Komentar: U novoj godini, strane investicije će učiniti sve da „duboko kultivišu tržište u Kini“
Novi model BMW-a od zajedničkog preduzeća nemačke i kineske BMW kompanije, 7. januara je zvanično ušao u masovnu proizvodnju. Prema rečima nadležne osobe, ovaj automobil u potpunosti uzima u obzir potrebe kineskih potrošača i odražava odlučnost BMW-a da duboko kultiviše kinesko tržište. Samo dan ranije, nemačka Folksvagen grupa najavila je potpisivanje Memoranduma o saradnji sa kineskom kompanijom Sjiaopeng Motors u izgradnji najveće kineske mreže za ultra-brzo punjenje.
Proteklih dana veliki broj automobilskih kompanija finansiranih iz inostranstva najavio je da će povećati svoje prisustvo u Kini, što je pokrenulo talas saradnje. Kao ključna oblast za privlačenje investicija, automobilska industrija je imala dobar početak, što odražava privlačnost Kine u tehnologiji i koordinaciji među različitim industrijama. Za strane kompanije, vitalnost velikog kineskog tržišta znači pokretačku snagu razvoja.
Trenutno, Kina ubrzava razvoj novih proizvodnih snaga, a trend industrijske inteligencije i ozelenjavanja je očigledan, pružajući više mogućnosti stranim kompanijama da uđu na kinesko tržište. Već neko vreme mnoge strane kompanije su osnovale „megafabrike“ u Kini, nadajući se da će automatizovati ceo proces od proizvodnje do distribucije. Analitičari veruju da sveobuhvatne prednosti Kine u tržišnom sistemu, tržišnom obimu, industrijskom lancu i ljudskim resursima pružaju snažnu podršku stranim kompanijama da razviju čitav lanac vrednosti.
Izvesnost kineskog ekonomskog rasta i šireg otvaranja učvrstilo je osnovu za strane kompanije da zažive u Kini. Kina je tokom prošle godine uvela niz „kombinacija“ politike za promovisanje ekonomskog oporavka i poboljšanja. Centralna ekonomska radna konferencija održana krajem prošle godine napravila je niz aranžmana za stabilno širenje institucionalnog otvaranja, produbljivanje reforme sistema i mehanizama za promociju stranih investicija kako bi strane kompanije imale širi prostor za razvoj i više poverenja u Kinu.
Trenutno faktori kao što su usporavanje globalnog ekonomskog rasta i rastući geopolitički rizici imaju značajan uticaj na globalne investicije. Međutim, u globalnim investicionim izgledima za 2025. koje su objavile mnoge strane investicione institucije, kinesko tržište je i dalje optimistično. Predvidljivo je da će, kako se kineska ekonomska struktura dalje optimizuje, a potencijal domaće potražnje oslobađa, strane kompanije dobiti više prostora i više dividend, kultivisanjem u Kini. Kako je nedavno rekao dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Majkl Spens, Kina je „nezamenljiva“.
Kineska medijska grupacija
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)