Slušaj vest

Kako prenose američki i svetski mediji, novoizabrani američki predsednik Donald Tramp je izrazio želju da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i kako kaže, taj susret se trenutno ugovara.

Tramp je to obelodanio sa svog imanja Mar-a-Lago na Floridi. On je istakao da Putin želi da se sastane sa njim i da su navodno u toku pregovori oko njihovog susreta.

Potom je Dmitrij Peskov, portparol Kremlja izjavio da američka strana još uvek zvanično nije zatražila taj sastanak, ali da je ruska strana otvorena za taj susret, odnosno, da je predsednik Rusije Vladimir Putin otvoren za kontakt sa Donaldom Trampom bez preduslova.

Šta bi taj susret značio za Ukrajinu i za svet uopšte, pitali smo novinara i spoljnopolitičkog analitičara, Boška Jakšića.

Kako Jakšić kaže, Tramp je odlučan da potvrdi ulogu mirotvorca iako je nerealno da rat u Ukrajini okonča za 24 sata kako je govorio.

- On na sastanak sa Putinom ide sa jasnim planom velike geostrateške trgovine. Trampov cilj je da pacifikuje Rusiju i donekle je odvoji od Kine koja je u najvećem fokusu njegove pažnje. Da bi to ostvario, on mora na neki način da nagradi Kremlj. Mogao bi da se saglasi s tim da Rusija zadrži četiri osvojene oblasti u istočnoj Ukrajini, koje je prethodno već anektirala, ali i delove Donbasa, kao i da se pitanje Krima skine s dnevnog reda - ističe Jakšić.

346253.00-36-30-01.still001.jpg
Boško Jakšić, novinar i spoljnopolitički analitičar Foto: Kurir Televizija

Kako kaže, Putin bi time ostvario deo ciljeva "specijalne vojne operacije", a zauzvrat bi mogao da traži ukidanje sankcija Rusiji.

S druge strane, Jakšić smatra da ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom ne bi preostalo ništa drugo osim da prihvati Pax Americana ili da se povuče s vlasti.

On se kratko osvrnuo i na to, šta bi susret Trampa i Putina značio za Evropu.

- Evropljani bi gunđali na sve to tvrdeći da je Tramp prodao Ukrajinu, ali su oni drugorazredni igrač u ovoj partiji šaha - zaključio je Boško Jakšić za Kurir.

Neven Cvetićanin, predsednik Foruma za strateške studije (FORST), smatra da je naivno misliti da je Tramp slučajno i nepromišljeno baš sada pomenuo potencijalni susret sa ruskim predsednikopm Putinom, jer se takve najave pažljivo promišljaju, a sami susreti tog ranga još pažljivije pripremaju.

- Prvi razlog zašto je Tramp baš sada pomenuo potencijalni susret sa Putinom je da neutrališe činjenicu da Putin nije mogao da bude pozvan na njegovu predsedničku inauguraciju 20. januara poput kineskog predsednika Si Đinpinga koji je uredno pozvan, ali koji joj ipak neće prisustovati lično, već će tamo poslati svog visokog izaslanika. Pominjanjem susreta sa Putinom, Tramp zapravo šalje poruku da iako Rusija neće biti prisutna na visokom nivou na njegovoj inauguraciji, da je realistično vidi kao važnu stranu za razgovore kako bi se pokušao posložiti trenutni svetski nered, te da će nakon inauguracije predsednik Rusije Putin biti jedan od svetskih lidera sa kojima će se susresti - rekao je Cvetićanin.

neven-cveticanin.jpg
Neven Cvetićanin, predsednik Foruma za strateške studije (FORST) Foto: Kurir TV

On dodaje da verovatno već postoje neformalni kontakti oko organizacije ovog susreta o kome razumljivo nije moguće ništa konkretnije, preciznije i formalnije reći dok se ne obavi Trampova inauguracija i on zvanično ne bude na poziciji predsednika SAD.

- Ovu najavu susreta sa Putinom možemo tumačiti kao najavu početka procesa preslagivanja sveta po volji velikih sila u kojem će one deliti sfere interesa, jer je Trampova politička filozofija, i uopšte američkih republikanaca još od Kisindžera, da je optimalno da velike sile postignu dogovore o podeli svojih sfera interesa kako bi se izbegli nesporazumi usled zahvatanja jedne sile u sferu interesa neke druge - kaže Cvetićanin.

On dodaje da Tramp ovom najavom susreta sa Putinom zapravo najavljuje da će više težiti ravnoteži snaga sa Rusijom i Kinom nego što je zainteresovan da bilo koga strateški nokautira i da će strateškim problemima pristupiti kao biznismen tj. dealmaker, te je ovo zapravo najava takozvanog budućeg geopolitičkog cenkanja u kome će glavne strane biti Amerika, Kina i Rusija.

- Što se tiče samog susreta Tramp-Putin, više ćemo o njemu saznati nakon Trampove inauguracije kada će se preciznije ocrtati vreme, mesto i pratnja dvojice predsednika prilikom susreta što se verovatno trenutno usklađuje i dogovara, kako bi i jedna i druga strana izvukle maksimum iz tog susreta. Verovatno je sa Trampove strane važan operativac za organizaciju ovog susreta general Kit Kelog, njegov specijalni izaslanik za Ukrajinu, iz čega se može naslutiti šta će biti glavna, ali ne i jedina tema ovog susreta. Zapravo, Ukrajina će biti samo povod da se sastanu Tramp i Putin, dok će pored nje na stolu biti još važnih tema, o čemu je trenutno još prerano konkrentije govoriti - zaključio je Cvetićanin za Kurir.

Darko Obradovićiz Centra za stratešku analizu, kaže da se sastanci u ovakvim okolnostima pripremaju dugo i detaljno kako ne bi bilo skandala već da lideri mogu da se posvete otvorenim pitanjima.

366438_241118.02_13_55_12.Still005.jpg
Darko Obradović, Centar za stratešku analizu Foto: Kurir Televizija

- Ovako kako su karte podeljene nije realno očekivati da će Tramp pokloniti pobedu Putinu ili trgovati globalni uticaj u korist loše kopije Sovjetskog Saveza. Tramp je snažan lider i ne isključujem da će primorati Putina na obustavu vatre, ali geopolitičkih dogovora o podeli sfera uticaja neće biti, a to govori i Trampov izaslanik za Ukrajinu, Kit Kelog. Trampov karakter upućuje da može doći do sastanka jer je to izazovno, a da li će Putin prihvatiti, to se ne može znati sa sigurnošću. Od održavanja sastanka svi profitiraju jer svako može sastanak da predstavi u slici kako mu odgovara - rekao je Obradović za Kurir.

(Kurir.rs)