Slušaj vest

Fridrih Merc, šef Hrišćanskodemokratske unije (CDU) koji je viđen za budućeg nemačkog kancelara nakon vanrednih izbora narednog meseca, želi da u Bundestagu stavi na glasanje plan o krajnje pooštrenoj politici o migracijama, a pritom očigledno nema ništa protiv toga da njegov predlog podrže i desni populisti iz Alternative za Nemačku (AfD).

Dojče vele (DW) se pita da li je u pitanju kršenje ustava, ucena, kršenje tabua? Predlozi koje u Bundestagu želi da stavi na dnevni red Merc izazivaju podele među strankama demokratskog centra i ogorčenje preostalih stranaka u vladi – Socijaldemokrata i Zelenih. Sigurno je jedno: ova nedelja će biti istorijski značajna i uzbudljiv u političkom Berlinu.

Merc: „Nije me briga ko to podržava“

Nakon što su prošle nedelje u bavarskom gradu Ašafenburgu dve osobe ubijene u napadu nožem, a osumnjičeni napadač potiče iz Avganistana, Merc je predstavio pet tačaka za znatno strožu politiku o azilu i migracijama.

On je u nekoliko navrata izjavio da mu nije važno ko podržava njegov predlog u Bundestagu. To očigledno važi i za desno-ekstremnu Alternativu za Nemačku (AfD). Da je tema azila i migracija od velike važnosti građanima Nemačke, pokazuju i ankete, poput „Nemačkog trenda“, koje su sprovedene nakon napada u Magdeburgu, ali pre krvoprolića u Ašafenburgu.

U CDU je od decembra 2018. na snazi odluka kojom se kategorički isključuju koalicije i svi drugi oblici saradnje s desničarskim populistima iz AfD. U političkim raspravama za to se koristi engleski izraz „firewall“ (zaštitni zid) između Demohrišćana i AfD-a.

x EPA Hannibal Hanschke.jpg
Fridrih Merc Foto: EPA Hannibal Hanschke

Merc je tokom vikenda u izjavi za drugi program nemačkog javnog servisa ZDF rekao da to još uvek važi: „Mi u poslaničkoj grupi Demohrišćana (CDU/CSU) radimo ono što smatramo da je ispravno. Ako AfD to podrži, neka podrži. Ako ne podrži, neka tako i ostane. Nema razgovora, nema pregovora, nema zajedničke vlade. Kancelar može da bude miran.“

Šolc sumnja u Mercovu sposobnost da bude kancelar

Nemački kancelar Olaf Šolc (SPD) prethodno je u izjavi za prvi program javnog servisa ARD rekao: „Ako sada vođa opozicije predlaže da nemački kancelar učini nešto što nije u skladu s Ustavom ove zemlje i evropskim sporazumima, onda to govori nešto o njegovoj sposobnosti za obavljanje visoke dužnosti u Nemačkoj.“

U ponedeljak je Merc još jednom ponovio svoj plan da predloge iznese ove nedelje. Rekao je da je vreme za konačnu odluku o suštini problema i da je na SPD i Zelenima da obezbede potrebnu većinu.

Pozadina kontroverze: nakon što je vladajuća koalicija SPD, Zeleni i FDP u novembru prošle godine propala, Nemačkom upravljaju samo Socijaldemokrate Olafa Šolca i Zeleni. Ta vlada više nema većinu u parlamentu.

Mercovi predlozi za pooštravanju politike azila mogli bi da dobiju većinu ako ih podrže poslanici Demohrišćana (CDU/CSU), FDP, AfD i Saveza Sara Vagenkneht (BSW). Ipak, nije sigurno da li će se o tome zaista glasati već ove sedmice.

Generalni sekretar Liberala (FDP) Marko Bušman, do nedavno ministar pravosuđa, signalizirao je podršku Mercovim planovima. Rekao je: „Demokratske stranke ne smeju da dozvole da im AfD diktira šta će da rade. Samo ako demokrate reše problem, demokratija će ostati stabilna.“

Planovi CDU za azil i politiku o migracijama

Šta tačno planira CDU? Konzervativci žele da proglase „vanredno stanje“ nakon nekoliko, delom smrtonosnih, nasilnih zločina za koje su osumnjičeni tražioci azila i migranti.

Napad nožem u nemačkom gradu Ašafenburg Foto: X@niusde

Granice bi trebale trajno kontrolisati, a ne samo privremeno, što nije predviđeno evropskim sporazumima. Osobe koje na granici ne mogu da pokažu valjane dokumente ne bi smele da uđu u zemlju – čak ni ako traže azil, što je takođe u suprotnosti s važećim zakonima. Osobe koje su obavezne da napuste Nemačku trebalo bi da budu pritvorene dok ne napuste zemlju.

Šef Zelenih: „Predlozi su protivustavni“

Predsednik Zelenih Feliks Banačak rekao je za DW tokom vikenda: „Merc je izneo predloge za koje znamo da su protivni evropskom pravu i nemačkom ustavu. Uz to je rekao: ili će stranke demokratskog centra usvojiti te predloge, ili će imati većinu uz podršku AfD. To izaziva veliku nesigurnost u zemlji.“

Poslanik SPD-a Sebastijan Fidler za DW kaže: „Kao policajac sam polagao zakletvu na Ustav, a ako kancelarski kandidat kaže da želi da prekrši evropsko pravo, to ne mogu da razumem.“

Olaf Šolc kandidat SPD za nemačkog kancelara Foto: EPA Christoph Soeder

Razni predstavnici SPD i Zelenih uporedili su Mercov nastup s nastupima novog američkog predsednika Donalda Trampa u prvim danima na dužnosti.

Izjava protiv AfD priložena predlozima

Merc je svestan toga da s mogućom podrškom AfD ulazi u osetljivo područje. Zato je uz predloge Bundestagu priložena i izjava u kojoj se CDU i CSU oštro distanciraju od AfD. U izjavi stoji: „AfD koristi probleme, brige i strahove uzrokovane masovnom ilegalnom migracijom kako bi podsticao ksenofobiju i širio teorije zavere.“

Organizacija za ljudska prava Aktion Würde und Gerechtigkeit, koju je osnovao katolički sveštenik Peter Kosen, oštro kritikuje tu politiku.

Alis Vajdel Foto: EPA Filip SInger, AP Ebrahim Noroozi, Chris Emil Janssen / imago stock&people / Profimedia

Ova organizacija je saopštila da se protivi pogrešnoj percepciji migracija u Nemačkoj i naglasila da se velika većina migranata dobro integriše. Više od četvrtine stanovništva Nemačke trenutno ima migrantsko poreklo. U izjavi stoji: „Migranti nisu kriminalci. Pravo na azil iz dobrih razloga je ugrađeno u Ustav.“

Još nije jasno da li će se o predlozima glasati pre parlamentarnih izbora 23. februara. Trenutno nisu na dnevnom redu ovonedeljne sednice Bundestaga. Ali i ako se bude glasalo, nije verovatno da će ti predlozi dobiti potrebnu dvotrećinsku većinu u Bundestagu.

(Kurir.rs/Dojče vele/Preneo: N. V.)

 MERC

Error in getting video.

"MIGRANTI HARAJU FRANCUSKOM, GRAĐANI KAMEROM ZABELEŽILI NEVIĐENE SCENE" Novinar iz Pariza: Marokanci sa karabinima usred metroa Izvor: Kurir televizija