RASPLAMSAVA SE NAJBRUTALNIJI RAT NA SVETU! Ulice pune leševa, pucaju i na bebe, siluju žene, bolnice prepune ranjenika - OVO JE SUMRAK CIVILIZACIJE (FOTO)
Uočen znatan porast broja teško povređene dece.
U bolnicama kongoanskoga grada Gome u poslednja 24 sata pomoć lekara je zatražilo više stotina pacijenata ranjenih u pucnjavi iz vatrenog oružja, minobacača i od posledica ranjavanja šrapnelima, a ulice grada pune su mrtvih, objavile su UN i ostale humanitarne organizacije, prenose agencije.
"Dobijamo i izvještaje o pucnjavi na zdravstvene radnike i pacijente, među kojima su i bebe, što se događa u unakrsnoj vatri", rekla je Adelheid Marsčang, koordinatorka Svetske zdravstvene organizacije za hitne intervencije u Kongu. Patrik Juse, regionalni direktor za Afriku pri Međunarodnom odboru Crvenog krsta, kazao je da je sve skupa "vrlo uznemirujuće te da je uočen znatan porast broja teško povređene dece".
Reč je o rasplamsavanju višedecenijskog sukoba u kojem učestvuju pobunjenici poznati pod nazivom M23 koje podržava Ruanda, iako će njen predsednik Paul Kagame to oštro odbaciti. Da, reč je o Ruandi koja je 1994. godine doživela stravičan genocid u sukobu dva naroda, Tutsija i Hutua, kad je ubijeno više od 800.000 ljudi u 100 dana bez korišćenja sofisticiranog naoružanja, mačete su bile smrtonosno oružje.
Borci pobunjeničke grupe M23 u ponedeljak su ušli u Gomu, ali i dalje su suočeni s džepovima otpora vojske i onih koji je podupiru. U utorak je nastavljena pucnjava po ulicama iz lakog oružja i iz minobacača, što je rezultiralo brojnim mrtvima čija su tela ostala na ulicama, rekao je Jens Laerke, predstavnik humanitarne kancelarije pri UN, pozvavši se na izveštaj lokalnog osoblja.
"Humanitarna situacija u Gomi i oko nje i dalje je veoma zabrinjavajuća. Bolnice u Gomi navodno su pretrpane pacijentima i dalje se bore s prilivom ranjenih", rekao je, dodavši da stižu i izveštaji o silovanjima koje su počinili pobunjenici. Silovanja, neselektivna kad je reč o dobi, postala su zaštitni znak ratova u Africi, od Etiopije preko Sudana sada i do DR Kongo.
M23 je 2012. godine okupirao Gomu, ali je morao da se povuče nakon snažnog međunarodnog pritiska. Bloomberg Africa piše da Ruanda ovog puta možda neće tako brzo popustiti. Predsednik Kagame prezire svog kongoanskog kolegu Feliksa Tshisekedija i način na koji vodi zemlju. Ruanda i DR Kongo su u sukobu otkako su Hutui, počinitelji genocida 1994. godine, pobegli preko granice. Usledio je niz sukoba i oružane grupe proširile su se širom istočnog Konga, a trenutno ih je aktivno više od 100.
Područje Gome bogato je mineralima, zlato, koltan, kositrena ruda i drugi resursi vredni milijarde dolara krijumčare se iz Konga, Kinšasa tvrdi primarno preko Ruande, pa traži embargo UN-a na sav izvoz minerala iz susedne države.
Međunarodna krizna grupa (ICG) u utorak objavljuje da napad M23 "označava dramatičnu eskalaciju".
"Ruanda i M23 sada kontrolišu praktično celu pokrajinu Severni Kivu (glavni grad je Goma) i silom oružja stvaraju novu stvarnost u regiji. Još gore bi moglo da usledi. Ako se ne obuzdaju, borbe bi mogle da se prošire područjem Velikih jezera, podsećajući na strahote iz kasnih 1990-ih i ranih 2000-ih, kada su milioni umrli usred rata između više država u Kongu. Afrički posrednici uz usklađenu podršku stranih partnera trebalo bi da deluju kako bi sprečili nove borbe".
Kurir.rs/Jutarnji list
RASPLAMSAVA SE RAT U KONGU
ZELENSKI ODBIO DA POTPIŠE TRAMPOVU PONUDU: „Taj dokument nije spreman, ne štiti Ukrajinu“! Poljski premijer uputio HITAN apel Evropljanima (VIDEO)