaposlenosti i recesije.

- Ove nedelje je ponovljeno "ne" fundamentalnim reformama - rekla je Majnl-Rajzinger novinarima u Beču.

Generalni sekretar Austrijske narodne partije Kristijan Štoker okrivio je "snage koje gledaju unazad" među socijaldemokratama da su izazvale kolaps pregovora.

Nehamer je u objavi na društvenim mrežama u petak uveče rekao da "žali" zbog odluke Neosa da se povuče iz pregovora o koaliciji.

On je dodao da je njegova stranka i dalje spremna da "preuzme odgovornost" i da sprovodi reforme, posebno u oblastima unapređenja ekonomske konkurentnosti i sprovođenja jasne politike azila i migracija.

x AP Heinzpeter Bader.jpg
Herbert Kikl, lider Slobodarske partije Austrije Foto: AP/Heinzpeter Bader

- Konstruktivne snage političkog centra su pozvane da sada krenu ovim putem sa nama - rekao je Nehamer.

Lider socijaldemokrata Andreas Babler rekao je na konferenciji za novinare u petak uveče da je iznenađen odlukom Neosa da se povuče iz pregovora o koaliciji. Babler je dodao da su tri strane pregovarale do kasno uveče i da su, iako su pregovori bili "teški", ipak "na dobrom putu".

Babler je dodao da je jedna od glavnih tačaka problema kako popraviti budžetski deficit i da su se socijaldemokrate zalagale za pravedno rešenje.

- Naša ruka ostaje ispružena. U ovim kriznim vremenima nema druge alternative osim preuzimanja odgovornosti - rekao je on.

Austrijski predsednik Aleksander van der Belen takođe se obratio novinarima u petak uveče i priznao da su pregovori o tročlanoj koaliciji propali. On je rekao da zadatak formiranja vlade i dogovora o vladinoj platformi i dalje ostaje na snazi.

x AP Denes Erdos.jpg
Austrijski kancelar u ostavci, Karl Nehamer u društvu sa Olafom Šolcom, nemačkim kancelarom u ostavci Foto: AP/Denes Erdos

- U liberalnoj demokratiji za ovo je potrebna većina u parlamentu koja može odlučivati o potrebnim zakonima. Karl Nehamer i Andreas Babler su mi danas u ličnim razgovorima rekli da nastavljaju da rade na koaliciji. Ovo treba da se desi bez odlaganja. Želim jasnoću - rekao je Van der Belen.

Nije odmah bilo jasno kako se situacija može rešiti. Dve veće stranke potencijalno bi mogle da pokušaju da same formiraju vladu ili da se obrate Zelenima kao potencijalnom trećem partneru.

x EPA Max Slovencik.jpg
Lider austrijskih socijaldemokrata, Andreas Babler Foto: EPA/Max Slovencik

Slobodarska partija Austrije, čiji je rejting u anketama porastao od izbora, pozvala je na Nehamerovu ostavku.

Stranka krajnje desnice pobedila je na parlamentarnim izborima u septembru sa 29,2 odsto glasova, ali su i Nehamer i Babler isključili saradnju sa liderom krajnje desnice Herbertom Kiklom.

Prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja objavljenom u decembru, podrška građana Slobodarskoj partiji se povećala sa 35% na 37%.

x EPA Christian Bruna.jpg
Sebastijan Kurc i liderka Neosa, Beate Majnl-Rajzinger Foto: EPA/CHRISTIAN BRUNA

Njen generalni sekretar Mihael Šnedlic optužio je kancelara da odbija da prihvati izborni poraz i rekao je da je već dugo upozoravao na trostruku koaliciju "po nemačkom modelu", što se odnosi "na vladu u kojoj se svi svađaju" u susednoj Nemačkoj, a koja je, kao što je poznato pala u novembru, preneo je AP.

Kao što je poznato, Nemačka održava vanredne izbore sledećeg meseca, a nemački kancelar Olaf Šolc je podneo ostavku na mesto kancelara.

(Kurir.rs/AP/Preneo: V.M.)